romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Úplavice je na vzestupu. Nejvíc řádí na ubytovnách, v Přednádraží zatím není

Ostrava, 20.9.2012 14:54, (ROMEA)
Bakteriální úplavice.
Bakteriální úplavice.

Epidemie bacilární úplavice zamořila některé ostravské ubytovny. Ve středu hygienici evidovali 31 případů, zvláště u romských dětí, přitom jen o den dříve jich bylo o deset méně. Starostka obvodu Svinov se zlobí, že se o epidemii dozvěděla hodně pozdě. Informuje o tom server iDnes.cz.

Veřejnost upozornila na epidemii ve středu 19. září Mladá fronta DNES, hygienici však četné případy řeší už asi měsíc.

Úplavice se podle krajské hygieničky Heleny Šebákové vyskytla postupně už v deseti rodinách, kde onemocnělo 21 dětí a 10 dospělých. "Jedná se o sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem," řekla Šebáková. "Dvě desítky pacientů leží na našem infekčním oddělení," potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

V Bohumíně onemocněl zatím jen jeden člověk. "Žena si nákazu přivezla z návštěvy ubytovny v Ostravě-Svinově. Leží v nemocnici na infekčním oddělení," uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Nejvíc nemocných je podle hygieniků právě na ubytovně ve Svinově-Dubí. Její provozovatel Luděk Vavrečka to ale popírá. Naštvaně nesouhlasil ani s prvotní informací MF DNES, že mezi klienty by mělo být asi čtrnáct nemocných.

"Tolik jich určitě není. Hygiena uvádí i jména dětí, které na ubytovně vůbec nežijí," tvrdil MF DNES. Dodal, že dodržují vše, co jim nařídila hygiena, a položil telefon.

Mlžení o epidemii naštvalo starostku Svinova Evu Poštovou. "Hygiena věděla o úplavici už v polovině srpna, ale nám to oznámil magistrát, který to věděl od hygieny, teprve před třemi dny. Takové jednání mě zvedá ze židle," zlobila se. "Jelikož je v ubytovně řada dětí, mohla kvůli úplavici lehnout půlka svinovské školy. Naštěstí se to nestalo," dodala.

Podle ní vlastník ubytovny, společnost Estate Movit Ostrava, získal všechna povolení, takže v zařízení může bydlet až 71 lidí namísto původních dvaceti. "Hygiena se sice vyjádřila, že ubytovna není vhodná pro děti, ale ty tam stejně jsou. Sociální pracovnice do zařízení pravidelně chodí a zjišťují, za jakých podmínek tam děti žijí. Stále tam bydlí víc lidí, než kolik je oficiálně povoleno. Je to do očí bijící," dodala starostka Poštová.

"V Přednádraží se žádný případ úplavice zatím neobjevil, i když je tu pouze jeden kohoutek, ze kterého teče voda, a ve třech domech nejde elektrický proud. Budeme přesto i tamní obyvatele informovat, aby si dali pozor a nenakazili se," řekl Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití, které lidem v Přednádraží pomáhá.

fk, iDnes.cz
Přečteno: 1052x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo