romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tiskový mluvčí německé populistické strany AfD dostal padáka! Označil se za fašistu s árijským původem.

27.4.2020 11:06
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)

Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) zbavila funkce jednoho ze svých tiskových mluvčích. Podle zpravodajského serveru Zeit Online se Christian Lüth totiž v soukromé komunikaci, která unikla na veřejnost, označil za "fašistu" a člověka s "árijským" původem.

"Ano, byl zbaven funkce," potvrdil dnes informaci německých médií spolupředseda AfD Tino Chrupalla. Lüth dosud pracoval jako mluvčí stranické frakce ve Spolkovém sněmu a blízko měl především k dalšímu spolupředsedovi a jedné z nejvýraznějších tváří AfD Alexanderovi Gaulandovi. Podle serveru Spiegel Online Lüth zatím oficiálně výpověď nedostal.

Funkce tiskového mluvčího strana Lütha zbavila poté, co se na veřejnosti objevily úryvky z jeho soukromé komunikace s jakousi ženou. Podle webu Zeit Online v ní sám sebe označuje za "fašistu" a za člověka s "árijským původem". Odvolává se přitom na svého dědečka, korvetního kapitána Wolfganga Lütha, který působil během druhé světové války jako velitel ponorky.

Třiačtyřicetiletý Christian Lüth pracuje pro AfD už od jejího vzniku v roce 2013. Mluvčím parlamentní frakce byl od roku 2017, kdy se strana poprvé dostala do Spolkového sněmu.

Alternativa pro Německo je v současnosti největší opoziční stranou v Německu, kterému vládne velká koalice křesťanských a sociálních demokratů pod vedením kancléřky Angely Merkelové. Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Extremistické uskupení Křídlo (Der Flügel) se nicméně na konci března rozhodlo samo rozpustit. Pod tlak se Křídlo dostalo poté, co vyšlo najevo, že je v hledáčku německé kontrarozvědky.

Přečteno: 509x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Fašismus, fašistické gesto, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo