romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Uprchlíci z Iráku, kteří původně byli v Česku, odjeli do Německa, budou vráceni a umístěni do detence

3.4.2016 11:59, (AKTUALIZOVÁNO 18:20)
Skupina iráckých křesťanských uprchlíků se 2. dubna 2016 rozhodla odjet do německého Essenu. (FOTO: repro Česká televize)
Skupina iráckých křesťanských uprchlíků se 2. dubna 2016 rozhodla odjet do německého Essenu. (FOTO: repro Česká televize)

Iráčtí uprchlíci, kteří bydleli ve středisku Okrouhlík u Jihlavy, požádali o vrácení cestovních dokladů a odmítli český azyl. Bydlení v Okrouhlíku skupina 25 uprchlíků opustila v pátek a noc strávíla v jedné z ubytoven v Jihlavě. V sobotu se pak autobusem soukromého dopravce vydala do německého Essenu. Po překročení německých hranic je zadržela německá policie a v pondělí by se uprchlíci měli vrátit do Česka. Odtud je bude chtít policie co nejrychleji vrátit zpět do země jejich původu. ČTK to dnes řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Původně policie hovořila o tom, že zůstane v platnosti jejich výjezdní příkaz, na jehož základě by měli Česko opustit do 7. dubna. Kvůli informacím, které policisté získali od německých kolegů, však bude zneplatněn.

Běženci se vrátí zpět na základě tzv. readmisního řízení, u kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu.

Policejní mluvčí dnes ČTK řekla, že skupina byla v Německu zajištěna a zkontrolována. Sousední země požádala českou cizineckou policii o převzetí uprchlíků. Čeští policisté s tím souhlasili, s uprchlíky udělají administrativní úkony a pustí je do vnitrozemí. "Po ukončení azylového řízení dostali výjezdní příkaz, který je stále v platnosti. Tyto osoby nebudou omezeny na osobní svobodě a nadále mají povinnost opustit území České republiky do 7. dubna," uvedla ještě dopoledne Rendlová.

 Česká policie však během dneška získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se přehodnotit postup, který nepočítal s tím, že do detenčního zařízení půjdou. "S ohledem na informace, které vyšly najevo po vytěžení skupiny iráckých občanů německou policií, budou tito cizinci po svém předání na území České republiky zajištěni podle zákona o policii a omezeni na osobní svobodě maximálně na dobu 48 hodin," uvedla Rendlová. Jejich výjezdní příkaz bude zneplatněn a cizinci půjdou do zajišťovacího zařízení.

Pro umístění uprchlíků do detenčního zařízení se dnes na sociální síti vyslovil ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něho lhůta ve výjezdním příkazu slouží k tomu, aby si byli schopni zařídit návrat do vlasti. "Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci schengenského prostoru," uvedl dnes Chovanec na twitteru. Dodal, že požádal policii, aby využila všech zákonných prostředků pro pro návrat běženců do Iráku.

Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl uvedl, že neví, proč tato skupina nechce v zemi zůstat. Nadační fond zorganizoval přesídlení již 89 iráckých křesťanů do Česka.

Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek a noc strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě. Ministr vnitra Milan Chovanec pak oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal.

V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Další rodiny z projektu Nadačního fondu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. V pražské skupině podle Frýdla problémy nejsou, spokojení jsou také lidé v Soběšovicích.

Sobotka, který očekává, že Chovanec bude o situaci informovat vládu, má za to, že je třeba v dialogu s organizátory celého projektu prověřit, jak vážně chtějí uprchlíci z Iráku a Libanonu skutečně žít v Česku. "Já myslím, že potřebujeme vědět, že ten jejich záměr, ty jejich úmysly jsou seriózní a že tady nebudeme fungovat, byť převážně za privátní peníze, jako nějaká cestovní kancelář, která tyto lidi dopraví do střední Evropy a oni pak třeba budou pokračovat dál," uvedl dříve Sobotka, který zároveň rozumí tomu, že ne všichni běženci si v Česku zvyknou.

Přečteno: 1301x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Křesťané, Německo, AzylHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo