romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Uchazeči o Hrad se neshodnou, zda má stát odpustit penále z dluhů

23.1.2017 15:00
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Prezidentští kandidáti se neshodnou, zda by měl stát lidem odpustit penále z dluhů, které vůči němu mají. Odlišné názory mají i na zvyšování minimální mzdy a důchodů. Vyplývá to z odpovědí na anketní otázku ČTK. Své vyjádření neposkytl prezident Miloš Zeman.

Odpustit občanům penále za dluhy vůči státu a z pojistného navrhl podnikatel a textař Michal Horáček. Stát by se tak podle něj mělo příští rok, kdy se bude slavit 100 let od vzniku Československa. Souhlasí s ním lékař a aktivista Marek Hilšer, podle kterého takový krok může vyřešit řadu sociálních problémů a dát lidem novou šanci vrátit se do normálního života mimo šedou ekonomiku. "To se státu v konečném důsledku nepochybně vyplatí," poznamenal.

Odpuštění penále považuje za rozumný nápad i šéf strany Rozumní Petr Hannig. "Je třeba to však velmi pečlivě propracovat, aby koumáci z vrstvy těch, kteří pomoc nepotřebují, získávali bezúročné půjčky," uvedl.

Zdrženlivě se k návrhu postavil bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. "Když bez ohledu na míru osobního podílu a motivu na vzniku dluhů udělíte generální pardon, ti nejméně zodpovědní si řeknou, že to příště bude zase tak a bleskově se zadluží znovu," poznamenal. Paušální odpuštění penále všem nechce bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, nepovažuje to za dobrý nápad. Někdejší premiér Mirek Topolánek poznamenal, že obecně hrozí morální hazard. Domnívá se, že v ojedinělých případech lze takovou věc udělat, plošně je ale proti.

Valorizace minimální mzdy a důchodů by se podle Drahoše měla řídit pravidlem, které bude exaktní a předvídatelné. "Nikoli pouze politickou vůlí jedné garnitury," podotkl. Někdejší velvyslanec ve Francii Pavel Fischer poznamenal, že valorizace mezd "víceméně probíhá". "Avšak minimální mzda/důchody by se měly valorizovat ještě naléhavěji," uvedl. Pro zvyšování minimální mzdy a důchodů se vyslovil i Hannig a Horáček. Poslední jmenovaný poznamenal, že k valorizaci musí docházet s rozmyslem, aby takový krok neohrozil soukromou ani veřejnou sféru. Hilšer valorizaci podporuje "v rámci možností ekonomiky".

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek zvyšování minimální mzdy nepodporuje. "Valorizace důchodů musí odpovídat ekonomickým možnostem státu," podotkl. Zvyšování minimální mzdy se nelíbí ani Topolánkovi. "Protože minimální mzda vlastně nezaměstnanost zvyšuje a problém nízkých mezd vůbec neřeší," uvedl. Je pro zákonnou valorizaci důchodů vycházející z průměrné mzdy a inflace. Podle Kulhánka je zvyšování důchodů přirozené a nemělo by jít jen o "pouhou valorizaci". "Mzda se však odvíjí od souborů nejrůznějších ekonomických faktorů, které stát neovlivňuje nebo by alespoň neměl," dodal.

V otázce snižování zadlužení státu Hynek poznamenal, že výdaje státu by měly pokud možno odpovídat příjmům. "Zvyšovat zadlužení státu v době hospodářského růstu není dobré," napsal. V dobách dostatku by míru zadluženosti snižoval i Hilšer. "Pro zdravou ekonomiku je důležité sledovat únosnou míru zadluženosti," poznamenal.

Podle Drahoše záleží na okolnostech, zda by se měla snižovat zadluženost státu na úkor jeho výdajů. "Pokud by například výdaje státu směřovaly do investic, které napomohou zvýšit bohatství státu, pak mohou mít případně i přednost před snížením dluhu. Ale pokud mají být lepší hospodářské výsledky 'projedeny', pak je lepší redukovat dluh," sdělil.

Fischer vítá každý krok, který pomůže využívat rozpočtové prostředky odpovědně. "Zadlužit dnes společnost znamená zatížit generaci našich dětí, a to je nezodpovědnost," dodal. Horáček je přesvědčen, že snížení dluhů státu by se mělo uskutečňovat hlavně prostřednictvím zvýšení efektivity státu. "Modernizace jeho chodu může ušetřit miliardy korun, které bychom ke snížení zadlužení použít mohli a měli," uvedl.

Snižovat zadluženost státu na úkor výdajů by se měla zcela nepochybně podle Topolánka, v současné době je podle něj k tomu jedinečná situace.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK:

Měla by se snížit zadluženost státu na úkor jeho výdajů? Měla by zadluženost obyvatel vůči státu například odpuštěním penále za dlužnou částku? Jste pro valorizaci minimální mzdy/důchodů?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Podle mne tato otázka nemá odpověď ano či ne. Záleží na okolnostech. Pokud by například výdaje státu směřovaly do investic, které napomohou zvýšit bohatství státu, pak mohou mít případně i přednost před snížením dluhu. Ale pokud mají být lepší hospodářské výsledky "projedeny", pak je lepší redukovat dluh. Odpouštět penále paušálně všem mi nepřijde jako dobrý nápad. Valorizace minimální mzdy a důchodů by se měla řídit pravidlem, které bude exaktní a předvídatelné. Nikoli pouze politickou vůlí jedné garnitury.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Vítám každý krok, který pomůže využívat rozpočtové prostředky odpovědně. Zadlužit dnes společnost znamená zatížit generaci našich dětí, a to je nezodpovědnost. Co se týče valorizace mezd, tak víceméně probíhá. Avšak minimální mzda/důchody by se měly valorizovat ještě naléhavěji. Velkou pozornost je třeba věnovat i občanům, kteří se ocitli v dluhové pasti, těch stále přibývá.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Jsem pro valorizaci důchodů a minimální mzdy. Odpuštění penále za dlužnou částku je rozumný nápad. Je třeba to však velmi pečlivě propracovat, aby koumáci z vrstvy těch, kteří pomoc nepotřebují, získávali bezúročné půjčky.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Pro zdravou ekonomiku je důležité sledovat únosnou míru zadluženosti. V dobách dostatku tedy míru zadluženosti máme snižovat. Odpuštění penále za dlužnou částku může vyřešit řadu sociálních problémů, a dát lidem novou šanci vrátit se do normálního života mimo šedou ekonomiku. To se státu v konečném důsledku nepochybně vyplatí. Nehledě na to, že neúměrně vysoké penále mohou být často jen za malou dlužnou částku. V rámci možností ekonomiky valorizaci minimální mzdy a důchodů podporuji.

Michal Horáček, podnikatel a textař

Odpuštění penále z dlužných daní a pojistného (nikoli dluhů samotných) je můj vlastní nápad, jemuž jsem věnoval tiskovou konferenci a o jehož podpoře nadále jednám s politiky. Pokud jde o snížení dluhů státu mělo by se uskutečňovat hlavně prostřednictvím zvýšení efektivity státu. Modernizace jeho chodu může ušetřit miliardy korun, které bychom ke snížení zadlužení použít mohli a měli. A valorizaci minimální mzdy i důchodů podporuji, jen k ní musí docházet s rozmyslem, aby takový krok neohrozil soukromou ani veřejnou sféru.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Výdaje státu by měly pokud možno odpovídat příjmům. Zvyšovat zadlužení státu v době hospodářského růstu není dobré. Zvyšování minimální mzdy nepodporuji. Valorizace důchodů musí odpovídat ekonomickým možnostem státu.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Nabízí se samozřejmě populistická odpověď, ale já ji nemám. Když bez ohledu na míru osobního podílu a motivu na vzniku dluhů udělíte generální pardon, ti nejméně zodpovědní si řeknou, že to příště bude zase tak a bleskově se zadluží znovu. U důchodů je to (valorizace) přirozené a nemělo by jít o pouhou valorizaci. Mzda se však odvíjí od souborů nejrůznějších ekonomických faktorů, které stát neovlivňuje nebo by alespoň neměl.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

To jsou otázky spíše na exekutivu. Zcela osobně říkám, že zcela nepochybně. Teď máme jedinečnou situaci - a už jsme v ní jednou byli za vlády Špidly, Grosse a Paroubka - kdy jsme prožívali poměrně masivní ekonomický růst, ale co se týká zadluženosti a mandatorních výdajů jsme neudělali vůbec nic. V těžkých dobách, kdy je krize a dostáváme se do recese, je snižování dluhu velmi složité, což bylo vidět v tom mém období. ...

Měla by zadluženost obyvatel vůči státu například odpuštěním penále za dlužnou částku? To je zase otázka na politické strany a jejich předáky, ne na prezidentského kandidáta. Obecně odpovím, že zde hrozí morální hazard. Všichni si pak myslí, že mohou žít na dluh a stát, to znamená daňoví poplatníci, to za ně zaplatí. Myslím si, že v ojedinělých případech, které se dnes standardně řeší, lze takovou věc udělat. Ale plošně jsem proti, protože to vytváří podhoubí bezstarostnosti a fakticky žití na úkor jiných, odpovědných, kteří zaplatí dluhy za ty nezodpovědné. Myslím, že člověk má být obezřetný a Češi obezřetní jsou.

Jste pro valorizaci minimální mzdy/důchodů? ... U minimální mzdy (což je ale opět odpovědnost vlády, ne prezidenta), jsem proti, protože minimální mzda vlastně nezaměstnanost zvyšuje a problém nízkých mezd vůbec neřeší. V mnoha zemích EU vůbec není. Jsem pro zákonem stanovenou valorizaci důchodů, která vždycky vychází z vazby na průměrnou mzdu a inflaci. ...

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Přečteno: 545x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, Prezidentské volby 2018, dluh, dluhová poradnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo