Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ústavní soud odmítl stížnost obžalovaného za mačetový útok v Novém Boru. Odsedí si 15 let.

01. října 2015
Čtení na 2 minuty

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost prvního ze skupiny potrestané za mačetový útok v Novém Boru na Českolipsku. Za pokus o vraždu si Antonín Sinu odpyká 15 let ve vězení. Tresty čtyřem útočníkům potvrdil na přelomu loňského a letošního roku Nejvyšší soud. Dva z nich následně podali ústavní stížnosti. Druhá stížnost zatím zůstává nerozhodnutá, zjistila ČTK ze soudních databázi.

Sinu konkrétně zpochybňoval tvrzení obžaloby, že se útočníci předem domluvili a postupovali při útoku koordinovaně. Na místě se prý ocitl náhodou a vstoupil do baru později než ostatní. Rozsudek podle stížnosti stojí na domněnkách, spekulacích a fabulacích. Podle ÚS ale Sinu pouze opakuje argumenty, se kterými se už justice jasně a přesvědčivě vypořádala.

Ústavní soudci nesouhlasili ani s tvrzením o zaujatosti a předpojatosti soudů. "Naopak je třeba vyzdvihnout pečlivá odůvodnění soudních rozhodnutí, a to téměř ve všech ohledech," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Tomášem Lichovníkem. Sinu si měl podle verdiktu libereckého krajského soudu původně odpykat jen tři roky za těžké ublížení na zdraví. Vrchní soud v Praze mu ale trest výrazně zpřísnil.

Při incidentu v srpnu 2011 zranili romští útočníci v baru tři muže. Útok vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací. Vrchní soud uložil aktérům případu tresty od pěti let do 17,5 roku vězení. Případ pátého z nich vyčlenil k samostatnému projednání. Nejpřísnější trest dostal údajný vůdce skupinky Vojtěch Husák.

Už v dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) si aktéři případu stěžovali na údajně exemplární tresty. Právní kvalifikace činu je prý poplatná mediální objednávce. Podle NS ale útok na návštěvníky novoborského baru skutečně byl pokusem o vraždu, jímž útočníci reagovali na předchozí menší konflikt. Do baru vběhli ozbrojení sečnými zbraněmi, obušky a holemi. Okamžitě začali surově a zákeřně útočit na lidi v baru, útoky směřovaly často na hlavu a životně důležité orgány, připomněl NS ve svém usnesení. Nikdo z útočníků nejevil zájem o osud zraněných.

Útočníci se mstili za předchozí konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si přišli do baru Pivní pomoc zahrát na automatech. Poté, co vyhráli několik stokorun a chtěli výhru proplatit, po nich žena vyžadovala předložení občanských průkazů a mladíci ji začali vulgárně urážet. Hosté se servírky zastali a dvojici vyvedli, jeden host prý také jednoho z hochů udeřil. Romové se údajně krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty bez varování napadli mačetou, tyčí, kopy a údery.

Jednomu ze zraněných mužů museli lékaři nahradit část lebky kovovou destičkou. Další vyvázli s otřesem mozku a zhmožděninami.

Na Ústavní soud se v minulosti obrátili také rodiče jednoho z účastníků. Jejich stížnost však ÚS odmítl bez věcného projednání. Syn je už zletilý, rodiče tedy za něj stížnost podat nemohli.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon