romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Uprchlíci z Iráku, kteří původně byli v Česku, odjeli do Německa, budou vráceni a umístěni do detence

3.4.2016 11:59, (AKTUALIZOVÁNO 18:20)
Skupina iráckých křesťanských uprchlíků se 2. dubna 2016 rozhodla odjet do německého Essenu. (FOTO: repro Česká televize)
Skupina iráckých křesťanských uprchlíků se 2. dubna 2016 rozhodla odjet do německého Essenu. (FOTO: repro Česká televize)

Iráčtí uprchlíci, kteří bydleli ve středisku Okrouhlík u Jihlavy, požádali o vrácení cestovních dokladů a odmítli český azyl. Bydlení v Okrouhlíku skupina 25 uprchlíků opustila v pátek a noc strávíla v jedné z ubytoven v Jihlavě. V sobotu se pak autobusem soukromého dopravce vydala do německého Essenu. Po překročení německých hranic je zadržela německá policie a v pondělí by se uprchlíci měli vrátit do Česka. Odtud je bude chtít policie co nejrychleji vrátit zpět do země jejich původu. ČTK to dnes řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Původně policie hovořila o tom, že zůstane v platnosti jejich výjezdní příkaz, na jehož základě by měli Česko opustit do 7. dubna. Kvůli informacím, které policisté získali od německých kolegů, však bude zneplatněn.

Běženci se vrátí zpět na základě tzv. readmisního řízení, u kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu.

Policejní mluvčí dnes ČTK řekla, že skupina byla v Německu zajištěna a zkontrolována. Sousední země požádala českou cizineckou policii o převzetí uprchlíků. Čeští policisté s tím souhlasili, s uprchlíky udělají administrativní úkony a pustí je do vnitrozemí. "Po ukončení azylového řízení dostali výjezdní příkaz, který je stále v platnosti. Tyto osoby nebudou omezeny na osobní svobodě a nadále mají povinnost opustit území České republiky do 7. dubna," uvedla ještě dopoledne Rendlová.

 Česká policie však během dneška získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se přehodnotit postup, který nepočítal s tím, že do detenčního zařízení půjdou. "S ohledem na informace, které vyšly najevo po vytěžení skupiny iráckých občanů německou policií, budou tito cizinci po svém předání na území České republiky zajištěni podle zákona o policii a omezeni na osobní svobodě maximálně na dobu 48 hodin," uvedla Rendlová. Jejich výjezdní příkaz bude zneplatněn a cizinci půjdou do zajišťovacího zařízení.

Pro umístění uprchlíků do detenčního zařízení se dnes na sociální síti vyslovil ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něho lhůta ve výjezdním příkazu slouží k tomu, aby si byli schopni zařídit návrat do vlasti. "Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci schengenského prostoru," uvedl dnes Chovanec na twitteru. Dodal, že požádal policii, aby využila všech zákonných prostředků pro pro návrat běženců do Iráku.

Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl uvedl, že neví, proč tato skupina nechce v zemi zůstat. Nadační fond zorganizoval přesídlení již 89 iráckých křesťanů do Česka.

Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek a noc strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě. Ministr vnitra Milan Chovanec pak oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal.

V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Další rodiny z projektu Nadačního fondu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. V pražské skupině podle Frýdla problémy nejsou, spokojení jsou také lidé v Soběšovicích.

Sobotka, který očekává, že Chovanec bude o situaci informovat vládu, má za to, že je třeba v dialogu s organizátory celého projektu prověřit, jak vážně chtějí uprchlíci z Iráku a Libanonu skutečně žít v Česku. "Já myslím, že potřebujeme vědět, že ten jejich záměr, ty jejich úmysly jsou seriózní a že tady nebudeme fungovat, byť převážně za privátní peníze, jako nějaká cestovní kancelář, která tyto lidi dopraví do střední Evropy a oni pak třeba budou pokračovat dál," uvedl dříve Sobotka, který zároveň rozumí tomu, že ne všichni běženci si v Česku zvyknou.

Přečteno: 1272x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Křesťané, Německo, AzylHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo