romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

TZ: Díky Karlovarskému kraji a Plzeňské diecézi strávily romské děti z Dobré Vody část prázdnin na horách

Karlovarský kraj / Toužim, Dobrá Voda / Plzeň , 7.9.2012 16:05, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Pracovníci občanského sdružení Český západ děkují Karlovarskému kraji a Plzeňské diecézi za podporu při organizování prázdninové výpravy na Boží Dar pro 30 dětí ze sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě u Toužimi. Romské děti spolu s maminkami a pracovnicemi občanského sdružení Český západ nalezly zázemí pro své několikadenní pobyty na božídarské faře v samém centru Krušných hor. Diecéze poskytla prostory fary zcela bezplatně.

V polovině července přijelo na faru v Božím Daru nejdříve 14 dětí na dva dny a o týden později 13 dětí na čtyři dny. Velkým lákadlem byla pro všechny Ježíškova cesta s třinácti zastaveními, kde děti spolu s Ježíškem plnily nejrůznější sportovní a vědomostní úkoly. Na konci za svou snahu získaly drobné odměny. Dalším cílem jejich výletů byla například naučná stezka vedoucí přes rašeliniště, kde se dozvěděly mnoho zajímavostí o místních rostlinách a živočiších. Fara a její okolí bylo pro děti ideálním místem pro hraní her a další sportovní a tvořivé aktivity. Zvláštní poděkování patří ještě panu Láškovi a Bártovi, kteří pobyt na faře zprostředkovávali. Výpravy dětí z Dobré Vody jsou součástí projektu Pojeďme třeba na výlet, který je realizován za finanční podpory Karlovarského kraje.

Český západ, jehož patronem je od roku 2010 Mons. František Radkovský, nabízí asi 35 dětem z Dobré Vody u Toužimi řadu aktivit pro smysluplné využití volného času. Jsou to například pravidelné odpolední tvořivé a sportovní aktivity nebo občasné hudební dílny, návštěvy bazénu, výlety do přírody nebo za kulturou. Děti mohou využívat také individuální doučování nebo získat pomoc při studiu na učilišti.

Činnost organizace se však nezaměřuje pouze na děti. Český západ pomáhá lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji řešit jejich tíživé životní situace, zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy, a podporuje občany v zapojování do veřejného života.

Vznik občanského sdružení Český západ iniciovali v roce 2001 bratři trapisté z kláštera v Novém Dvoře, který leží pouhé dva kilometry od Dobré Vody. Při stavbě svého kláštera si všimli úskalí života v místní romské komunitě a několika mužům nabídli pracovní uplatnění při výstavbě kláštera. Na základě této spolupráce vzniklo 17. 12. 2001 občanské sdružení Český západ.

Bližší informace najdete na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.

Eva Haunerová , Český západ o. s.
Přečteno: 692x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Léto, Mládež, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo