romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Halík žádá české muslimy, aby vystoupili proti trestu smrti pro těhotnou ženu. Ti se pokusí prý o maximum

Praha, 21.5.2014 12:04, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Tomáš Halík. Foto: Archiv Romea.cz
Tomáš Halík. Foto: Archiv Romea.cz

Oblíbený kněz a čerstvý držitel prestižní Templetonovy ceny Tomáš Halík vyzval v otevřeném dopise všechny muslimy v českých zemích, aby ostře vystoupili proti tomu, že soud v súdánském Chartúmu odsoudil k trestu smrti těhotnou ženu za to, že se odmítla vzdát své víry a konvertovat k islámu. Dopis uveřejnilo Tiskové středisko České biskupské konference.

Nejvyšší představitel českých muslimů Muneeb Hassan Alrawi řekl pro server iDNES.cz, že udělá maximum pro to, aby výzvu muslimové vyslyšeli. "Apel na súdánskou vládu je možný. Pana profesora si vážíme a jeho výzvu podporujeme," uvedl Alrawi.

Je přesvědčený, že trest v Súdánu padl podle nejortodoxnějšího výkladu. "Takový výklad odporuje dalším zásadám islámu, které říkají, že nebude docházet k žádnému donucování k náboženství," dodal serveru iDNES.cz Alrawi s tím, že v Súdánu použitý výklad není jediný možný.

Halík se nedávno zastal českých muslimů, když odsoudil zásah policie během bohoslužby v pražské mešitě. Ve svém vyjádření pro Christnet.cz v něm vidí "čin, který zraňuje, rozněcuje nenávist a provokuje ducha pomsty". Nyní se obrátil na české muslimy s žádostí, aby dokázali české veřejnosti, že islám vede k milosrdenství a nikoliv k bezpráví a násilí.

Uvádíme celé znění otevřeného dopisu adresovaného českým muslimům:

České muslimské obci v ČR a Ústředí muslimských náboženských obcí v České republice

Vážení členové muslimské obce v naší zemi,

před krátkým časem jsem se několikrát veřejně zastal muslimů v České republice proti necitlivému zásahu policie v pražské mešitě. Jistě dobře víte, jak velmi mi záleží na dobrých vztazích mezi věřícími různých náboženství i mezi věřícími a nevěřícími v naší zemi i ve světě; víte, kolikrát jsem zastal práva na náboženskou svobodu přes hranice různých náboženství včetně práv pro muslimy v naší zemi; víte, že soustavně vystupuji proti paušálnímu očerňování muslimů a proti neoprávněnému přičítání odpovědnosti za zločiny extrémistů islámu jako takovému. Pravděpodobně víte, že má angažovanost ve prospěch respektu a dialogu mezi náboženstvími byla jedním z důvodů, za níž se mi v tomto roce dostalo mezinárodního uznání, Templetonovy ceny. Toto vše připomínám z jediného důvodu: Jsem přesvědčen, že toto vše mne opravňuje a zároveň morálně zavazuje k tomu, abych důrazně požádal a vyzval vás, muslimskou komunitu v České republice, abyste nyní vy výrazně vystoupili proti neslýchanému zlu, které má být spácháno ve jménu islámského práva.

Súdánský soud v Chartumu vynesl trest smrti nad těhotnou ženou, křesťankou Meriam Ishagovou poté, když podle svého svědomí odmítla nátlak, aby se vzdala své křesťanské víry a pod pohrůžkou smrti přestoupila k islámu. Miriam Ishagová byla tak odsouzena za údajné opuštění islámu, i když vypověděla, že od islámu neodpadla, nýbrž je křesťankou od dětství; Meriam byla totiž svou křesťanskou matkou vychována v křesťanství, když jí a její matku opustil její muslimský otec. Soud dále tuto ženu odsoudil ke stům ranám bičem za to, že uzavřela manželství s křesťanem.

Pokud by tento barbarský trest, odporující všem zásadám spravedlnosti a milosrdenství, byl vykonán, nejen Sudán tím pozbude práva nazývat se civilizovanou zemí, nýbrž opět tím celosvětově vážně utrpí pověst islámu a jeho vyznavačů. Takové zvrácené chápání práva soudními autoritami totiž vzbuzuje ještě větší obavy a odpor, než jednotlivé činy teroristů, zjevně zneužívajících symboly a rétoriku islámu k šíření nenávisti a násilí. Domnívám se, že nadešel čas k tomu, aby právě muslimové, kteří na Západě požívají plnou náboženskou svobodu a toleranci ze strany křesťanů a ostatních věřících i nevěřících, se zasazovali o to, aby i v islámských zemích byla uplatňována zásada Koránu „Nebudiž žádného donucování v náboženství“, aby bylo v tomto duchu interpretováno islámské právo a islámskými autoritami respektováno právo na svobodné rozhodnutí ve věcech víry.

Prosím Vás, muslimy v českých zemích, ve jménu Boha milosrdného a slitovného, zastaňte se té ženy a využijte tak vzácné příležitosti dokázat české i světové veřejnosti, že islám vede k milosrdenství a nikoliv k bezpráví, barbarství a násilí. Apelujte spolu se mnou a dalšími na sudánské náboženské autority a požadujte propuštění Meriam Ishagové.

Tomáš Halík

voj, Tiskové středisko České biskupské konference, iDNES.cz
Přečteno: 767x
 

Kam dál:

Štítky:  

Multikulturalismus, muslimové, Islám, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo