romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tragické osudy Židů připomenou v České Lípě tabulky v dlažbě

4.5.2018 10:09
Mosazné tabulky budou v České Lípě připomínat osudy Židů za 2. světové války, Zdroj:mucl
Mosazné tabulky budou v České Lípě připomínat osudy Židů za 2. světové války, Zdroj:mucl

Tragické osudy Židů za druhé světové války budou v České Lípě připomínat mosazné tabulky zasazené na čtyřech místech v městské dlažbě. Připomínat budou devět židovských obětí fašismu, které se už domů do České Lípy nevrátily z koncentračních táborů. Instalace tabulek bude součástí projektu města Česká Lípa židovská, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Václav Šámal.

"Inspirací pro umístění takové vzpomínky na českolipskou židovskou komunitu se staly Kameny zmizelých. Jinak také stolpersteine - dlažební kostky s mosazným povrchem položené na chodnících podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Ten s myšlenkou pamětního kamene vsazeného do chodníku před domy obětí holokaustu přišel v roce 1992, kdy před radnici v Kolíně nad Rýnem vyrobil první kámen, o který je třeba klopýtnout pohledem," uvedl Šámal. Od té doby se podobné kameny vsazují do dlažby měst po celé Evropě. V Libereckém kraji jsou také třeba v ulicích Liberce.

V České Lípě představovali Židé až do druhé světové války významnou komunitu, k židovské národnosti se v roce 1938 hlásilo zhruba 400 obyvatel města. Přesto po nich nezbyly prakticky žádné samostatné stavební památky. V minulosti byly tři - synagoga z roku 1864, kterou vypálili nacisté za Křišťálové noci v roce 1938, židovská škola, zbořená v roce 1982, a obřadní pohřební hala na židovském hřbitově. Ta byla odstraněna v roce 1978 při stavbě hřiště na sídlišti Špičák. Židovské obyvatelstvo dnes připomíná starý hřbitov u Střelnice, který se zachoval a byl obnoven.

Pamětní desky v dlažbě budou slavnostně odhaleny v pátek v rámci programu Česká Lípa židovská. Zároveň se pro veřejnost otevře rekonstruovaná secesní Vila Hrdlička, kterou nechala kolem roku 1898 postavit židovská rodina Altschulových. Město si také připomene 17 obětí pochodu smrti, který v polovině dubna 1945 vyšel z koncentračního tábora Schwarzheide. Zhruba 600 vězňů mělo namířeno do Terezína. Před 5. květnem byla velká skupina vězňů rozdělena na židovskou a nežidovskou. Transport Židů dorazil 6. května 1945 do České Lípy, 17 jich už ale do cíle nedošlo.

Přečteno: 641x
 

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Válka, Česká LípaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo