romea - logo
17. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Unie olašských Romů podala trestní oznámení v souvislosti se smrtí Stanislava Tomáše. Vyzvala také ke zřízení zvláštní komise v poslanecké sněmovně

23.7.2021 19:49
Josef Stojka
Josef Stojka

Unie olašských Romů dnes podala v souvislosti se smrtí Stanislava Tomáše, který zemřel po zákroku policie 19. 6. 2021, trestní oznámení. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámil předseda spolku Josef Stojka. Trestní oznámení už 28. června podala prostřednictvím svého právního zástupce i rodina zemřelého Stanislava Tomáše.

"Rozhodli jsme se učinit krok, který by dle našeho názoru měl vést k nalezení odpovědi na nabízející se otázku, zda k úmrtí pana Stanislava Tomáše muselo dojít, respektive, zda nebyl policejní zákrok, který jeho úmrtí předcházel, nepřiměřený nebo dokonce nezákonný," uvedl Josef Stojka, předseda Unie olašských Romů.

"Naše sdružení proto bylo nuceno podat trestní oznámení, a to k rukám Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, přičemž požádalo o výslovné vyrozumění o učiněných opatřeních a krocích, a to zcela v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu," dodal Stojka, který se domnívá, že dosavadní reflexe této události byla pouze politická a účelová.

"K události se vyslovila řada osobností a organizací, přičemž jen těžko zde můžeme nalézt reakci, kterou by bylo možné označit za střízlivou a věcnou. Naopak bylo možné vysledovat celou řadu vyjádření, která naprosto laciným způsobem parazitovala na vulgárních rasistických představách a všeobecném odporu vůči osobám zneužívajícím drogy," řekl pro zpravodajský server Romea.cz Stojka s tím, že takový přístup Unie olašských Romů zásadně odmítá.

Podle Stojky řádné a nezávislé prošetření události může vnést do zbytečně zjitřené atmosféry potřebný klid a může tak vést i k potřebnému respektu vůči policii, který v současné době povážlivě chybí, a to i vzhledem k podezřele rychlému vypořádání se s úmrtím pana Stanislava Tomáše, které je mnohými označováno jako zametení věci pod koberec.

"Žádáme tedy, aby příslušné orgány činné v trestném řízení, či případně kontrolní orgány Policie České republiky (jak Generální inspekce bezpečnostních sborů, tak příslušný odbor vnitřní kontroly), učinily všechny potřebné kroky k prošetření celé události, a o učiněných zjištěních a případných opatřeních přiměřeným způsobem informovaly zúčastněné osoby, pozůstalé po zemřelém panu Tomášovi, jakož i zájmové organizace," dodal Josef Stojka.

"Žádáme o zřízení zvláštní komise v poslanecké sněmovně a řádně se to vše prošetřilo neboť i rada Evropy a OSN to sledují a žádají tvrdé vyšetření celého případu," uvedl na závěr Josef Stojka.

Stanislav Tomáš byl 19. 6. 2021 při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Právníka rodině zajistily za podpory Evropského centra pro práva Romů neziskové organizace zabývající se v ČR lidskými právy a romskou tematikou.

Pohřeb Stanislava Tomáše se uskuteční v sobotu 24. 7. 2021 od 10:00 v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí v Teplicích.

Přečteno: 3246x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Olašští Romové, ProhlášeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo