romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Úplavice je na vzestupu. Nejvíc řádí na ubytovnách, v Přednádraží zatím není

Ostrava, 20.9.2012 14:54, (ROMEA)
Bakteriální úplavice.
Bakteriální úplavice.

Epidemie bacilární úplavice zamořila některé ostravské ubytovny. Ve středu hygienici evidovali 31 případů, zvláště u romských dětí, přitom jen o den dříve jich bylo o deset méně. Starostka obvodu Svinov se zlobí, že se o epidemii dozvěděla hodně pozdě. Informuje o tom server iDnes.cz.

Veřejnost upozornila na epidemii ve středu 19. září Mladá fronta DNES, hygienici však četné případy řeší už asi měsíc.

Úplavice se podle krajské hygieničky Heleny Šebákové vyskytla postupně už v deseti rodinách, kde onemocnělo 21 dětí a 10 dospělých. "Jedná se o sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem," řekla Šebáková. "Dvě desítky pacientů leží na našem infekčním oddělení," potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

V Bohumíně onemocněl zatím jen jeden člověk. "Žena si nákazu přivezla z návštěvy ubytovny v Ostravě-Svinově. Leží v nemocnici na infekčním oddělení," uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Nejvíc nemocných je podle hygieniků právě na ubytovně ve Svinově-Dubí. Její provozovatel Luděk Vavrečka to ale popírá. Naštvaně nesouhlasil ani s prvotní informací MF DNES, že mezi klienty by mělo být asi čtrnáct nemocných.

"Tolik jich určitě není. Hygiena uvádí i jména dětí, které na ubytovně vůbec nežijí," tvrdil MF DNES. Dodal, že dodržují vše, co jim nařídila hygiena, a položil telefon.

Mlžení o epidemii naštvalo starostku Svinova Evu Poštovou. "Hygiena věděla o úplavici už v polovině srpna, ale nám to oznámil magistrát, který to věděl od hygieny, teprve před třemi dny. Takové jednání mě zvedá ze židle," zlobila se. "Jelikož je v ubytovně řada dětí, mohla kvůli úplavici lehnout půlka svinovské školy. Naštěstí se to nestalo," dodala.

Podle ní vlastník ubytovny, společnost Estate Movit Ostrava, získal všechna povolení, takže v zařízení může bydlet až 71 lidí namísto původních dvaceti. "Hygiena se sice vyjádřila, že ubytovna není vhodná pro děti, ale ty tam stejně jsou. Sociální pracovnice do zařízení pravidelně chodí a zjišťují, za jakých podmínek tam děti žijí. Stále tam bydlí víc lidí, než kolik je oficiálně povoleno. Je to do očí bijící," dodala starostka Poštová.

"V Přednádraží se žádný případ úplavice zatím neobjevil, i když je tu pouze jeden kohoutek, ze kterého teče voda, a ve třech domech nejde elektrický proud. Budeme přesto i tamní obyvatele informovat, aby si dali pozor a nenakazili se," řekl Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití, které lidem v Přednádraží pomáhá.

fk, iDnes.cz
Přečteno: 1060x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo