romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tryzna na národním hřbitově v Terezíně se bude konat v září

30.3.2021 14:16
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)

Tradiční pietní akt k uctění obětí nacistické perzekuce na národním hřbitově v Terezíně se kvůli epidemické situaci přesouvá z května na září. ČTK o tom informoval mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada. Loni se tryzna poprvé od roku 1946 kvůli epidemii koronaviru neuskutečnila.

Tradičně se politici, velvyslanci, významní zástupci okolních států setkávají na národním hřbitově třetí květnovou neděli, vzpomínky se účastní až 5000 lidí. Loni pořadatelé událost přesunuli na říjen, v létě rozhodli, že se bude konat bez účasti veřejnosti, a nakonec ji definitivně zrušili.

Ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek rozhodl, že letos se tryzna uskuteční v neděli 5. září. "Jak se blížil její letošní termín, který vychází na 16. května, a bylo zapotřebí začít s nutnými přípravami, stáli jsme opět před rozhodnutím, zdali je reálné, aby se akce mohla uskutečnit v takovém rozsahu, jak si podle svého významu zaslouží. A dospěli jsme k názoru, že to možné není. I pokud už bychom měli v květnu otevřeno, domníváme se, že by bylo v platnosti mnoho omezení, které by akci velmi limitovalo. A tak jsme se společně s dalšími spoluorganizátory rozhodli akci přesunout na náhradní termín," uvedl Roubínek.

Od loňského 11. března, kdy začala opatření kvůli koronaviru pro muzea platit poprvé, měl památník až dodnes z celkem 380 dní otevřeno 170 dní. "Jelikož významnou část našeho rozpočtu tvoří příjmy ze vstupného, je zřejmé, že bychom bez pomoci zřizovatele, Ministerstva kultury ČR, nemohli nadále existovat," uvedl mluvčí.

Návštěvníkům se Památník Terezín zatím otevřel v on-line prostoru. Na webu je k dispozici virtuální model všech objektů v areálu, konají se virtuální prohlídky. "Naše vzdělávací oddělení nabízí školám také přednášky a workshopy, které mohou využít pro svou distanční výuku," řekl Lada.

Vzpomínkové akce v době pandemie byly často zrušeny nebo omezeny, některé výstavy, i když byly v řádném termínu nainstalovány, prakticky nikdo neviděl, některé byly přesunuty na letošní rok.

Z programu pro letošní rok již byla v důsledku pandemie covidu-19 vyřazena terezínská premiéra filmu Terezínské stíny a zrušena bude opět také nadcházející pietní akce Jom ha-šoa. Tento den holokaustu a hrdinství si zástupci Památníku Terezín připomenou společně s Institutem Terezínské iniciativy v rámci on-line veřejného čtení jmen obětí holokaustu, které se bude konat 8. dubna.

Přečteno: 623x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Terezín, Holocaust, COVID-19, Institut terezínské iniciativyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo