romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Třem účastníkům sobotní demonstrace v Budějovicích hrozí obvinění

České Budějovice, 14.7.2013 21:46, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)

Třem účastníkům poslední sobotní protiromské demonstrace v Českých Budějovicích hrozí obvinění kvůli násilí na úřední osobě. Jeden z nich dokonce napadl policistu na koni. Policie zadržela dohromady 60 lidí. Zbylí podezřelí podle policie spáchali přestupek. Při zákrocích utrpěli tři policisté lehká zranění, sdělil ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Protesty se konaly třetí sobotu po sobě, tentokrát přišlo kolem 300 lidí. V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj už dříve policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě.

U tří lidí zadržených policií tuto sobotu bude podle mluvčího policie zahajovat úkony v trestním řízení. Ostatní zadržení se dopustili přestupku tím, že neuposlechli výzvy policistů. "Tak, jak se přiváželi, tak byli vyslýcháni a po udělení pokuty propouštěni," přiblížil Matzner. Na sídlišti Máj je podle něj od skončení demonstrace klid. Přetrvává tam zvýšený policejní dohled.

Demonstraci na dvaadvaceti tisícovém sídlišti Máj, kde žije necelých 400 Romů, svolali organizátoři pod názvem Proti policejní brutalitě. Účastníci se sešli u multikina a několik desítek z nich se marně snažilo projít přes policejní kordon do středu sídliště. Policisté měli výraznou početní převahu. Na místě bylo mnoho těžkooděnců a policejních vozů, zasahovali také policisté na koních a situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník. 

VIDEO

Před demonstrací na sídlišti se mělo konat také protiromské shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II., kde počítali pořadatelé s účastí přibližně tisíce lidí. Nakonec jich však dorazilo jen několik desítek a organizátoři vyhlásili, že akci ruší. Neonacista Jaromír Pytel, kterého média označila jako zprostředkovatele komunikace mezi radnicí a pořadateli, přítomným novinářům tvrdil, že organizátoři dostali strach, a proto akci zrušili.

Přečteno: 750x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, České Budějovice, Extremismus, Rasismus, Demonstrace, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo