romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud odmítl stížnost svolavatele zakázaného protiromského shromáždění

16.11.2015 15:51
Neonacista Pavel Sládek Matějný (v bílém tričku, s megafonem) hlavní organizátor protiromské demonstrace ve Vítkově 3. 8. 2013.
Neonacista Pavel Sládek Matějný (v bílém tričku, s megafonem) hlavní organizátor protiromské demonstrace ve Vítkově 3. 8. 2013.

Úřady nechybovaly, když v roce 2013 kvůli obavám z extremismu zakázaly shromáždění a pochod v Českých Budějovicích. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost svolavatele Pavla Matějného, zjistila ČTK z databáze nálezů a usnesení. Podle magistrátu existovalo značné riziko, že se akce prezentovaná jako protest proti kriminalitě a za práva slušných občanů obrátí proti Romům.

Žalobu svolavatele zamítl Krajský soud v Českých Budějovicích, neuspěl ani s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. V následné ústavní stížnosti poukazoval na zásah do práva na spravedlivý proces a také kritizoval nedostatečné odůvodnění soudních rozhodnutí. Už dříve si stěžoval na domnělé porušení shromažďovacího práva.

Ústavní soudci ale ponechali soudní rozhodnutí beze změn. "Stěžovateli se existenci zásahu do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo," stojí v usnesení.

Akce se měla uskutečnit 14. září 2013. Krajně pravicové uskupení Čeští lvi ji na svém webu prezentovalo jako součást Czech Lions Tour, série průvodů na různých místech v Česku. Matějný figuroval jako organizátor také na některých dalších místech.

V žalobě proti zákazu se Matějný dovolával rovnosti občanů před zákonem. Státní orgány podle něj nesmí omezovat politická práva lidí jen kvůli jejich názorům. Magistrát ve vyjádření k žalobě uvedl, že akci nezakázal pro "kádrovou charakteristiku svolavatele", ale po vyhodnocení všech dostupných informací. Matějnému také úřad navrhl změnu trasy, aby se pochod vyhnul sídlišti Máj, svolavatel ale nabídku nevyslyšel.

Proti Romům ve Vítkově a Duchcově

Matějný, který si ke jménu přidává příjemní svého oblíbence - Sládek, figuroval jako organizátor i na některých dalších místech, například i ve Vítkově. Ten si vybral záměrně, protože zde došlo ke známému žhářskému útoku na romskou rodinu a následnému odsouzení čtyř pachatelů. "Víte, co se děje v celé republice. V Duchcově, v Českých Budějovicích. Chceme poukázat na nespravedlivé tresty, které padly v kauze Vítkov," řekl tehdy Matějný.

Byl to také on, kdo během protiromské demonstrace v Duchcově vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů. "Není to naše trasa, je to naše město," vykřikl Sládek Matějný, načež se extremisté vrhli proti policistům (na přiloženém videu je Matějný v bílém tričku, černých kalhotách a s holou hlavou.)

VIDEO

Sládek Matějný je znám z mnoha extremistických akcí akcí, například i ze setkání DSSS s německými neonacisty. Mimo jiné byl vyfocen i při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem, a to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů". Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

Přečteno: 770x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Demonstrace, Soud, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo