romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Úřad vlády uplatní ve veřejných zakázkách principy společensky odpovědného zadávání

Praha, 17.9.2014 13:45, (ROMEA)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Vedoucí Úřadu vlády ČR vydal pokyn, na základě kterého Úřad vlády začne při zadávání veřejných zakázek uplatňovat principy společenské odpovědnosti. Úklidové, údržbářské či stavební práce v prostorách Úřadu vlády tak budou moci vykonávat dlouhodobě nezaměstnaní, zakázky budou přístupnější pro malé a střední podnikatele a budou v nich uplatňována ekologická kritéria. Pokyn je platný od začátku září.

„Jsem velmi rád, že i Úřad vlády se přidává k principům společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek. Je to jeden z dalších kroků po úsporných opatřeních a snahách o větší otevřenost úřadu směrem k veřejnosti, které jsem se rozhodl zavést po svém nástupu do funkce,“ říká k pokynu vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák.

Od prvního září se tak každý z ředitelů jednotlivých útvarů Úřadu vlády může rozhodovat, zda při zadávání veřejné zakázky ve vhodných případech využije některý z principů společensky odpovědného zadávání. V některých případech může vedoucí Úřadu využití principu řediteli útvaru přímo nařídit.

Principy společensky odpovědného zadávání se v zakázkách mohou konkrétně promítat například v tom, že bude ve vybraných případech zvýhodňovat dodavatele zaměstnávající osoby se zdravotním postižením, požadovat zaměstnání dlouhodobě evidovaných uchazečů o zaměstnání a bude uplatňovat ekologická kritéria při zadávání veřejných zakázek.

Úřadu se tak například nabízí možnost zařadit do veřejné zakázky na stavební či údržbářské práce podmínku, na základě které musí vítězná firma využít minimálně deset procent pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané osoby z evidence Úřadu práce. Tuto podmínku již úřad úspěšně pomáhá zavádět prostřednictvím Agentury pro sociální začleňování, ve městech s vysokou nezaměstnaností.

„Zakázky vypisované Úřadem vlády tak budou, stejně jako v řadě měst republiky, ve kterých jsme sociální podmínku do veřejných zakázek pomáhali zavádět, přispívat ke zvýšení zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných nebo lidí se zdravotním postižením. Zpřístupnění zakázek menším firmám je významné především v tom, že tyto firmy v ČR zaměstnávají větší podíl lidí, než je tomu ve většině ostatních zemí Evropské unie,“ vysvětluje Alena Zieglerová z Agentury pro sociální začleňování.

Mgr. Václav Zeman, Úřad vlády České republiky
Přečteno: 498x
 

Kam dál:

Štítky:  

Úřad vlády, Zaměstnávání, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo