romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Určovací žaloba má vyřešit otázku vlastnictví kanalizace v Přednádraží

Ostrava, 29.8.2012 15:38, (ROMEA)
My se nevzdáme! vzkazují lidé z Přednádraží radním.
My se nevzdáme! vzkazují lidé z Přednádraží radním.

Kvůli problematické kanalizaci v ostravském ghettu Přednádraží dnes město Ostrava podalo k okresnímu soudu určovací žalobu na stát. Soud by tak měl rozhodnout, komu patří nefunkční kanalizace, k níž se nikdo nehlásí. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Dalibor Madej (ODS).

„Město je přesvědčeno o tom, že už historicky to není náš majetek. Máme na to důkazy, které jsme poskytli právnímu zástupci, takže s tím bude pracovat," uvedl Madej. Dodal, že už za první republiky majetek patřil státním drahám, později se různě převáděl a prodával, ale město v tomto řetězci podle Madeje nikdy nefigurovalo.

Pokud by však soud přesto rozhodl, že je kanalizace města, postará se o jeho opravu. „Město se k tomu postaví tak jako ke každému jinému kanálu, který vlastní, to znamená s péčí řádného hospodáře a dá ho do pořádku," podotkl Madej.

Nefunkční kanalizace byla na začátku celého problému v ghettu Přednádraží. Kdo je vlastníkem, není zcela jasné. Hovoří se o státu, Českých drahách, městu či majiteli budov Oldřichu Roztočilovi, který už dříve uvedl, že magistrát měl havarijní stav kanalizace řešit a náklady spojené s opravou pak případně zpětně vymáhat po vlastníkovi. To však Madej zásadně odmítá. Zajistit odvod odpadních vod z nemovitosti je podle něj povinností majitele. „To je neoddiskutovatelný fakt. Podnikatel si tohle musí zajistit," uvedl Madej. Dodal, že už v minulosti majitel požádal společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) o vyčištění jímek. „OVAK je vyčistil a musím říct, že do dnešního dne je za tím pohledávka 52.000 korun, která se v této chvíli vymáhá soudně," podotkl Madej.

Roztočil dnes řekl, že zhruba před dvěma lety se skutečně na čištění jímek pracovalo. Podle něj už tehdy však nebylo jasné, kdo by měl fakturu zaplatit a vůbec neví o tom, že by se celá věc řešila soudně.

V lokalitě stále žije více než 100 lidí. Stavební úřad jim přitom nařídil, aby se vystěhovali, a opakovaně obyvatele, vyzýval, aby lokalitu opustili. Pobyt v budovách totiž považuje za životu nebezpečný.

Přečteno: 882x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Chanov, Kriminalita, Napadení, Policie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo