romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústavní soud potvrdil podmíněný trest za říšskou orlici na autě

8.12.2016 10:30
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řidiče, který si přes zadní sklo auta nalepil říšskou orlici s hákovým křížem, tedy symbol nacistického Německa. Dostal podmínku. V ústavní stížnosti zdůraznil, že hákový kříž částečně překrývala samolepka BMW a že jeho cílem rozhodně nebylo propagovat nacismus. Chtěl prý vyjádřit svou náklonnost k automobilům slavné bavorské značky.

"Pokud stěžovatel skutečně chtěl pouze degradovat nacistický symbol, a naopak vyzdvihnout značku automobilky BMW, nelze než konstatovat, že zvolil (přinejmenším) velmi nevhodný a nepřiměřený způsob, který skutečně založil trestní odpovědnost za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," stojí v usnesení dostupném v justiční databázi.

Muž neuspěl ani s poukazem na to, že hákový kříž se v přeškrtnuté podobě objevuje také v antifašistickém hnutí, aniž by někdo v samotném zobrazení svastiky spatřoval cokoliv extremistického. ÚS připustil, že pouhé užití symbolu samo o sobě nenaplňuje subjektivní stránku skutkové podstaty trestného činu. Rozhodující je vždy úmysl, s jakým člověk symboly užívá.

"Vůle přihlásit se k nacistickým myšlenkám tak není dána například v případě natáčení historického filmu zobrazujícího toto období a ani v situaci, kdy osoba zjevně danými symboly vyjadřuje nesouhlas s touto ideologií. Nic takového však v případě stěžovatele nebylo možno dovodit," napsali ústavní soudci.

Okresní soud v Kladně muže v listopadu 2015 potrestal půlročním vězením s odkladem na 12 měsíců. Krajský soud v Praze letos v únoru rozhodnutí potvrdil, stejně jako později Nejvyšší soud, podle kterého je všeobecně známé, co říšská orlice s hákovým křížem představuje, respektive že je spjatá s nacismem - a věděl to i majitel auta.

"V daném případě obviněný znal význam použitých symbolů, a pokud je veřejně prezentoval na svém vozidle, pak se jednalo o projev sympatií k nim," rozhodl Nejvyšší soud. 

Přečteno: 2089x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soud, nacistické symboly, stížnost, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo