Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Trestejme nenávist a rasismus na internetu, vyzývá eurokomisařka Jourová

08. ledna 2019
Čtení na 2 minuty

Eurokomisařka Věra Jourová jednala se špičkami české justice a policie o tvrdším potírání nenávistných a rasistických příspěvků na internetu. S ministry vnitra a spravedlnosti se shodla, že je nutné problém řešit a mobilizovat síly v boji proti tomuto fenoménu. Uvedl to nedávno vzniklý Deník N.

„Když někdo napíše na internet něco, co může vyvolat násilí v reálu, tak za to musí nést trestněprávní odpovědnost. Všichni, s nimiž jsem mluvila, mobilizují síly, aby se s tímto typem kriminality vypořádali a více proti ní bojovali,“ řekla Jourová, která rasismus na internetu řeší na evropské úrovni a jednala o tom i s českými ministry, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a policejním prezidentem Janem Švejdarem.

Ministra spravedlnosti Jana Kněžínka nenávistné výroky a hrozby na webu také velmi znepokojují. Podle něj se na to zaměřuje policie i žalobci. „Jde o to, že tyto nenávistné výroky se vůbec nepostihují, nebo jen v několika málo případech. Můžete mít jakoukoliv skutkovou podstatu, ale když to nikdo nestíhá, je jedno, jakou máme právní úpravu,“ míní ministr Kněžínek (za ANO). Útvary policie podle něj nedisponují oddělením, které by sedělo u sociálních sítí a monitorovalo, kdo tam co napsal. “Samy sociální sítě by měly uvažovat nad tím, zda nemazat takové nenávistné výroky,“ dodal šéf justice.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman upozorňuje, že se žalobci na tento typ kriminality školí. „O dané problematice komunikujeme pochopitelně i s Policií České republiky. Tento jev je tedy ze strany orgánů činných v trestním řízení podchycený. Že ho nepodceňujeme, o tom svědčí i fakt, že se této otázce věnovala i část zprávy o činnosti za uplynulý rok, která monitoruje aktivity státního zastupitelství v této oblasti,“ řekl Zeman Deníku N.

Zmiňovaná zpráva za rok 2017 upozorňuje na to, že se nenávistné příspěvky více zaměřovaly na muslimy, imigranty a lidi, kteří se k migraci staví kladně. „Je takřka nemožné stíhat všechny zde pronesené nenávistné výroky, a to jak vzhledem k jejich množství, tak i obtížím spojeným s prokázáním autorství těchto výroků,“ stojí v dokumentu.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) považuje policie i jeho resort potírání nenávisti na internetu jednou z priorit. „Směrnice omezující šíření nenávisti na internetu je typicky evropské téma, kde mají všechny členské země spolupracovat. Státy střední velikosti, jako je Česko, mají menší šanci přimět k něčemu mamutí globální firmy, než když celá Unie postupuje společně – to je nesrovnatelně větší síla,“ sdělil Hamáček. Doplnil, že k tématu už proběhla školení pro policisty.

Jourová vidí v tématech nenávistných příspěvků ve východní a západní Evropě rozdíly. „Zvyšující se antisemitismus v Evropě jede na dezinformacích a konspiračních teoriích. Je to specialita zejména východní Evropy, kde se oživují staré zkazky, jako že Židé jsou bohatí a mají přístup k médiím. Na Západě vidím, že zdroje jsou jinde, posunuje se nám tam blízkovýchodní problém – týká se to i sporu mezi muslimskou a židovskou komunitou. Tohle všechno je živené internetem,“ popisuje.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon