romea - logo
17. srpna 2017 (čtvrtek)
svátek má Petra
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Uplynulo 8 let od žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Žháři neplatí nařízené odškodné

19.4.2017 13:45
V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisté soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)
V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisté soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Před osmi lety v noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisté soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody.

"Obžalovaní David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller a Václav Cojocaru, t.č. všichni ve vazbě ve věznici v Ostravě se uznávají vinými, že v rámci své příslušnosti k extrémistickým skupinám a hnutím spojené s rasovými projevy ve snaze se v rámci těchto hnutí i vůči společnosti zviditelnit provedením větší akce před 120. výročím narození Adolfa Hitlera připadajícím na 20. dubna 2009, které si členové těchto skupin obvykle připomínají pořádáním nejrůznějších akcí," píše se v rozsudku soudu.

Předem naplánovaný útok provedli 18. 4. 2009 před půlnocí. Jaromír Lukeš podle rozsudku vytipoval dům 58 v ulici Opavská ve Vítkově obývaný romskou rodinou s malými dětmi v úmyslu založit požár a usmrtit obyvatele domu pro jejich příslušnost k této etnické skupině včetně osob mladších 15 let.

V rozsudku se dále uvádí: "V blízkosti místa útoku si připravili tři zápalné lahve tak, že obžalovaní Jaromí Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru nalili nejméně do tří čtvrtin skleněných lahví od alkoholických nápojů o obsahu nejméně 0,7 litru benzin natural. Do hrdel lahví vložili smotky tkaniny tak, že z nich vytvořili zápalné knoty. Lahve, benzín i tkaninu předtím obstaral obžalovaný Václav Cojoracu. Po domluvě s Davidem Vaculíkem a Ivo Müllerem nasedli do automobilu, který poté řídil obžalovaný Jaromír Lukeš, na místa spolujezdce řidiče se posadil David Vaculík a na zadní sedadla se posadili obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru a přijeli k vytipovanému domu v ulici Opavská 58. V průběhu jízdy si, mimo obžaloveného Jaromíra Lukeše, zamaskovali obličeje a nasadili rukavice a po příjezdu k domu z automobilu vystoupili obž. David Vaculík, Ivo Müller a Václav Cojocaru s připravenými zápalnými lahvemi přistoupili k domu stojícímu podélně v blízkosti místní komunikace, zapálili knoty lahví zapalovečem obstaraným obž. Jaromírem Lukešem, každý z nich se postavil k jednomu ze čtyř oken, v pořadí odleva obž. David Vaculík, Ivo Müller a Václav Cojocaru, zápalné lahve s hořícími knoty vhodili do oken tak, že došlo k rozbití lahví a rozhoření benzinu a k zapálení hořlavých látek v domě, a poté z místa odjeli připraveným automobilem."

Babička popálené Natálky útočníky tehdy viděla. Stála prý zrovna u okna v kuchyni, když k domu přijelo černé auto a z něho vyskákalo několik lidí. Začali házet zápalné lahve, vyprávěla těsně po útoku. "Byli to mladí kluci a křičeli: Tak si tady klidně shořte, cikáni!" uvedla v roce 2009 babička malé Natálky.

"Deset minut před půlnocí nám zavolal lékař z léčebny dlouhodobě nemocných ve Vítkově, kam přiběhla sedmadvacetiletá žena s dvouletou holčičkou. Dítě mělo vážné popáleniny druhého až třetího stupně na více než osmdesáti procentech těla a nadýchalo se kouře," popisoval v roce 2009 situaci těsně po útoku mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Děvčátko mělo zasažené prakticky všechny části těla. Ještě před příletem vrtulníku uvedl lékař dítě do umělého spánku. Dívka dostala i potřebné léky a byla napojena na umělou plicní ventilaci.

Útok rychle odsoudili politici

Na žhářský útok tehdy rychle zareagovali politici. "Jsem vážně znepokojen nárůstem extremismu v České republice, jehož nejnebezpečnějším projevem jsou přímé útoky na zdraví a životy," uvedl Topolánek v neděli 19. dubna 2009 ve svém prohlášení s tím, že extremismem se má zabývat kabinet.

Útok dokonce odsoudil i tehdejší prezident Václav Klaus. "Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán," uvedl Klaus v prohlášení. Později se však Klausovi nelíbila výše trestu pro rasistické žháře. Tresty byly prý moc tvrdé.

Tehdejší ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se rozhodl ihned po útoku jako akt solidarity věnovat ze svého postižené rodině 100 tisíc korun.

Soud s rasisty

Soud z rasisty začal 11. května 2010. Neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš byli obviněni z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci spáchané formou spolupachatelství. Podle obžaloby se obvinění dopustili jednání, které mělo za cíl usmrtit jiné osoby.

Motivem tohoto byla etnická příslušnost těchto osob. Útok měl být proveden k uctění 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

Rozsudek byl vynesen 20. října, všichni obžalovaní byli uznání vinnými z pokusu o vraždu a poškození cizí věci. David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller dostali trest odnětí svobody na 22 let, dosud netrestaný Václav Cojocaru 20 let, navíc všichni musejí uhradit odškodné. Odsouzení se proti rozsudku na místě odvolali. Odvolací soud následně o dva roky snížil trest Ivu Müllerovi, kvůli spolupráci s vyšetřovateli a projevené lítosti.

Rasistům bylo zároveň uloženo zaplatit napadené rodině náhradu škody ve výši 9 milionů korun. Zatím však zaplatili jen zanedbatelné minimu. "Ti odsouzení nám poslali asi 5 tisíc za poslední dva roky. Splácí jen dva z nich, to ještě nepravidelně a po stovkách,“ řekla médiím na konci roku 2016 maminka Anna Siváková.

Reakce na rozsudek

Tehdejší premiér Petr Nečas označil rozsudek za přiměřený. Zdůraznil, že vysoká trestní sazba pro žháře z Vítkova je v pořádku. Čin mladíků vnímal jako "závažný a odsouzeníhodný". Naproti tomu tehdejšího prezidenta Václava Klause podle jeho slov výše trestu „zaskočila“, neboť se mu zdá nepřiměřeně vysoký. "Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká," řekl tehdy serveru Novinky.cz Klaus a dodal: "Jenom se zamýšlím nad tím, jestli taková výše trestu, kterou porovnávám s některými žádostmi o milost, které dostávám, opravdu bude tou nejsprávnější cestou, jak zabránit do budoucna opakování podobných jevů."

Přečteno: 10145x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Žhářský útok ve Vítkově, Soud, Natálka, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

Kolem sto lidí se 14. 8. 2017 večer sešlo u Pomníku padlým při osvobozování Prahy na náměstí Kinských, aby uctilo památku dvaatřicetiletá obhájkyně práv menšin Heather Heyerová, která zemřela poté, co do ní najel vůz neonacisty během sobotního protestu v Charlottesville. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

FOTOGALERIE: Pietní shromáždění za oběť teroristického útoku mladého neonacisty v USA

15.8.2017 11:58
Kolem sto lidí se v pondělí večer sešlo u Pomníku padlým při osvobozování Prahy na náměstí Kinských, aby uctilo památku dvaatřicetiletá obhájkyně práv menšin Heather Heyerová, která zemřela poté, co do ní najel vůz neonacisty během sobotního protestu v Charlottesville. Auto řízené dvacetiletým mladíkem Jamesem Alexem Fieldsem, který čelí obvinění z vraždy, zranilo dalších 19 lidí.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

Střelec z Chomutova byl včera propuštěn z vazby. U soudu mu nadále hrozí až dvacet let vězení

15.8.2017 11:00
Včera dopoledne byl z vazby propuštěn muž, který 27. května zastřelil na sídlišti v Chomutově čtyřiatřicetiletého Roma. Na sociálních sítích i mezi obyvateli chomutovského sídliště kolují nepravdivé informace, že propuštěním vazby byl střelec zproštěn viny. I nadále mu totiž u soudu hrozí až dvacetileté vězení. Důvodem pro uvalení vazby bylo podezření, že by mohl ovlivňovat svědky.
 celý článek

Donald Trump (FOTO: Michael Vadon, Wikimedia Commons)

Donald Trump po silném tlaku odsoudil bělošské extremisty a neonacisty

15.8.2017 9:20
Americký prezident Donald Trump dnes po intenzivním veřejném nátlaku, mimo jiné od politiků z řad opozičních demokratů i vládních republikánů, ostře odsoudil bělošské extremisty, kteří mají na svědomí víkendové násilnosti ve virginském Charlottesville. Pachatelé rasistických útoků budou podle něj postaveni před soud. Nepokoje kritizovala také například britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová a rovněž představitel Organizace spojených národů.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo