romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Určovací žaloba má vyřešit otázku vlastnictví kanalizace v Přednádraží

Ostrava, 29.8.2012 15:38, (ROMEA)
My se nevzdáme! vzkazují lidé z Přednádraží radním.
My se nevzdáme! vzkazují lidé z Přednádraží radním.

Kvůli problematické kanalizaci v ostravském ghettu Přednádraží dnes město Ostrava podalo k okresnímu soudu určovací žalobu na stát. Soud by tak měl rozhodnout, komu patří nefunkční kanalizace, k níž se nikdo nehlásí. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Dalibor Madej (ODS).

„Město je přesvědčeno o tom, že už historicky to není náš majetek. Máme na to důkazy, které jsme poskytli právnímu zástupci, takže s tím bude pracovat," uvedl Madej. Dodal, že už za první republiky majetek patřil státním drahám, později se různě převáděl a prodával, ale město v tomto řetězci podle Madeje nikdy nefigurovalo.

Pokud by však soud přesto rozhodl, že je kanalizace města, postará se o jeho opravu. „Město se k tomu postaví tak jako ke každému jinému kanálu, který vlastní, to znamená s péčí řádného hospodáře a dá ho do pořádku," podotkl Madej.

Nefunkční kanalizace byla na začátku celého problému v ghettu Přednádraží. Kdo je vlastníkem, není zcela jasné. Hovoří se o státu, Českých drahách, městu či majiteli budov Oldřichu Roztočilovi, který už dříve uvedl, že magistrát měl havarijní stav kanalizace řešit a náklady spojené s opravou pak případně zpětně vymáhat po vlastníkovi. To však Madej zásadně odmítá. Zajistit odvod odpadních vod z nemovitosti je podle něj povinností majitele. „To je neoddiskutovatelný fakt. Podnikatel si tohle musí zajistit," uvedl Madej. Dodal, že už v minulosti majitel požádal společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) o vyčištění jímek. „OVAK je vyčistil a musím říct, že do dnešního dne je za tím pohledávka 52.000 korun, která se v této chvíli vymáhá soudně," podotkl Madej.

Roztočil dnes řekl, že zhruba před dvěma lety se skutečně na čištění jímek pracovalo. Podle něj už tehdy však nebylo jasné, kdo by měl fakturu zaplatit a vůbec neví o tom, že by se celá věc řešila soudně.

V lokalitě stále žije více než 100 lidí. Stavební úřad jim přitom nařídil, aby se vystěhovali, a opakovaně obyvatele, vyzýval, aby lokalitu opustili. Pobyt v budovách totiž považuje za životu nebezpečný.

Přečteno: 873x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Chanov, Kriminalita, Napadení, Policie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo