romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud zamítl Pechancovu stížnost. Proces se obnovovat nebude

23.7.2016 23:53
Vlastimil Pechanec (v rámečku) a hrob jeho oběti Otta Absolona (Koláž: Romea.cz)
Vlastimil Pechanec (v rámečku) a hrob jeho oběti Otta Absolona (Koláž: Romea.cz)

Ústavní soud zamítl stížnost Vlastimila Pechance proti usnesení Vrchního soudu v Praze, který letos v březnu odmítl obnovit jeho proces. Informovala o tom Česká televize. Pechanec strávil ve vězení 13 let za rasově motivovanou vraždu Roma Otty Absolona na diskotéce ve Svitavách.

Ústavní soud odmítl stížnost jako zjevně neopodstatněnou. Soud ve svém zdůvodnění poukazuje na to, že obnova řízení představuje mimořádný opravný prostředek, který nelze uplatnit v případě jakéhokoliv „nového“ důkazu.

Pechanec usiloval o obnovu řízení právě na základě „nových“ důkazů. Krajský soud v Hradci Králové vloni vyhověl návrhu jeho advokáta a znovu nechal prozkoumat vražednou zbraň, kterou měl být Absolon ubodán. Nové důkazy, které by vedly k otevření řízení, ale neshledal.

Předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák tehdy při zdůvodnění rozhodnutí řekl, že nejsou důvody pro obnovu řízení. "Obhajoba se nyní zaměřila jenom na ten nůž, ale zcela pominula svědecké výpovědi," uvedl Sovák. Připomněl, že důkazy při původním soudním líčení byly postavené na znalcích a výpovědích osob z diskotéky.

Sovák uvedl, že v rámci návrhu na povolení obnovy nechal nůž přezkoumat Kriminalistickým ústavem Praha. "Nemyslíme si, že kdybychom ten nůž dále zkoumali, že by to mělo vliv na hodnocení o vině a trestu z původního rozsudku a že by to něco objasnilo," řekl v prosinci 2015 Sovák a návrh na obnovu řízení proto zamítnul. Pechanec proti tomuto usnesení podal stížnost k pražskému vrchnímu soudu. Ten ji letos na konci března také zamítl a Pechanec podal ústavní stížnost.

Pechanec byl za rasově motivovanou vraždu v roce 2003 odsouzen na 17 let. Výši trestu odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka. Z věznice byl podmíněně propuštěn v červnu 2014, soud mu stanovil šestiletou zkušební dobu.

Pechanec podle soudu v červenci 2001 jako dvaadvacetiletý ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Otu Absolona.

Už před tím měl ale závažné problémy se zákonem. V roce 1996 přibyla do trestního rejstříku teprve sedmnáctiletého Pechance roční podmínka za pokřikování rasistických hesel a zmlácení návštěvníků diskotéky na Brněnsku, kterého se dopustil společně s dalšími aktéry. Další podmínku dostal za pořádání rasistického pochodu ve Svitavách, házení kamenů do romských obydlí a demolici zařízení jednoho z nich.

Rok na to Pechanec v srpnu 1997 před svitavskou poštou zasadil ránu nožem do pravé části hrudníku Romovi Ladislavu Peštovi. Napadený přežil podle lékařů jen zázrakem. Pechanec za to dostal dva roky.

Násilník Pechanec bude kandidovat v podzimních krajských volbách za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS).

Přečteno: 1728x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pechanec, Vražda, Ústavní soud, Soud, Rasismus, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo