romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Umělce překvapil podle nich velký úspěch populismu ve volbách

23.10.2017 12:21
Jan Burian (FOTO: Wikipedie)
Jan Burian (FOTO: Wikipedie)

Čeští umělci a lidé z kultury jsou překvapeni velkým úspěchem populismu ve sněmovních volbách. Někteří z těch, které oslovila ČTK, se obávají ztráty svobody a demokracie. "Čeká nás další ostuda v civilizovaném světě a velké ohrožení naší nezávislosti," řekl ČTK hudebník Jan Burian.

"Je mi smutno. Svět, na který jsme byli zvyklí - tedy demokracie a svoboda - zřejmě končí. Národ bez paměti si zvolil bývalého komunistu s velmi nejasnou minulostí, fašizujícího extremistu a omezené národovce," uvedl k volebním výsledkům v době sečtení 99 procent hlasů Burian. Češi se podle něj projevili jako naivní, neinteligentní, nevzdělaní voliči s pokřiveným hodnotovým žebříčkem.

Vítězství hnutí ANO předvolební průzkumy avizovaly, velkou šanci dávaly také hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), oba subjekty ale získaly nakonec ještě více hlasů než podle průzkumů. Oproti průzkumům naopak propadla u voličů sociální demokracie.

"Obdobný výsledek jsem očekával. Myslím, že se v něm dlouhodobě projevuje určitá frustrace lidí, kterou nedovedu úplně pochopit, ale snažím se jí rozumět," řekl ČTK muzikant a výtvarník Vladimir 518. "Na druhé straně jsme překvapen, že jsme ochotni tolerovat vůdce, kteří mají dlouhodobě pošpiněný kredit nebo případně staví svůj úspěch primárně na absurdních a populistických heslech. A už tradičně mě mrzí neustálá přítomnost nezreformovaných komunistů, kteří mají stále poměrně vysoké procento," uvedl rapper.

Výtvarník a vysokoškolský pedagog Jiří David ČTK řekl, že neočekával, že se příliš změní většinová mentalita obyvatel. "Takže jsem již před pár týdny prognózoval, že vládu bude sestavovat ANO a ODS - které jsem nevolil -, možná s nějakou tichou podporou KSČM, dnes už možná i Pirátů či SPD," přemýšlí umělec, který se ke společenským událostem často vyjadřuje.

"Co jsem však opravdu neodhadl je, že šovinistická strana jednoho hlasitého pragmatického cynika, avšak šikovně skrytého elitáře Tomia Okamury získá na základě svých tendenčně fašizujících, a tím snad stále neprosaditelných programových bodů, skoro půl milionu hlasů! Není to už jen o hlouposti či nevzdělanosti, takže si tuto tragikomickou šarádu vyžereme do dna všichni," míní David. 

Přečteno: 1603x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, umělec, Názory, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo