romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Účastnice romské pouti v Římě: Setkání s papežem je zážitek na celý život

29.10.2015 10:54
Řádová sestra Atanázia, vpravo vedle ní Anna Bystrá (FOTO: archiv Anny Bystré)
Řádová sestra Atanázia, vpravo vedle ní Anna Bystrá (FOTO: archiv Anny Bystré)

Mezi účastníky setkání s papežem Františkem na Mezinárodní romské pouti v Římě byla i Anna Bystrá. Server Romea.cz jí položil několik otázek.

Co pro vás cesta za papežem znamenala?

Do Říma mě vedla především má silná víra v Boha. Příležitost potkat se se svatým otcem - byť jsem ho viděla třeba jen z dálky - byla pro mě neskutečná pocta. Je to něco, co zažijete asi skutečně jen jednou za život. A současný papež mi je obzvlášť sympatický. A to zdaleka nejen proto, že nás Romy z celého světa tento týden přijal.

Jaké jste ze setkání měla pocity?

Jak už jsem naznačila - bylo to něco neobvyklého. I když byl program docela fyzicky náročný - každý den jsme vstávali brzy ráno a chodili jsme spát v noci - návštěva Říma mě neskutečně nabila energií. Nejhezčím zážitkem bylo samozřejmě to samotné přijetí tisíce Romů svatým otcem. Byli tam Romové ze všech koutů světa - ze Spojených států, Španělska, Rumunska, Itálie... S některými jsme se dorozuměli, ale někdy to nebylo potřeba, stačil jen úsměv. Bylo to krásné vidět tolik věřících Romů na jednom místě. Panovala neuvěřitelně krásná atmosféra. Je ale nesmírná škoda, že nás tam bylo tak málo z Česka. To mě opravdu v tu chvíli hodně zamrzelo, že Slovákům se v tomhle smyslu daří a u nás nebyl nikdo schopný cestu do Říma zorganizovat.

Jak jste se k cestě do Říma dostala Vy?

Jela jsem tam se skupinou Romů ze Slovenska. Tu výpravu vedla má dlouholetá přítelkyně - řádová sestra Atanázia, Romka, která už několik let působí na romském sídlišti Poštárka v Bardějově. To je mimochodem mé rodné město, ale už přes třicet let žiji v Praze. Atanázia v Bardějově dlouhodobě místní Romy vede k víře a není to poprvé, co s nimi na pouť vyjela za hranice Slovenska. I já jako malá jsem s ní jezdila na křesťanské tábory. A když mi před časem zavolala, jestli bych s nimi nechtěla jet do Vatikánu za svatým otcem, neváhala jsem ani minutu. A s sebou jsem vzala další dvě Romky z Prahy.

Přečteno: 1041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Papež, Řím, setkání s RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo