romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Účastnice romské pouti v Římě: Setkání s papežem je zážitek na celý život

29.10.2015 10:54
Řádová sestra Atanázia, vpravo vedle ní Anna Bystrá (FOTO: archiv Anny Bystré)
Řádová sestra Atanázia, vpravo vedle ní Anna Bystrá (FOTO: archiv Anny Bystré)

Mezi účastníky setkání s papežem Františkem na Mezinárodní romské pouti v Římě byla i Anna Bystrá. Server Romea.cz jí položil několik otázek.

Co pro vás cesta za papežem znamenala?

Do Říma mě vedla především má silná víra v Boha. Příležitost potkat se se svatým otcem - byť jsem ho viděla třeba jen z dálky - byla pro mě neskutečná pocta. Je to něco, co zažijete asi skutečně jen jednou za život. A současný papež mi je obzvlášť sympatický. A to zdaleka nejen proto, že nás Romy z celého světa tento týden přijal.

Jaké jste ze setkání měla pocity?

Jak už jsem naznačila - bylo to něco neobvyklého. I když byl program docela fyzicky náročný - každý den jsme vstávali brzy ráno a chodili jsme spát v noci - návštěva Říma mě neskutečně nabila energií. Nejhezčím zážitkem bylo samozřejmě to samotné přijetí tisíce Romů svatým otcem. Byli tam Romové ze všech koutů světa - ze Spojených států, Španělska, Rumunska, Itálie... S některými jsme se dorozuměli, ale někdy to nebylo potřeba, stačil jen úsměv. Bylo to krásné vidět tolik věřících Romů na jednom místě. Panovala neuvěřitelně krásná atmosféra. Je ale nesmírná škoda, že nás tam bylo tak málo z Česka. To mě opravdu v tu chvíli hodně zamrzelo, že Slovákům se v tomhle smyslu daří a u nás nebyl nikdo schopný cestu do Říma zorganizovat.

Jak jste se k cestě do Říma dostala Vy?

Jela jsem tam se skupinou Romů ze Slovenska. Tu výpravu vedla má dlouholetá přítelkyně - řádová sestra Atanázia, Romka, která už několik let působí na romském sídlišti Poštárka v Bardějově. To je mimochodem mé rodné město, ale už přes třicet let žiji v Praze. Atanázia v Bardějově dlouhodobě místní Romy vede k víře a není to poprvé, co s nimi na pouť vyjela za hranice Slovenska. I já jako malá jsem s ní jezdila na křesťanské tábory. A když mi před časem zavolala, jestli bych s nimi nechtěla jet do Vatikánu za svatým otcem, neváhala jsem ani minutu. A s sebou jsem vzala další dvě Romky z Prahy.

Přečteno: 1079x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Papež, Řím, setkání s RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo