Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Tréninková místa i byty pro lidi v nouzi. Nové projekty města mají zlepšit život v Brně

19. června 2017
Čtení na 3 minuty

Podle odhadů žije v Brně až 2 tisíce domácností na pokraji sociální nouze. V exekuci je téměř 11 % obyvatel, v průměru vychází na jednoho dlužníka 7 exekucí s celkovou dlužnou částkou 980 tisíc korun. V evidenci úřadu práce je téměř 16 tisíc obyvatel brněnské metropole, z toho necelá polovina se potýká s dlouhodobou nezaměstnaností.

Změnu k lepšímu mají přinést nové projekty města i neziskových organizací. Brněnští radní včera odpoledne podpořili projekty sociálního začleňování. Městu to může přinést více než 350 milionů korun z evropských fondů na řešení sociálních problémů. Až 50 tréninkových pracovních míst např. v administrativě, úklidu nebo údržbě a šance na nový start až pro 200 dlouhodobě nezaměstnaných a pro tyto a dalších 400 lidí poradenství zaměřující se na hledání práce a udržení pracovního místa.

Primární prevence i komunitní práce

Rozvoj lokální sítě zaměstnanosti a sociálního podnikání. Program prevence ztráty bydlení. Navýšení počtu asistentů prevence kriminality v brněnských ulicích. To je jen část výsledků, které by Brno rádo vidělo díky předloženým projektům, jejichž nositeli jsou vedle brněnské radnice i místní neziskové organizace. Neschopnost vymanit se z předlužení ruku v ruce s nízkou kvalifikací je pro řadu lidí hlavní bariérou při snaze o získání standardního a stabilního zaměstnání i bydlení.

Nejen s tím by měli pomoci sociální terénní pracovníci a dluhové poradny, se kterými počítají především projekty neziskových organizací. Ty se mj. zaměří na pomoc obětem domácího a sexuálního násilí, na primární prevenci a řešení závislostí nebo také na rozvoj komunitní práce. Podle odhadů žije v druhé největší metropoli v ČR až 2 tisíce domácností na pokraji nouze. Podmínky, ve kterých tyto rodiny žijí, se promítají nejen do jejich zdravotního stavu, ale u dětí také do jejich školních výsledků.

Pomoc pro rodiny v nouzi

Brněnská radnice i neziskové organizace plánují navázat na zkušenosti z loňského roku a pomoci získat nový domov v soukromém nájemním bydlení až 30 rodinám s dětmi z azylových domů, ubytoven nebo přelidněných bytů v rukou nepoctivých majitelů. Projekty počítají i s komplexní sociální prací s těmito rodinami zaměřenou na oblast bydlení a dluhovou problematiku.

Za poslední dva roky navíc došlo k 409 případům odebrání dětí. Dojde také k rozšíření zařízení, která se specializují na manželské a rodinné poradenství. Brno se mj. dočká vzniku mediačního centra pro umožnění řešení konfliktních situací v rodině za pomoci mediátora. V některých lokalitách bude rodinám k dispozici asistent, který jim pomůže řešit jejich životní situaci.

Rychlost a efektivita

„Problémy sociálního vyloučení zažívá velká část občanů – čím dál častěji mladí lidí, rodiče samoživitelé i senioři – a i většina opatření v loňském roce schváleného strategického plánu sociálního začleňování, ze kterého projekty vychází, je směřována na všechny, co potřebují pomoc, nikoliv výlučně na specifické lokality,“ vysvětluje Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, se kterou město poprvé začalo spolupracovat již v roce 2008.

“Jsem rád, že radní na svém včerejším zasedání předložené projekty podpořili a doporučili je zastupitelstvu ke schválení. Projekty nám otevírají dveře k čerpání prostředků, které město potřebuje, abychom mohli dále zlepšovat životní podmínky pro všechny Brňany,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Matěj Hollan.

„Našim cílem je propojit jednotlivé aktéry, rozvinout aktivity, které ve městě již probíhají, a přidat k nim nové,” doplňuje k působení Agentury v Brně Jan Mochťák, lokální konzultant Agentury pro město Brno a dodává: „Je to jedinečná šance, jak využít prostředky ze strukturálních fondů na koordinované řešení, včetně zkvalitnění sociální práce a zefektivnění procesů.“ Projekty by měly zlepšit dostupnost i kvalitu nabízených sociálních služeb v Brně.

„Všechny projekty jsou navrženy tak, aby klienti zvládli své problémy vyřešit sami. Bude-li potřeba pomoc od instituce, stane se tak rychle a efektivně, aby byl účinek dlouhodobý a klienti se na úřady dále nespoléhali. Vše je tvořeno na principu záchranné sítě, která má člověka uchránit před pádem na úplné dno a pomoct mu postavit se opět na vlastní nohy,“ říká o základní myšlence projektů zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon