romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA ve zprávě o lidských právech kritizují ČR za přístup k Romům

25.6.2015 22:48, (AKTUALIZOVÁNO 26. 6. 2015, 19:15)
Ilustrační FOTO: Romea.cz
Ilustrační FOTO: Romea.cz

Česká republika stále diskriminuje romskou menšinu v řadě oblastí, k čemuž v poslední době zvýšenou měrou přispívají političtí představitelé země. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy amerického ministerstva zahraničí hodnotící jednotlivé země za přístup k lidským právům v roce 2014. Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera je zpráva korektní, ale místy pracuje se starými daty.

DOKUMENT

Ze všech lidskoprávních témat je přístup k romské menšině nejobsáhlejší kapitolou části věnované Česku. "Podle nevládních organizací vzrostl během roku 2014 stupeň nenávistných projevů ze strany politiků, včetně poslanců, senátorů a lokálních politiků z celého politického spektra," uvádí zpráva, která i v minulých letech vinila Česko z nerovnoprávného přístupu k Romům.

Američané ve zprávě konkrétně zmiňují případ bývalého poslance Otto Chaloupky, který loni u soudu dostal půlroční podmínečný trest za nenávistné výroky o Romech na sociálních sítích. Při odvolání na poslaneckou imunitu Chaloupka u soudu neuspěl.

Dále je ve zprávě zmíněna loňská kauza Tomia Okamury, který řekl, že tzv. cikánský tábor v Letech u Písku nebyl pro menšiny, ale pro osoby vyhýbající se práci. Kvůli popírání romského holokaustu ho tehdy k opuštění vrcholné politiky vyzvalo několik členů vlády a několik neziskových organizací, mezi nimi například ROMEA, podalo na Okamuru žalobu, policie však případ smetla ze stolu.

Zpráva také popisuje aktivity neonacistů, kteří dělají seznamy svých nepřátel a umísťují je na internetové stránky. Zmíněny jsou také hackerské útoky na lidskoprávní a proromské organizace a vyhrožování smrtí řediteli organizace ROMEA.

Přibližně třetina jich podle zprávy v loňském roce žila ghettech, kterých je podle amerického ministerstva zahraničí v Česku na 400.

Diskriminace je podle USA stále viditelná zvláště ve školství. Poměr romských dětí navštěvujících speciální školy je nesouměřitelný s poměrem dětí většinové populace, uvádí americký úřad.

Romové jsou však vystavováni i těžkostem v běžném životě, například se potýkají s vysokou zadlužeností, kvůli nedostatečnému přístupu ke standardním bankovním službám, a proto jsou snadno zneužíváni ze strany vypočítavých úvěrových společností.

Problém je i na straně médií, která podle Američanů i nadále nesrovnatelně více informují o zločinech a násilných činech spáchaných Romy než o stejných skutcích ze strany většinové populace či jiných menšin.

Kritiky se dočkalo i Slovensko, kde si Američané povšimli například protiromských pochodů a shromáždění z léta 2014 organizovaných krajní pravicí. Terčem diskriminace jsou podle zprávy nejen romské děti v systému slovenského školství, ale také například matky v některých porodnicích na východě Slovenska, které jim prý vyhrazují zvláštní oddělení a nedovolují jim s matkami z většinové populace například sdílet toalety.

Dienstbier: Zpráva je korektní, ale pracuje se starými daty

Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera je zpráva jako obvykle věcná a korektní a nepřináší nějaká překvapivá zjištění, ale potvrzuje řadu faktů, s nimiž se ministr ztotožňuje. "Místy pracuje bohužel se starými daty, odkazuje se zejména na rok 2013. To se vztahuje i ke kritice diskriminace romské menšiny. Nechci tím snižovat její význam, naopak. Jen upřesňuji, že se někde data a informace rozcházejí, sociálně vyloučených lokalit je například více, než se ve Zprávě uvádí," řekl ministr Dienstbier.

Podle něj zpráva nezahrnuje významný pokrok při přípravě a plánování opatření na podporu romské menšiny, k němuž došlo v roce 2015 schválením Strategie romské integrace vládou České republiky. "Pozitivní změny si slibuji i v oblasti školství díky novému Školskému zákonu, je nutné dopracovat prováděcí vyhlášky, na tom bych rád spolupracoval s novou ministryní školství Kateřinou Valachovou ta, aby se co nejvíc dětí vzdělávalo v hlavním vzdělávacím proudu,“ reagoval na uveřejněnou zprávu ministr Jiří Dienstbier.

DOKUMENT

Přečteno: 1272x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zpráva, Diskriminace, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo