romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Toužimští odmítají centrum pro děti a sociálně slabé rodiny

Toužim, 10.9.2012 13:45, (ROMEA)

Obyvatelé Toužimi v pátečním referendu odmítli záměr města postavit sociální centrum zajišťující terénní sociální služby či třeba nízkoprahový klub pro děti, které by mohly být ohroženy trávením času na ulici. Radnici se nepodařilo lidi přesvědčit, že má centrum pro sociálně slabé smysl. Vypsáním referenda reagovalo vedení radnice na petici a silný odpor, který se proti poradenskému středisku a klubu pro děti pocházejících z chudých rodin zvedl.

Páteční hlasování skončilo po 20. hodině a podle informací zveřejněných na úřední desce města po sečtení výsledků se referenda zúčastnilo 1213 voličů z celkových 3091. Platných hlasů bylo 1209. Proti se vyslovilo 1113 voličů. Pro centrum hlasovalo jen 89 lidí.

Petici proti výstavbě centra podepsalo více než 1100 lidí a nepomohla ani veřejná debata na toto žhavé téma. Odpůrci přišli s letáky, které nechali roznést do schránek. Své argumenty vepsalo do letáků pak i vedení města.

"Získáme nové sociální služby pro obyvatele. Zároveň menší kulturní centrum a místo pro zájmové kroužky, kde děti bezpečně mohou trávit svůj volný čas. Centrum se klidně může jmenovat dům dětí a mládeže," argumentuje místostarosta Toužimi Roman Straka.

Odpůrcům nejvíce vadí, že se v žádosti o dotaci píše o pomoci Romům a dětem. "Z principu mi vadí forma podpory lidí, pro které se to má stavět. Ať je centrum pro všechny. A ne jen pro ty, kteří o pomoc ani nestojí a možná si ji ani nezaslouží," prohlásil organizátor petice Petr Vlček.

Kolem sociálního centra se poslední dobou vyrojily nejrůznější fámy. "Nestavíme byty pro Romy a ani se sem nestáhnou sociálně slabí z celého kraje," vyvrací Roman Straka. Podobná zařízení fungují úspěšně v různých městech v republice, například v Chebu. Sokolov uvažuje o podobné investici jako Toužim, zastupitelé jsou ale rozpolceni a provoz se jim zdá příliš drahý.

Lidé toužimské radnici vyčítají, že se chystá utratit 25 milionů a pak každý rok 4 miliony na provoz centra. "Kvůli tomu koupí za 3,1 milionu korun zchátralý areál, který podle odhadu má cenu jen asi 1,3 milionu," diví se Vlček. Místostarosta to ale vyvrací s tím, že i na provoz získá město dotaci a 4 miliony korun vydá jen při krizové variantě a maximálně po dobu dvou let, kdyby nesehnala jiný zdroj peněz.

Co má centrum nabídnout

- terénní sociální služby pro slabé rodiny - doučování dětí, jejich doprovod do školy, na kroužky
- poradnu pro sociálně slabé, etnické menšiny, lidi z ghett, oběti domácího násilí, bezdomovce, osoby v krizi
- přednášky, semináře, besedy k výchově dětí, zvládání těžkých životních situací, uplatnění na trhu práce
- volnočasový klub pro děti - počítače, keramická dílna, posilovna, multifunkční sál, jeviště, hudební nástroje, aparatura
- 11 zaměstnanců, provozovatele vybere město v soutěži

voj, server iDnes.cz
Přečteno: 1157x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Nízkoprahové, Petice, DotaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo