romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Tradici vyprávění si připomněli romští autoři i na letošním festivalu Khamoro

16.6.2021 15:00

Vyprávění příběhů patří k romské kultuře od nepaměti. Tuto tradici si připomněli romští autoři i na letošním festivalu Khamoro. Ti se sešli v Pražském kreativním centru, kde vyprávěli své příběhy a debatovali o současné romské literatuře.

Během romského večera storytelingu se sešli také členové klubu romských spisovatelů Paramisara. Cílem klubu je vybudovat společenství romských autorů - „český romský PEN klub“, který vznikl v rámci projektu Slova 21,z.s., Gavoro (romsky „vesnička“). Romští autoři se mohou díky klubu podporovat a spolupracovat. A to jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury.

Jednou z členek tohoto klubu je také romská prozaička Iveta Kokyová. Narodila se v Hořicích, kde vyrostla se svými pěti sourozenci. Ovládá jak olašský dialekt, tak slovenskou romštinu. Iveta Kokyová pro svá díla čerpá především ze svého dětství, rodinných historek a vlastních prožitků.

„Já píši od mala. Když jsem chodila na základní školu, psala jsem o svých českých spolužácích. Ale psala jsem jen česky. Potom když jsem šla na střední školu, potkala jsem tam jednu učitelku. Ta se mnou pořád chodila kouřit, dávala jsem ji i cigarety. Ona se mnou pořád mluvila romsky a řekla mi, že by bylo dobré, kdybych začala psát taky romsky. Takže tehdy jsem začala psát romsky a píši tak dodnes. A dnes píši česky i romsky. Nejvíc píšu o své rodině, o babičce, prostě o tom co se děje kolem mě v mém životě a pravdu,“ řekla pro ROMEA TV Iveta Kokyová.

Literaturu romských autorů vydává od roku 2012 nakladatelství KHER. Nejdříve se vydávalo pouze elektronicky ale dnes už mají vydáno několik titulů, jako O Mulo!, nebo Ještě jedno, Lído!

Přečteno: 862x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Romové, KHER, Khamoro



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo