romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

UEFA kvůli bučení na Kamaru trestat Spartu nebude, rasismus dětí se neprokázal

19.10.2021 11:18
Nadšené děti 30. 9. 2021 na utkání Sparta proti Rangers (FOTO: Twitter AC Sparta Praha)
Nadšené děti 30. 9. 2021 na utkání Sparta proti Rangers (FOTO: Twitter AC Sparta Praha)

UEFA nebude trestat pražskou Spartu za chování diváků při utkání Evropské ligy vůči fotbalistům Glasgow Rangers. Podle evropské asociace se nenašly důkazy o diskriminačním chování a rasismu, na nějž poukazoval po zápase skotský klub. UEFA o tom informovala v prohlášení.

Obvinění z rasismu vznesli představitelé Rangers, jimž se nelíbilo bučení přítomných dětských fanoušků na finského záložníka tmavé pleti Glena Kamaru. Sparta nařčení publikovaná v zahraničních médiích a na internetu odmítla. Do kauzy se posléze vložili i čeští politici.

"Vyšetřování ukázalo, že se nenašlo dostatek důkazů o rasistickém nebo jinak diskriminujícím chování během zápasu. Proto nelze proti Spartě vést disciplinární řízení," uvedla ve stanovisku UEFA.

Sparta měla na zápas proti Rangers zavřený stadion kvůli rasistickému chování části příznivců k záložníkovi Monaka Aurélienu Tchouaménimu v srpnovém utkání 3. předkola Ligy mistrů. Díky výjimce UEFA ale mohlo do hlediště 10.879 dětí ve věku od šesti do 14 let s doprovodem. Jejich bučení a pískání doprovázelo každý Kamarův kontakt s míčem a vyvrcholilo ve druhém poločase, kdy byl záložník po druhé žluté kartě vyloučen. Sparta utkání vyhrála 1:0.

"Když odhlédneme od veškerých emocí, prokázal se jednoznačně fakt, že chování dětského publika na stadionu nebylo rasistické. Což je ale něco, čím jsme si byli naprosto jistí, už když jsme pozorovali atmosféru na stadionu přímo v průběhu zápasu," řekl ČTK ředitel komunikace klubu Ondřej Kasík.

"Pokud bude druhé hodnocení trochu emočně zabarvené, bude znít tak, že ten odér, který někteří lidé na sociálních sítích a bohužel také některá média kolem utkání vytvořili, byl jemně řečeno neopodstatněný a nespravedlivý," doplnil Kasík.

Finský reprezentant Kamara je mezi českými fotbalovými fanoušky neoblíbenou postavou od březnového osmifinále Evropské ligy proti Slavii, po němž obvinil obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky. UEFA českého reprezentanta potrestala zákazem startu v deseti zápasech, přestože podle hráčových právníků dosud nebyl předložen jediný důkaz, že se rasismu dopustil. Kúdela přišel mimo jiné o start na mistrovství Evropy.

Přečteno: 695x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Fotbal, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo