romea - logo
7. června 2020 (neděle)
svátek má Iveta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Učitelské noviny hájí zájmy praktických škol a staví se proti inkluzi, vyplývá ze studie Dušana Klapka

19.8.2016 11:13
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Společnost EDUin zveřejnila studii Dušana Klapka z brněnské Masarykovy univerzity, ve které se zabýval informováním Učitelských novin (UN) o inkluzivním vzdělávání. Vyplývá z ní, že noviny v průběhu let 2010 – 2014 hájily zájmy praktických škol a stavěly se proti inkluzi.

Podle studie věnovaly Učitelské noviny většinu prostoru odpůrcům úplné i částečné inkluze, zatímco opačnému názoru, který přisuzovaly neziskovým organizacím a ministerstvu školství, dávaly prostor velmi omezený.

Odpůrci inkluze, kteří své názory v novinách prezentovali, považují za nutné udržet selektivní ráz českého školství, protože podle jejich názoru „lépe vyhovuje specifickým potřebám romských dětí.“ Problémy se vzděláváním romských žáků podle nich způsobuje prostředí, ze kterého pocházejí, přičemž jeho charakteristiky vztahují na romské prostředí obecně.

„Nízká hodnota vzdělání, zanedbávající péče rodičů a reprodukce špatných sociálních vzorů tak byly konstruovány jako příčina problému vzdělávání romských žáků,“ píše se ve studii. Podle jejich názoru není ani možné dosáhnout výraznějších změn a inkluze je neúčelná, protože vede pouze k integraci, která „bude mít charakter spolužití ve školních lavicích (vedle sebe, nikoli spolu),“ a paradoxně se může prohloubit segregace tím, že bude narůstat počet soukromých elitních škol.

Podporovatelé inkluze podle nich nemají dostatečnou odbornost a praxi a neznají prostředí. Klapko uvádí, že se v novinách opakovaně objevovalo degradování odborných pedagogických kvalit zástupců neziskového sektoru, který také obviňovali ze zištnosti a politického zveličování problému, ministerstvo školství pak ze slabosti odolávat jejich tlakům.

Původ střetů obou stran vidí Klapko v odlišném pohledu na řešení problému, za který může hlavně rozdílná zkušenost v praxi. Oběma stranám jde přitom podle něj o podobnou vizi - o sociální spravedlnost a rovné šance na vzdělání.

DOKUMENT

Přečteno: 1464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, AnalýzaHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo