romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Úřad vlády uplatní ve veřejných zakázkách principy společensky odpovědného zadávání

Praha, 17.9.2014 13:45, (ROMEA)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Vedoucí Úřadu vlády ČR vydal pokyn, na základě kterého Úřad vlády začne při zadávání veřejných zakázek uplatňovat principy společenské odpovědnosti. Úklidové, údržbářské či stavební práce v prostorách Úřadu vlády tak budou moci vykonávat dlouhodobě nezaměstnaní, zakázky budou přístupnější pro malé a střední podnikatele a budou v nich uplatňována ekologická kritéria. Pokyn je platný od začátku září.

„Jsem velmi rád, že i Úřad vlády se přidává k principům společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek. Je to jeden z dalších kroků po úsporných opatřeních a snahách o větší otevřenost úřadu směrem k veřejnosti, které jsem se rozhodl zavést po svém nástupu do funkce,“ říká k pokynu vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák.

Od prvního září se tak každý z ředitelů jednotlivých útvarů Úřadu vlády může rozhodovat, zda při zadávání veřejné zakázky ve vhodných případech využije některý z principů společensky odpovědného zadávání. V některých případech může vedoucí Úřadu využití principu řediteli útvaru přímo nařídit.

Principy společensky odpovědného zadávání se v zakázkách mohou konkrétně promítat například v tom, že bude ve vybraných případech zvýhodňovat dodavatele zaměstnávající osoby se zdravotním postižením, požadovat zaměstnání dlouhodobě evidovaných uchazečů o zaměstnání a bude uplatňovat ekologická kritéria při zadávání veřejných zakázek.

Úřadu se tak například nabízí možnost zařadit do veřejné zakázky na stavební či údržbářské práce podmínku, na základě které musí vítězná firma využít minimálně deset procent pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané osoby z evidence Úřadu práce. Tuto podmínku již úřad úspěšně pomáhá zavádět prostřednictvím Agentury pro sociální začleňování, ve městech s vysokou nezaměstnaností.

„Zakázky vypisované Úřadem vlády tak budou, stejně jako v řadě měst republiky, ve kterých jsme sociální podmínku do veřejných zakázek pomáhali zavádět, přispívat ke zvýšení zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných nebo lidí se zdravotním postižením. Zpřístupnění zakázek menším firmám je významné především v tom, že tyto firmy v ČR zaměstnávají větší podíl lidí, než je tomu ve většině ostatních zemí Evropské unie,“ vysvětluje Alena Zieglerová z Agentury pro sociální začleňování.

Mgr. Václav Zeman, Úřad vlády České republiky
Přečteno: 495x
 

Kam dál:

Štítky:  

Úřad vlády, Zaměstnávání, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo