romea - logo
21. října 2019 (pondělí)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústecký magistrát spustil kontroly ubytoven. Dotknou se i jejich obyvatel

2.10.2015 10:25
Do rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na ubytovny v Ústí nad Labem se zapojila 1. října 2015 samospráva, stavební úřad, hasiči, hygienici a další instituce. (FOTO: http://www.usti-nad-labem.cz)
Do rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na ubytovny v Ústí nad Labem se zapojila 1. října 2015 samospráva, stavební úřad, hasiči, hygienici a další instituce. (FOTO: http://www.usti-nad-labem.cz)

Ústecký magistrát spustil velkou kontrolní akci zaměřenou na ubytovny. Ve spolupráci s hasiči, hygieniky, sociálním a stavebním odborem a policisty zjišťuje, jaké podmínky v ústeckých ubytovnách panují. Kontroly by měly dát odpověď i na to, kolik v ubytovnách žije lidí, řekla dnes ČTK Lenka Jaremová z kanceláře primátorky. Nájemné v ubytovnách přesahuje často i 10.000 korun měsíčně, které platí i stát prostřednictvím doplatků na bydlení a inkasují ho majitelé ubytoven. Hasiči objevili nedostatky hned v první ubytovně.

Magistrát kontroluje ubytovny i jejich obyvatele

"Jedním z důvodů kontrol je to, že obec má povinnost dávat vyjádření k doplatkům na bydlení lidí z ubytoven. Měli bychom mít zmapováno, kolik lidí za kolik kde bydlí. Kvůli migrační vlně jsme přizvali i cizineckou policii. Mapujeme i to, v jakých podmínkách žijí děti, zda chodí do školy," řekla ČTK a Českému rozhlasu Jaremová. Počet ubytoven v krajském městě se pohybuje mezi 16 a 19. "Už v tuhle chvíli víme, že jsou tady i nelegální ubytovny," doplnila Jaremová.

Jako první úředníci kontrolovali rekonstruovaný dům ve Veslařské ulici ve čtvrti Neštěmice. Jeho majitelé nejprve požádali o změnu užívání na ubytovnu, později žádost stáhli. Objekt ale podle údajů ústeckého magistrátu není zkolaudovaný, přesto v něm žijí i rodiny s malými dětmi.

"Snažíme se najít normální byt, ale je to složité. Všude chtějí kauci, na kterou nemáme. Já jsem na mateřské a přítel bez práce," řekla ČTK Lucie Foitová, která obývá jednu místnost se svojí rodinou. Toalety a koupelna jsou společné pro celé patro. Nájemné přes 11.000 korun po dobu rekonstrukce údajně neplatí. Podle Jaremové je takové bydlení nepřijatelné. "Ty podmínky byly strašidelné. Miniaturní místnost, ve které bydlí těhotná žena s partnerem a malým dítětem. Netopí se tam. Viděli jsme i ubytovací smlouvu, i když v současné době tvrdí, že nic neplatí," řekla Jaremová.

Úředníci zkontrolovali i ubytovnu Freedom v Krásném Březně. Tady se nájemné za jednu místnost pohybuje kolem 8000 korun měsíčně. "Sociálka dává 7200, zbytek musíme doplácet ze svého. Je to malé," řekli ČTK manželé Sakajovi. V garsoniéře tady žijí dva dospělí a čtyři děti.

Nedostatky odhalili v ubytovně i hasiči. Ti kontrolují přístupnost hlavních uzávěrů plynu nebo elektřiny, hydranty a hasicí přístroje, ale i to, zda mají všechny byty požární dveře. "Tady bylo patrné, že dveře byly hodně poničené, což nesmí být. Všechna zařízení by měla být ve funkčním a provozuschopném stavu. Hlavní uzávěr elektro byl uzamčen, ještě zatarasen dveřmi, takže k němu nebyl volný přístup. Hydrantové skříně byly pod zámkem, hasicími přístroji jsou vybavení, ale opět jsou zamčené za dveřmi," shrnula výsledek kontroly Žaneta Švecová z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Provozovatelům ubytoven hrozí za porušení předpisů pokuty až do půl milionu korun.

Radnice podle Jaremové výsledky kontrol shrne. Poté rozhodne, jak s nimi naloží. "Uvidíme, co nám zákon umožní, ale myslím si, že obec by vůbec neměla dávat souhlas s tímto ubytováním," dodala Jaremová.

MPSV navrhuje snížení doplatků na bydlení, neziskové organizace jsou proti

MPSV v současné době navrhuje novelu zákona o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. Podle ministryně Michaely Marksové je navrhované snížení doplatků na bydlení v ubytovnách součástí boje proti obchodu s chudobou, který "kvete na českých ubytovnách". "Dnes 'podnikatel' koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát," uvedla na svém Facebooku Marksová.

Proti návrhu protestují neziskové organizace z Platformy pro sociální bydlení. Podle zástupců platformy provozovatelé po snížení dávek nájmy nesníží a lidé budou muset za střechu nad hlavou platit penězi, které mají na jídlo. "Situaci nejchudších mohl dávno vyřešit stále odkládaný zákon o sociálním bydlení," uvedla platforma.

Přečteno: 1121x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, sociální bydlení, Ubytování, ubytovna, ubytovny, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo