romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úřady práce přiznaly nárok na doplatek na bydlení většině žadatelů

13.7.2015 15:45
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zdá se, že tuzemské obce tisíce nových bezdomovců nevytvoří. Alespoň prozatím. Krize kolem doplatků na bydlení je zažehnána: Úřady práce doplatek vyplácejí i těm lidem z ubytoven, kterým jej obce neschválily. Souhlas obcí zavedla novela zákona o hmotné nouzi, kterou poslanci a senátoři schválili vloni na podzim a která začala platit od května. A některé obce ji využily k tomu, že žádosti lidí z ubytoven plošně zamítaly. Podle odhadu Platformy pro sociální bydlení tak hrozilo, že na ulici se může ocitnout až 25 tisíc lidí. Nyní politici, obce a odborníci začínají diskutovat o nové podobě novely.

Jako první se ke změnám kriticky vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka, když uvedl, že další novelizace zákona je nezbytná. K předsedovi vlády se později  připojil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který novelu marně kritizoval už během jejího prvního schvalování. Ve svém stanovisku ji prohlásil za nedomyšlenou, nekoncepční, nesystémovou a problematickou. Jen o pár dní později  změnil svůj výklad novely také ministr vnitra Milan Chovanec a konstatoval, že rozhodnutí obcí není závazné, nýbrž je jen jedním z doporučení. Úřad práce tedy podle tohoto výkladu může doplatek na bydlení vyplatit i přes zamítnutí obce.

Jeho interpretaci uvítala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Nadále však trvala na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi, přičemž by měl zůstat zachován paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku. K vyškrtnutí tohoto paragrafu naopak zákonodárce vyzvala ombudsmanka Anna Šabatová. Podle ní změna výkladu novely „jen zmírní katastrofu, ale problémy neřeší“. Další, kdo se k těmto výzvám připojil, byla Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Podle údajů Úřadu práce ČR vydaly obce k 22.6. 2015 celkem 6 343 souhlasných a 952 nesouhlasných stanovisek k doplatku na bydlení. ÚP ČR odeslal obcím cca 12 tis. žádostí. Nejvíce nesouhlasných rozhodnutí zaznamenal ÚP ČR v Moravskoslezském kraji (443) a ve Středních Čechách (139), v ostatních krajích bylo nesouhlasných stanovisek řádově méně, například na Vysočině a v Praze nebylo ani jedno.

Přečteno: 1191x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

doplatek na bydlení, Domácí, Úřad práce, MPSV, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo