romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústecký magistrát nařídil majitelce, aby odvezla tuny odpadků z neobyvatelného domu v Předlicích

Ústí nad Labem, Předlice, 27.3.2013 12:38, (ROMEA)
Ústí nad Labem, Předlice, dům se zazděným vchodem je tu častým jevem. Foto: František Kostlán
Ústí nad Labem, Předlice, dům se zazděným vchodem je tu častým jevem. Foto: František Kostlán

Ústecký magistrát nařídil odvézt tuny odpadků z domu v ústecké čtvrti Předlice, na jehož tristní stav před časem upozornilo sdružení Konexe, které v Ústí nad Labem pomáhá Romům. Skládku musí zlikvidovat majitelka domu Lenka Bunciková. Pokud nepořádek nezmizí do 11. dubna, zajistí úklid magistrát a náklady na ní bude vymáhat. Informuje o tom server iDnes.cz.

Úklid skládky město nařídilo "z důvodů ochrany veřejného zdraví a zamezení vzniku nepříznivé epidemiologické situace," jak stojí v rozhodnutí Simony Heymerové z odboru životního prostředí. Majitelka nezajišťovala průběžný odvoz odpadků a na dřívější výzvu ústeckého magistrátu nereagovala.

Pokud by magistrát likvidoval odpadky v domě Buncikové na vlastní pěst, odhaduje náklady, které by pak vymáhal, kolem 750 tisíc korun.

Demolice domů

Dům v ulici Řeháčkova 4 odráží poměry prakticky v celých Předlicích. Čtvrť je plná domů v dezolátním stavu, jejich majitelé jsou často nedohledatelní nebo mají majetek v exekuci či si na dům vzali hypotéku, ale nestarají se o něj. Majiteli těchto domů se stali před několika lety, kdy Ústí nad Labem provedlo privatizaci takovým způsobem, který nezajistil udržitelnost bydlení pro místní lidi. Rod Červeňákových tehdy nabízel, že v domě zřídí bytové družstvo a bude se o něj starat. Město to ale odmítlo a dům prodalo nedůvěryhodnému majiteli, který se o dům nestaral a zavinil tak jeho devastaci. A město nedávno vystěhovalo Červeňákovi napřed do tělocvičny, poté do ubytovny. Tu ovšem majitel domu nedlouho poté uzavřel.

Magistrát vydal seznam šestnácti domů, které jsou neobyvatelné, a rozhodl o jejich zbourání . Další čtyři padnou ve čtvrti Krásné Březno. Demolice vyjde zhruba na 25 milionů korun, z toho pět milionů je připraveno na letošek.

Řeháčkova 4 

Dům v Řeháčkově 4 ovšem na seznamu chyběl, na což upozornilo sdružení Konexe. "Seznam se neustále aktualizuje," komentoval to tajemník magistrátu Jiří Javorčák. Magistrát ovšem předtím neřekl, že jeho seznam se ještě bude doplňovat. "Právě v Řeháčkově 4 lidé žijí a hrozí, že může kdykoli spadnout," uvedl již dříve Brož. Město na něj dokonce podalo trestní oznámení, právě kvůli jeho tvrzení, že v domech v havarijním stavu bydlí lidé. "Podle zjištění odborných pracovišť magistrátu se v těchto domech fyzicky nenacházejí žádní lidé," tvrdili představitelé města.

Poté se ovšem Brožova slova potvrdila. "Ten dům je nezpůsobilý k bydlení. Není možné takové podmínky tolerovat," konstatoval 8. března po prohlídce domu v Řeháčkově 4 krajský hygienik Josef Trmal. V té době zde žilo několik rodin. V pondělí 11. března večer byla poslední zde bydlící rodina vystěhována a dům má od té doby zazděný vchod. 

Systémový přístup

Na nedávné diskusi k situaci v bydlení v ústeckých Předlicích a ostravském Přednádraží, hovořila právnička Klára Samková o potřebě důsledného postupu, který bude trvat na dodržování a uplatňování práva a zákonů ČR. Dle jejích slov došlo ze strany Ústí nad Labem i stavebního odboru k pochybení, o kterém je nutné mluvit a vymáhat řádný postup nápravy. Město podle ní mohlo  domy, o něž se majitelé přes několikeré výzvy magistrátu dlouhodobě nestarali a byly proto životu nebezpečné, vyvlastnit. A poté samo opravit a vymáhat prostředky na opravu od majitelů.

Jde podle ní o formalistický postup a absolutní nevůli ze strany měst a státu k nacházení řešení. „Setkáváme se s věcí, která má systémový charakter a systém je možno a nutno porazit pouze systémovým přístupem,“ dodala Samková.

Přečteno: 1242x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Předlice, Ústí nad labem, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo