romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústavní soud potvrdil podmíněný trest za říšskou orlici na autě

8.12.2016 10:30
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řidiče, který si přes zadní sklo auta nalepil říšskou orlici s hákovým křížem, tedy symbol nacistického Německa. Dostal podmínku. V ústavní stížnosti zdůraznil, že hákový kříž částečně překrývala samolepka BMW a že jeho cílem rozhodně nebylo propagovat nacismus. Chtěl prý vyjádřit svou náklonnost k automobilům slavné bavorské značky.

"Pokud stěžovatel skutečně chtěl pouze degradovat nacistický symbol, a naopak vyzdvihnout značku automobilky BMW, nelze než konstatovat, že zvolil (přinejmenším) velmi nevhodný a nepřiměřený způsob, který skutečně založil trestní odpovědnost za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," stojí v usnesení dostupném v justiční databázi.

Muž neuspěl ani s poukazem na to, že hákový kříž se v přeškrtnuté podobě objevuje také v antifašistickém hnutí, aniž by někdo v samotném zobrazení svastiky spatřoval cokoliv extremistického. ÚS připustil, že pouhé užití symbolu samo o sobě nenaplňuje subjektivní stránku skutkové podstaty trestného činu. Rozhodující je vždy úmysl, s jakým člověk symboly užívá.

"Vůle přihlásit se k nacistickým myšlenkám tak není dána například v případě natáčení historického filmu zobrazujícího toto období a ani v situaci, kdy osoba zjevně danými symboly vyjadřuje nesouhlas s touto ideologií. Nic takového však v případě stěžovatele nebylo možno dovodit," napsali ústavní soudci.

Okresní soud v Kladně muže v listopadu 2015 potrestal půlročním vězením s odkladem na 12 měsíců. Krajský soud v Praze letos v únoru rozhodnutí potvrdil, stejně jako později Nejvyšší soud, podle kterého je všeobecně známé, co říšská orlice s hákovým křížem představuje, respektive že je spjatá s nacismem - a věděl to i majitel auta.

"V daném případě obviněný znal význam použitých symbolů, a pokud je veřejně prezentoval na svém vozidle, pak se jednalo o projev sympatií k nim," rozhodl Nejvyšší soud. 

Přečteno: 2118x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soud, nacistické symboly, stížnost, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo