romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ubytovny chce zavírat i Ostrava-Jih. Hrozí zde kvůli tomu místní humanitární katastrofa, stovky lidí nemá kam jít

Ostrava, 6.5.2013 13:00, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Rušit ubytovny, aniž by měli tamní bydlící kam se přestěhovat, chce vedle Moravské Ostravy a Přívozu i Ostrava-Jih. Informoval o tom server iDnes.cz. Nejvíce ubytoven je v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jak již server Romea informoval, tato čtvrť se již nějakou dobu snaží systematicky vystěhovávat chudé lidi, Romy i "bílé", mimo své území.

Kolik je ubytoven?

Kam se však podějí stovky lidí, kteří se budou muset z ubytoven vystěhovat, zatím nikdo netuší. Stejně jako to, kolik lidí na ubytovnách vlastně žije. "Oficiální statistiky za celé město neexistují," přiznává náměstek primátora pro sociální oblast Martin Štěpánek.

Redaktor iDnes.cz Patrik Banga, který se dlouhodobě věnuje romské problematice, se pokusil situaci v Ostravě zmapovat. "Podle dostupných údajů je na území města 37 oficiálních ubytoven, v nich žije podle jejich provozovatelů asi šest tisíc lidí. Odhady sociálních pracovníků jsou ale téměř dvojnásobné, mluví nejméně o desítce tisíc lidí," líčí Banga.

Nejvíc ubytoven napočítal v Moravské Ostravě a Přívoze. "Je jich tam 23, z toho jen v Cihelní ulici šest. Některé vznikly nedávno."

Kam se však podějí stovky lidí, kteří se budou muset z ubytoven vystěhovat, zatím nikdo netuší.

Kolik lidí v ubytovnách žije?

Od ostravských Romů i terénních sociálních pracovníků Banga zjistil, že ve městě kromě toho funguje i řada nepodchycených ubytoven. Majitelé pronajímají lidem své byty po jednotlivých pokojích. Zákony obcházejí například tak, že byt pronajmou několika rodinám současně. "Někde dokonce ubytovávají nájemníky i ve sklepních prostorách. Kolik takových ubytoven je, o tom však žádný přehled není," dodal Banga.

Jeho slova potvrzují i radní městských obvodů. "Známe jen kapacitu nahlášených ubytoven, ale máme podezření, že v nich bydlí o 30 až 40 procent lidí víc, než by mělo," říká Karel Sibinský, starosta Ostravy-Jihu. Právě v tomto nejlidnatějším ostravském obvodě proto už v nejbližších dnech začnou rozsáhlé kontroly.

"Domlouváme se na tom se stavební policií, sociálními pracovníky, hasiči i hygieniky," potvrdil místostarosta obvodu Radim Miklas. Podle něj je na území obvodu šest velkých ubytoven asi pro dva tisíce lidí. "Chceme všechny důkladně prověřit z hlediska stavebního zákona, požární bezpečnosti i hygienických předpisů. Pokud nebude vše v pořádku, budou je majitelé muset uvést do řádného stavu nebo zavřít," říká Miklas a netají, že obvod by se ubytoven docela rád zbavil. "Zatímco jejich majitelé vydělávají značné sumy, obvodu přináší koncentrace tohoto typu podnikání jen problémy se zvýšenou kriminalitou."

Přijdou o střechu nad hlavou i dávky

V Moravské Ostravě a Přívozu už podobné kontroly probíhají a třem ubytovnám hrozí uzavření. A jak se zdá, situace se vyostřuje. Stavební úřad sice zatím rozhodl jen o uzavření první ubytovny, ale totéž už hrozí dalším pěti včetně té, do níž radnice posílala sociálně slabé obyvatele z Přednádraží. Jako první má skončit ubytovna v Cihelní ulici číslo 67.

Úřad práce už dal najevo, že jejím klientům přestane nejpozději po třech měsících vyplácet doplatky na bydlení. Důvod? Podle šéfa stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiřího Kozelského měly být v budově posledních deset let kanceláře. Vladimír Leško, romský provozovatel ubytovny, v níž žijí převážně Romové, ale provoz ukončit nechce a proti rozhodnutí stavebního úřadu se hodlá bránit právní cestou.

Na řadě je podle Kozelského pět dalších ubytoven, které neslouží účelu, k němuž byly zkolaudovány. Na jednu z nich paradoxně upozornil sám majitel, když požádal o formální změnu užívání stavby. "Dvě z těch pěti ubytoven rovněž provozuje Leško," říká Patrik Banga s tím, že jen v jeho třech ubytovnách teď bydlí asi 400 lidí.

Kam s nimi?

Nikdo neřeší, kam by měli ti lidé odejít, když úřady zavřou šest ubytoven takřka současně. Ostatní ubytovny ve městě jsou plné nebo je v nich jen pár volných míst. Hrozí tu malá sociální katastrofa," varuje Banga.
Nikdo neřeší, kam by měli ti lidé odejít, když úřady zavřou šest ubytoven takřka současně

Magistrát ji zřejmě řešit nebude. "Bytová problematika je statutem města svěřena městským obvodům," vysvětluje náměstek primátora Martin Štěpánek.

Radní obvodů si myslí, že o obyvatele ubytoven by se měli postarat jejich vlastníci. Starosta Sibinský věří, že většina si najde bydlení sama, případně se přechodně obrátí na své příbuzné a známé. "Nastane-li krizová situace, jsme schopni ji krátkodobě vyřešit tím, že otevřeme ubytovnu v Božkově ulici, kterou jsme nedávno zavřeli. Ale je na čase, aby město řeklo, co s nepřizpůsobivými lidmi. My je nechceme shromažďovat v Přívoze, ale také nemá cenu, aby si je obvody posílaly mezi sebou," říká radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák z hnutí Ostravak.

Semerákův odpadkový koš

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který ovládá ČSSD společně s hnutím Ostravak, pozvolna "čistí" tuto centrální část Ostravy od "romského odpadu". Na ten způsob se alespoň Lukáš Semerák, který je zároveň i developerem, vyjádřil již loni, když zdůvodňoval, proč chtěl koupit domy v Přednádraží a proč koupil nájemní dům v Palackého ulici (pár kroků od Přednádraží).

„Jediným mým záměrem je to, aby se tato celá lokalita zvedla a vrátili se sem přizpůsobiví občané. Přívoz patří k nejstarším částem Ostravy s velkou historií. Bohužel po velkých povodních v roce 1997, kdy byl vodou zasažen Hrušov, skončili hrušovští Romové na Přednádraží. Mrzí mě, že se z této ostravské čtvrti stal odpadkový koš,“ řekl v srpnu loňského roku Semerák serveru Novinky.cz.

Moravské Ostravě a Přívozu i Semerákovi osobně se již podařilo vystěhovat ty nejchudší lidi ze dvou domů na Palackého ulici, z ubytovny v Božkově ulici a většinu lidí i z Přednádraží. A nyní chce pod záminkou boje proti předraženým ubytovnám vystěhovat i nájemníky z dalších ubytoven. Podrobnosti čtěte zde.

Přečteno: 1574x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, Sociální vyloučení, Diskriminace, Anticiganismus, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo