romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústecký magistrát spustil kontroly ubytoven. Dotknou se i jejich obyvatel

2.10.2015 10:25
Do rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na ubytovny v Ústí nad Labem se zapojila 1. října 2015 samospráva, stavební úřad, hasiči, hygienici a další instituce. (FOTO: http://www.usti-nad-labem.cz)
Do rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na ubytovny v Ústí nad Labem se zapojila 1. října 2015 samospráva, stavební úřad, hasiči, hygienici a další instituce. (FOTO: http://www.usti-nad-labem.cz)

Ústecký magistrát spustil velkou kontrolní akci zaměřenou na ubytovny. Ve spolupráci s hasiči, hygieniky, sociálním a stavebním odborem a policisty zjišťuje, jaké podmínky v ústeckých ubytovnách panují. Kontroly by měly dát odpověď i na to, kolik v ubytovnách žije lidí, řekla dnes ČTK Lenka Jaremová z kanceláře primátorky. Nájemné v ubytovnách přesahuje často i 10.000 korun měsíčně, které platí i stát prostřednictvím doplatků na bydlení a inkasují ho majitelé ubytoven. Hasiči objevili nedostatky hned v první ubytovně.

Magistrát kontroluje ubytovny i jejich obyvatele

"Jedním z důvodů kontrol je to, že obec má povinnost dávat vyjádření k doplatkům na bydlení lidí z ubytoven. Měli bychom mít zmapováno, kolik lidí za kolik kde bydlí. Kvůli migrační vlně jsme přizvali i cizineckou policii. Mapujeme i to, v jakých podmínkách žijí děti, zda chodí do školy," řekla ČTK a Českému rozhlasu Jaremová. Počet ubytoven v krajském městě se pohybuje mezi 16 a 19. "Už v tuhle chvíli víme, že jsou tady i nelegální ubytovny," doplnila Jaremová.

Jako první úředníci kontrolovali rekonstruovaný dům ve Veslařské ulici ve čtvrti Neštěmice. Jeho majitelé nejprve požádali o změnu užívání na ubytovnu, později žádost stáhli. Objekt ale podle údajů ústeckého magistrátu není zkolaudovaný, přesto v něm žijí i rodiny s malými dětmi.

"Snažíme se najít normální byt, ale je to složité. Všude chtějí kauci, na kterou nemáme. Já jsem na mateřské a přítel bez práce," řekla ČTK Lucie Foitová, která obývá jednu místnost se svojí rodinou. Toalety a koupelna jsou společné pro celé patro. Nájemné přes 11.000 korun po dobu rekonstrukce údajně neplatí. Podle Jaremové je takové bydlení nepřijatelné. "Ty podmínky byly strašidelné. Miniaturní místnost, ve které bydlí těhotná žena s partnerem a malým dítětem. Netopí se tam. Viděli jsme i ubytovací smlouvu, i když v současné době tvrdí, že nic neplatí," řekla Jaremová.

Úředníci zkontrolovali i ubytovnu Freedom v Krásném Březně. Tady se nájemné za jednu místnost pohybuje kolem 8000 korun měsíčně. "Sociálka dává 7200, zbytek musíme doplácet ze svého. Je to malé," řekli ČTK manželé Sakajovi. V garsoniéře tady žijí dva dospělí a čtyři děti.

Nedostatky odhalili v ubytovně i hasiči. Ti kontrolují přístupnost hlavních uzávěrů plynu nebo elektřiny, hydranty a hasicí přístroje, ale i to, zda mají všechny byty požární dveře. "Tady bylo patrné, že dveře byly hodně poničené, což nesmí být. Všechna zařízení by měla být ve funkčním a provozuschopném stavu. Hlavní uzávěr elektro byl uzamčen, ještě zatarasen dveřmi, takže k němu nebyl volný přístup. Hydrantové skříně byly pod zámkem, hasicími přístroji jsou vybavení, ale opět jsou zamčené za dveřmi," shrnula výsledek kontroly Žaneta Švecová z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Provozovatelům ubytoven hrozí za porušení předpisů pokuty až do půl milionu korun.

Radnice podle Jaremové výsledky kontrol shrne. Poté rozhodne, jak s nimi naloží. "Uvidíme, co nám zákon umožní, ale myslím si, že obec by vůbec neměla dávat souhlas s tímto ubytováním," dodala Jaremová.

MPSV navrhuje snížení doplatků na bydlení, neziskové organizace jsou proti

MPSV v současné době navrhuje novelu zákona o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. Podle ministryně Michaely Marksové je navrhované snížení doplatků na bydlení v ubytovnách součástí boje proti obchodu s chudobou, který "kvete na českých ubytovnách". "Dnes 'podnikatel' koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát," uvedla na svém Facebooku Marksová.

Proti návrhu protestují neziskové organizace z Platformy pro sociální bydlení. Podle zástupců platformy provozovatelé po snížení dávek nájmy nesníží a lidé budou muset za střechu nad hlavou platit penězi, které mají na jídlo. "Situaci nejchudších mohl dávno vyřešit stále odkládaný zákon o sociálním bydlení," uvedla platforma.

Přečteno: 1121x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, sociální bydlení, Ubytování, ubytovna, ubytovny, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo