romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Uprchlický tábor vzniká už i u Brna. Skončí tam zřejmě další romští uprchlíci z Ukrajiny

1.6.2022 21:07
Uprchlický tábor vzniká u Brna - 1. 6. 2022 (FOTO: HZS Jihomoravský kraj)
Uprchlický tábor vzniká u Brna - 1. 6. 2022 (FOTO: HZS Jihomoravský kraj)

Jihomoravský kraj začal stavět uprchlický tábor nedaleko závodní dráhy brněnského Masarykova okruhu. Hotový by měl být v pátek odpoledne. Dočasné přístřeší by tam mělo nalézt asi 60 uprchlíků z Ukrajiny, počítá se především s Romy, ale podle hejtmana Jana Grolicha ne s těmi, kteří přespávají u brněnského nádraží.

"Jedná se o krátké přechodné ubytování pro lidi, kteří musí být lustrovaní ze strany Maďarska, což většinou dva dny trvá,“ přiblížil podle serveru Denik.cz hejtman Jan Grolich. Podle něj ukazuje, že počet uprchlíků s dvojím občanstvím je přibližně 20 procent.

"Jenom na vysvětlenou, to městečko neslouží pro ubytování lidí, kteří jsou občas před nádražím. Tam jsou často lidé, kteří dostali dávku a rozhodli se vrátit, s nimi tam jsou občané jiné země EU nebo ti, co odmítli ubytování. S tím z úrovně kraje moc dělat nemůžeme. Další ubytování nenabízíme," dodal Grolich.

Hasiči používají pro tábor technologii takzvaných Ikea domků. „Jeden domek šest mužů či žen staví zhruba tři a půl hodiny. Rozhodli jsme se pro zvýšení komfortu pracovat i na podsadách, domky budou mít dřevěné podlahy,“ řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

Na místě bude uprchlíkům poskytovat sociální poradenství romská nezisková organizace IQ Roma servis, která bude v táboře mít i překladatele.

"Chci tuhle neziskovku fakt ocenit, protože jenom nekritizují, nekecají a pomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují," uvedl hejtman Jan Grolich.

Petr Máčal, ředitel organizace IQ Roma servis (FOTO. Facebook hejtmana Jana Grolicha)

Pozemek, na kterém se staví patří podnikateli Karlu Abrahamovi a při velkých cenách je obsazeno motoristickými fanoušky. Představitelé kraje počítají, že s majitelem pozemku uzavřou nájemní smlouvu s trváním do konce září.

Hejtmam Jan Grolich přiznal, že uvažovali i o jiných místech, ale jakmile to oznámili v jakékoliv městské části nebo jakékoliv obci v okolí Brna a dozvědělo se to vedení obce a obyvatelé, začaly protesty.

Přečteno: 866x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Brno, pomoc, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo