Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Unikátní výstava Khatar san: Paměť romských dělníků se představí v Ústí nad Labem

28. května 2015
Čtení na 2 minuty

V pondělí 1. června v 17:30 hodin bude při slavnostní vernisáži otevřena neobyčejná výstava Khatar san? v prostoru kina a galerie Hraničář v Ústí nad Labem. Výstava, která je výstupem sociálně-aplikovaného výzkumu Paměť romských dělníků, se představí již popáté. Expozici již mohli zhlédnout návštěvníci v Ostravě, Brně, Praze a Mladé Boleslavi a prozatím zaznamenala velký úspěch.

Podtitul výstavy s názvem Jak slovenští Romové přišli do českých zemí za prací a co se dělo potom, poodhaluje, o čem výstava pojednává – skrze příběhy pamětníků a pamětnic představuje migraci Romů za prací a to především v 50. a 60. letech 20. století, tedy v poválečném období. Právě válka a změna režimu byly nejčastěji hlavními důvody jejich stěhování. Svým tématem a pojetím jsou projekt i výstava zcela ojedinělé, což ostatně potvrzuje i autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků: „Zaplňujeme prázdná místa v dějinách poválečné historie českých zemí. Příběhy našich pamětníků ukazují, že slovenští Romové jsou, stejně jako všichni Středoevropané, výkladní skříní velkých dějin, dramatických válečných a poválečných událostí. Jako velká část dnešních seniorů i oni se obávají o budoucnost světa a životní vyhlídky svých nejbližších.“

Unikátnost výstavy tkví nejen v samotném tématu, ale také ve formě. „V předešlých městech měla výstava podobu stylizovaného romského bytu. Samotná podoba expozice se v Ústí dočká obměny, její myšlenka však zůstává – pokusit se skrze ni zbourat předsudky majority a dát lidem možnost zamyslet se nad těmi Romy, kteří sem do českých zemí přišli pracovat,“ uvádí Lucie Skalníková, členka řešitelského týmu. A audiovizuálně pojatá výstava se o to snaží, navíc nabízí každému návštěvníkovi možnost přiblížit se životu ostravských a brněnských romských pamětníků skutečně z blízka. Návštěvníci budou mít možnost usednout v atriu Hraničáře a zaposlouchat se či začíst do příběhů, které se započaly psát již dávno v minulém století. Pamětníci skrze výstavu přiblíží život na Slovensku, důvody migrace i pohled na to, jak vidí budoucnost svou i celého romského etnika a jak s tím vším souvisí hlavní téma výstavy – práce.

První možnost přesvědčit se o jedinečnosti výstavy budou mít návštěvníci právě již 1. června v rámci vernisáže. Jak je již pravidlem každé vernisáže výstavy Khatar san?, i v Ústí nám ji zpříjemní hudební vystoupení – zahraje skupina Londo Cukros a své taneční umění představí skupina Lion. Výstava je otevřena denně od 15:00-18:00 ve všední dny, o víkendech bude otevírací doba s ohledem na další program Hraničáře pozměněna. Vstup na výstavu je zdarma. Ke zhlédnutí bude v Hraničáři do 31. července, poté se již podruhé představí v Ostravě.

Výstava proběhne pod záštitou Karla Kariky, místostarosty obce Předlice.

Projekt Paměť romských dělníků, jehož je výstava hlavním vyústěním pro veřejnost, realizuje Katedra sociologie FSS MU s partnery v rámci programu NAKI, financovaného Ministerstvem kultury ČR.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon