romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústecký magistrát spustil kontroly ubytoven. Dotknou se i jejich obyvatel

2.10.2015 10:25
Do rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na ubytovny v Ústí nad Labem se zapojila 1. října 2015 samospráva, stavební úřad, hasiči, hygienici a další instituce. (FOTO: http://www.usti-nad-labem.cz)
Do rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na ubytovny v Ústí nad Labem se zapojila 1. října 2015 samospráva, stavební úřad, hasiči, hygienici a další instituce. (FOTO: http://www.usti-nad-labem.cz)

Ústecký magistrát spustil velkou kontrolní akci zaměřenou na ubytovny. Ve spolupráci s hasiči, hygieniky, sociálním a stavebním odborem a policisty zjišťuje, jaké podmínky v ústeckých ubytovnách panují. Kontroly by měly dát odpověď i na to, kolik v ubytovnách žije lidí, řekla dnes ČTK Lenka Jaremová z kanceláře primátorky. Nájemné v ubytovnách přesahuje často i 10.000 korun měsíčně, které platí i stát prostřednictvím doplatků na bydlení a inkasují ho majitelé ubytoven. Hasiči objevili nedostatky hned v první ubytovně.

Magistrát kontroluje ubytovny i jejich obyvatele

"Jedním z důvodů kontrol je to, že obec má povinnost dávat vyjádření k doplatkům na bydlení lidí z ubytoven. Měli bychom mít zmapováno, kolik lidí za kolik kde bydlí. Kvůli migrační vlně jsme přizvali i cizineckou policii. Mapujeme i to, v jakých podmínkách žijí děti, zda chodí do školy," řekla ČTK a Českému rozhlasu Jaremová. Počet ubytoven v krajském městě se pohybuje mezi 16 a 19. "Už v tuhle chvíli víme, že jsou tady i nelegální ubytovny," doplnila Jaremová.

Jako první úředníci kontrolovali rekonstruovaný dům ve Veslařské ulici ve čtvrti Neštěmice. Jeho majitelé nejprve požádali o změnu užívání na ubytovnu, později žádost stáhli. Objekt ale podle údajů ústeckého magistrátu není zkolaudovaný, přesto v něm žijí i rodiny s malými dětmi.

"Snažíme se najít normální byt, ale je to složité. Všude chtějí kauci, na kterou nemáme. Já jsem na mateřské a přítel bez práce," řekla ČTK Lucie Foitová, která obývá jednu místnost se svojí rodinou. Toalety a koupelna jsou společné pro celé patro. Nájemné přes 11.000 korun po dobu rekonstrukce údajně neplatí. Podle Jaremové je takové bydlení nepřijatelné. "Ty podmínky byly strašidelné. Miniaturní místnost, ve které bydlí těhotná žena s partnerem a malým dítětem. Netopí se tam. Viděli jsme i ubytovací smlouvu, i když v současné době tvrdí, že nic neplatí," řekla Jaremová.

Úředníci zkontrolovali i ubytovnu Freedom v Krásném Březně. Tady se nájemné za jednu místnost pohybuje kolem 8000 korun měsíčně. "Sociálka dává 7200, zbytek musíme doplácet ze svého. Je to malé," řekli ČTK manželé Sakajovi. V garsoniéře tady žijí dva dospělí a čtyři děti.

Nedostatky odhalili v ubytovně i hasiči. Ti kontrolují přístupnost hlavních uzávěrů plynu nebo elektřiny, hydranty a hasicí přístroje, ale i to, zda mají všechny byty požární dveře. "Tady bylo patrné, že dveře byly hodně poničené, což nesmí být. Všechna zařízení by měla být ve funkčním a provozuschopném stavu. Hlavní uzávěr elektro byl uzamčen, ještě zatarasen dveřmi, takže k němu nebyl volný přístup. Hydrantové skříně byly pod zámkem, hasicími přístroji jsou vybavení, ale opět jsou zamčené za dveřmi," shrnula výsledek kontroly Žaneta Švecová z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Provozovatelům ubytoven hrozí za porušení předpisů pokuty až do půl milionu korun.

Radnice podle Jaremové výsledky kontrol shrne. Poté rozhodne, jak s nimi naloží. "Uvidíme, co nám zákon umožní, ale myslím si, že obec by vůbec neměla dávat souhlas s tímto ubytováním," dodala Jaremová.

MPSV navrhuje snížení doplatků na bydlení, neziskové organizace jsou proti

MPSV v současné době navrhuje novelu zákona o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. Podle ministryně Michaely Marksové je navrhované snížení doplatků na bydlení v ubytovnách součástí boje proti obchodu s chudobou, který "kvete na českých ubytovnách". "Dnes 'podnikatel' koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát," uvedla na svém Facebooku Marksová.

Proti návrhu protestují neziskové organizace z Platformy pro sociální bydlení. Podle zástupců platformy provozovatelé po snížení dávek nájmy nesníží a lidé budou muset za střechu nad hlavou platit penězi, které mají na jídlo. "Situaci nejchudších mohl dávno vyřešit stále odkládaný zákon o sociálním bydlení," uvedla platforma.

Přečteno: 1138x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, sociální bydlení, Ubytování, ubytovna, ubytovny, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo