romea - logo
22. července 2019 (pondělí)
svátek má Magdaléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tomio Okamura: "Česká republika si nemůže dovolit přijímat sociální migranty"

Praha, 12.12.2013 10:47, (ROMEA)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)

V úterý 10.12.2013 projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení novelu zákona upravující postavení pracovních migrantů ze zemí mimo EU. Novela však nebyla schválena v prvním čtení, jak navrhovala vláda, a jednání o ní tedy budou dále pokračovat. Česká republika totiž musí do 25.12.2013 implementovat směrnici EU o jednotném povolení, která přiznává migrantům a migrantkám pracujícím v ČR a jejich rodinám rovná práva v sociální oblasti. Proti novelizaci se ostře postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který zopakoval své xenofobní argumenty - "nemáme peníze na vlastní, nebudeme se starat o cizí".

Zavedení směrnice o jednotném povolení by totiž cizincům měla zaručit např. přístup ke zdravotní péči nebo podpoře v nezaměstnanosti, protože ukládá zajistit rovný přístup k naplnění sociálních práv všem, kteří zde žijí více jak 6 měsíců. Rusnokova vláda ale dne 20.11.2013 schválila návrh zákona, který cizincům rovná práva upírá a dokonce navrhla, aby sněmovna schválila zákon hned v prvním čtení. Poslanci se však protentokráte zachovali zodpovědně a zkrácené projednání zákona odmítli a přikázali zákon hned 4 sněmovním výborům: sociálnímu výboru, výboru pro zdravotnictví, petičnímu výboru a výboru pro bezpečnost.

Tomio Okamura však v diskuzi velmi ostře argumentoval tím, že cizinci, kteří ztratí práci, "mají prostě odjet domů", protože Česká republika si "nemůže dovolit přijímat sociální migranty". Tato argumentace se však nezakládá na žádných ověřených faktech." Podle dostupných statistik MPSV je využívání sociálních dávek migranty téměř nulové, nic jako "sociální migrant" tedy u nás neexistuje a Tomio Okamura opět pouze hraje na populistickou notu," upozorňuje Marie Heřmanová ze společnosti Člověk v tísni.

"Pokud chce někdo v České republice pracovat a je tu pro něj skutečně legální práce, na kterou nejsou k dispozici občané České republiky, tak ať tu bez zbytečných překážek a byrokracie pracuje a platí daně. Pokud tu ovšem už práce nebude, tak podle našeho názoru nezbývá, než aby si takový cizinec hledal práci v jiné zemi," řekl Okamura doslova.

"*Pan Okamura mentálně uvízl někde v padesátých letech, kdy v západní Evropě zkoušeli tzv. gastarbeiterský model: "cizinče, přijď pracovat, ale až tě nebudeme potřebovat, vypadni". Tato představa ale selhala, protože cizinci neodešli, pouze to prohloubilo problémy s integrací," říká k tomu Pavel Čižinský z Multikulturního centra Praha. Podle něj dnes Evropská unie prosazuje integraci cizinců, a to již od počátku jejich pobytu. "Česká republika nemusí přijímat cizince na práci, ale pokud je už přijmeme, musíme jim dát rovná práva. Toto však část našich politiků nechápe", dodává Čižinský.

Dnes cizinci rovná práva nemají - a Tomio Okamura tedy při své konstrukci "sociálního migranta" operuje s podmínkami, které neexistují. Linda Janků z NESEHNUTÍ k tomu uvádí: "Migranti a migrantky ze zemí mimo EU, kteří v ČR pracují a nemají trvalý pobyt, jsou v ČR systémově diskriminováni v oblasti podpory v nezaměstnanosti a zdravotního pojištění." Ačkoli cizinci pracující v České republice odvádí ze mzdy daně a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, nemohou v případě ztráty zaměstnání vstoupit do evidence uchazečů o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti. A ačkoli odvádí ze mzdy pojistné na veřejné zdravotní pojištění, tak v případě ztráty zaměstnání toto pojištění ztrácí a musejí si koupit pojistku od komerčních zdravotních pojišťoven.

"Někteří poslanci, jako je například Tomio Okamura, však nejen že nerespektují povinnosti, které pro Českou republiku vyplývají z práva Evropské unie a odmítají, aby byla směrnice o jednotném povolení do českého právního řádu implementována, ale požadují dokonce ještě další zpřísnění současné - již tak nevyhovující - situace," dodává Janků.

Stejně jako nepatří do senátu ani do poslanecké sněmovny rasistické a xenofobní výroky namířené na romskou menšinu, , neměli bychom tolerovat ani populistické a xenofobní výpady proti migrantům. I kdybychom byli ochotni tolerovat obyčejnou lidskou slušnost a dodržování základních lidských práv (mezi něž by mělo patřit i to, že pokud zde někdo pracuje a odvádí daně, stát se o něj postará, pokud z nějakého důvodu již nebude moci pracovat), výroky Tomia Okamury nedávají smysl ani z ekonomického hlediska - česká populace stárne a migranti jsou ekonomická síla, kterou Česká republika potřebuje a do budoucna bude potřebovat stále více.

Nevládní organizace budou i nadále pokračovat v úsilí o zrovnoprávnění cizinců. Největší důraz přitom kladou na otázku zdravotního pojištění cizinců, s cílem začlenění cizinců, kteří zde dlouhodobě pobývají, do veřejného zdravotního pojištění a ukončení nefunkčního a dlouhodobě kritizovaného systému komerčního zdravotního pojištění.
brf, Nesehnutí, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR
Přečteno: 2471x
 

Kam dál:

Štítky:  

Cizinci, Tomio Okamura, Migrace, Práce, Zaměstnanost, Xenofobie, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo