Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Tomáš Kačo vydává CD My Home a míří na koncerty do Prahy

29. října 2018
Čtení na 3 minuty

V den státního svátku České republiky 28. října vyšlo očekávané debutové CD klavíristy Tomáše Kača My Home. Album je symbolicky rozkročené přes oba břehy Atlantiku a hostují na něm hudebníci z Čech i jeho nového domova v USA, kde zůstal po studiích na Berklee College.

Mezi hosty tak najdeme vedle několikanásobného držitele ceny Grammy Johna Patitucciho, Ondřeje Gregora Brzobohatého, Kühnův dětský sbor nebo Kačovu mladší sestru Veroniku. Na albu zaujmou nejen vlastní Kačovy kompozice ale i jeho coververze či aranže lidových písní jako Široký hluboký a Ach synku, synku, písně Podvod od bratří Nedvědů nebo tradičních romských písní. „Mým cílem bylo dát dohromady výběr písní, které jsou blízké mému srdci. Každá z nich má pro mne zvláštní význam, všechny do jedné ve mně vyvolávají nějakou vzpomínku a navozují pocit domova,“ vysvětluje Tomáš Kačo. Album je od včerejšího dne k dispozici na Spotify, iTunes a Google Play.

V Čechách Kačo koncertuje velmi zřídka a v Praze se představí po dlouhé tříleté pauze na koncertech nového klavírního cyklu Hybatelé rezonance, a to 12. a 13. listopadu v Anežském klášteře. Na koncertech se mohou návštěvníci těšit na novinky z alba My Home, které zde bude i slavnostně pokřtěno. První termín je zcela vyprodán a na druhý pro velký zájem přidaný koncert v tuto chvíli zbývají poslední vstupenky. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách projektu www.hybatelerezonance.cz a v síti Go Out.

Tomáš Kačo, klavírista, aranžér, skladatel a zpěvák, se narodil pod šťastnou hvězdou. I když jich bylo doma o jednoho více než v Klabzubově jedenáctce, dokázal se díky svému zapálení i pomoci lidí ze svého okolí propracovat až na studia na slavné Berklee College of Music v americkém Bostonu, která letos korunoval koncertem ve vyprodané Carnegie Hall. Díky studiím se mu podařilo navázat spolupráci s celou řadou zajímavých osobností. Mezi ně patří i slavný jazzman John Patitucci, který o Kačovi prohlásil: „Umí docílit nádherného zvuku a je velmi citlivý a komunikativní muzikant.“

Berklee, kterou vystudoval Tomáš během dvou let, jej také naučila využít jeho romské kořeny jako cennou tvůrčí devízu. To mu umožňuje vytvořit specifický skladatelský i interpretační styl, ve kterém se prolínají prvky vážné hudby, jazzu i lidové hudby a v němž má zásadní místo improvizace. Svoji cestu za hudbou začal ve velmi skromných poměrech. Čtvrtý z 12 sourozenců začal v pěti letech hrát na klavír zcela intuitivně, noty, stupnice a základy techniky a hudební teorie přišly až na novojičínské ZUŠ ve 12 letech.

„To, že jsem začínal improvizací a hraním podle sluchu, byla jedna z mých největších výhod, co se hudebního vnímání týče,“ hodnotí situaci s odstupem. Následovala studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením renomovaného profesora Pavla Motlocha, jehož Tomáš Kačo považuje i za svého osobního mentora. Ke stěžejním učitelům na pražské AMU patřil především profesor Ivo Kahánek, se kterým se nyní symbolicky setká právě v rámci cyklu Hybatelé rezonance. Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů pak „utratil“ za svou americkou šanci – za přijímací zkoušky na bostonskou hudební školu v Berklee, již dokončil už pod dvou letech studia v roce 2017, a za oceánem zůstal.

Za koncertním cyklem Hybatelé rezonance stojí firma C. Bechstein ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Navazuje tak na úspěšný dvouletý projekt, na kterém zazněl komplet Beethovenových klavírních sonát v podání Saalema Ashkara. Vznik alba Tomáše Kača My Home podpořila Bakala Foundation.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon