romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tragické osudy Židů připomenou v České Lípě tabulky v dlažbě

4.5.2018 10:09
Mosazné tabulky budou v České Lípě připomínat osudy Židů za 2. světové války, Zdroj:mucl
Mosazné tabulky budou v České Lípě připomínat osudy Židů za 2. světové války, Zdroj:mucl

Tragické osudy Židů za druhé světové války budou v České Lípě připomínat mosazné tabulky zasazené na čtyřech místech v městské dlažbě. Připomínat budou devět židovských obětí fašismu, které se už domů do České Lípy nevrátily z koncentračních táborů. Instalace tabulek bude součástí projektu města Česká Lípa židovská, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Václav Šámal.

"Inspirací pro umístění takové vzpomínky na českolipskou židovskou komunitu se staly Kameny zmizelých. Jinak také stolpersteine - dlažební kostky s mosazným povrchem položené na chodnících podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Ten s myšlenkou pamětního kamene vsazeného do chodníku před domy obětí holokaustu přišel v roce 1992, kdy před radnici v Kolíně nad Rýnem vyrobil první kámen, o který je třeba klopýtnout pohledem," uvedl Šámal. Od té doby se podobné kameny vsazují do dlažby měst po celé Evropě. V Libereckém kraji jsou také třeba v ulicích Liberce.

V České Lípě představovali Židé až do druhé světové války významnou komunitu, k židovské národnosti se v roce 1938 hlásilo zhruba 400 obyvatel města. Přesto po nich nezbyly prakticky žádné samostatné stavební památky. V minulosti byly tři - synagoga z roku 1864, kterou vypálili nacisté za Křišťálové noci v roce 1938, židovská škola, zbořená v roce 1982, a obřadní pohřební hala na židovském hřbitově. Ta byla odstraněna v roce 1978 při stavbě hřiště na sídlišti Špičák. Židovské obyvatelstvo dnes připomíná starý hřbitov u Střelnice, který se zachoval a byl obnoven.

Pamětní desky v dlažbě budou slavnostně odhaleny v pátek v rámci programu Česká Lípa židovská. Zároveň se pro veřejnost otevře rekonstruovaná secesní Vila Hrdlička, kterou nechala kolem roku 1898 postavit židovská rodina Altschulových. Město si také připomene 17 obětí pochodu smrti, který v polovině dubna 1945 vyšel z koncentračního tábora Schwarzheide. Zhruba 600 vězňů mělo namířeno do Terezína. Před 5. květnem byla velká skupina vězňů rozdělena na židovskou a nežidovskou. Transport Židů dorazil 6. května 1945 do České Lípy, 17 jich už ale do cíle nedošlo.

Přečteno: 598x
 

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Válka, Česká LípaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo