romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z pachatelů mačetového útoku, odpyká si 17,5 roku

23.11.2015 15:00
Krajský soud v Liberci vynesl 29. července 2013 rozsudek nad pěticí mužů obžalovaných z takzvaného mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku. Na snímku jsou odsouzení (zleva) Vojtěch Husák, Jakub Žiga a Antonín Sinu. (FOTO: ČTK)
Krajský soud v Liberci vynesl 29. července 2013 rozsudek nad pěticí mužů obžalovaných z takzvaného mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku. Na snímku jsou odsouzení (zleva) Vojtěch Husák, Jakub Žiga a Antonín Sinu. (FOTO: ČTK)

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Vojtěcha Husáka, nejpřísněji potrestaného aktéra mačetového útoku na osazenstvo baru v Novém Boru na Českolipsku. Odpykává si 17,5 roku ve vězení. Jde o třetí a zřejmě poslední rozhodnutí ÚS v téže kauze, zjistila ČTK ze soudních databází. Už dříve ÚS odmítl stížnosti Husákových rodičů a dalšího odsouzeného Antonína Sinu, jenž dostal patnáctiletý trest.

Husák zpochybnil tvrzení obžaloby, že útočníci jednali po předchozí domluvě. Jde prý o nepodloženou domněnku. Husák zároveň tvrdil, že neměl v úmyslu nikoho usmrtit. Jeho jednání prý měla justice kvalifikovat maximálně jako pokus o těžkou újmu na zdraví. Uložený trest označil za nepřiměřený. Ústavní soudci ale ponechali verdikt beze změn.

"Z odůvodnění rozsudku soudu prvního stupně, jakož i rozhodnutí soudů vyšších stupňů, vyplývá přiměřeně detailní popis a interpretace jednání stěžovatele, jehož vina byla prokazována na základě přímých a nepřímých důkazů, které byly dostatečně podrobně popsány a zváženy," stojí v usnesení.

Při incidentu v srpnu 2011 zranili útočníci v baru tři muže. Útok vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací. Vrchní soud v Praze uložil aktérům tresty od pěti let do 17,5 roku vězení. Případ pátého z nich vyčlenil k samostatnému projednání. Nejpřísnější trest dostal Husák, údajný vůdce skupinky.

Už v dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) si čtyři aktéři stěžovali na údajně exemplární tresty. Právní kvalifikace činu je prý poplatná mediální objednávce. Podle NS ale útok na návštěvníky novoborského baru skutečně byl pokusem o vraždu, jímž útočníci reagovali na předchozí menší konflikt. Do baru vběhli ozbrojení sečnými zbraněmi, obušky a holemi. Okamžitě začali útočit na lidi v baru, útoky směřovaly často na hlavu a životně důležité orgány, připomněl NS ve svém usnesení. Nikdo z útočníků nejevil zájem o osud zraněných.

Útočníci se mstili za předchozí konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si do přišli do baru Pivní pomoc zahrát na automatech. Poté, co vyhráli několik stokorun a chtěli výhru proplatit, po nich žena vyžadovala předložení občanských průkazů a mladíci ji začali vulgárně urážet. Hosté se servírky zastali a dvojici vyvedli, jeden host prý také jednoho z hochů udeřil. Romové se údajně krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty bez varování napadli mačetou, tyčí, kopy a údery.

Jednomu ze zraněných mužů museli lékaři nahradit část lebky kovovou destičkou. Další vyvázli s otřesem mozku a zhmožděninami.

Přečteno: 1144x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mačetový útokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo