Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ústecký místostarosta: Z předlického ghetta uděláme rekreační zónu. Místní půjdou "o dům dál".

02. března 2015
Čtení na 4 minuty

Ústí nad Labem chce proměnit předlické ghetto, ve kterém před dvěma lety zhroucený dům pohřbil mladou ženu, na rekreační zónu. Je to reálné? A ví město, kam půjdou obyvatelé ghetta?

„Čím víc přitáhneme do Předlic investorů, tím dražší postupně budou domy a byty. A logicky budou příliš drahé pro lidi, kteří v nich teď bydlí. Budou prostě muset jít o dům dál,“ vysvětluje serveru Romea.cz místostarosta městského obvodu Ústí – střed Karel Karika (Pro!Ústí). Na otázku, jak to s tím „o dům dál“ myslí, jestli není pro Romy a další obyvatele ghetta obtížné nějaký ten dům najít, doplňuje, že „bytů je tady přece dost. A že současná situace obchodu s chudobou na ubytovnách je stejně nepřijatelná“.

Podle Kariky má plán na proměnu ghetta podporu většiny na ústeckém magistrátu. Svědčí o tom i výroky ústeckého primátora Josefa Zikmunda (ANO 2011), který na konci minulého roku podnikl „inspekční cestu“ po Předlicích a také hovořil o nutnosti přilákat investory a čtvrť úplně proměnit. „Budeme hledat volné prostředky a také vhodné dotační tituly, abychom čtvrť vyčistili a zbavili ruin domů. Bylo by dobré to zbourat všechno najednou, aby se bezdomovci nepřesouvali z domu do domu, " řekl Zikmund.

Že by primátor už jaksi prognosticky označoval místní obyvatele za bezdomovce? Od Karikovy vize se ovšem jeho přístup v jednom bodě odlišuje – nechce, aby se přesunovali „o dům dál“…

Srovnat to se zemí a přivést turisty

Vize, která počítá se srovnáním ghetta se zemí, je samozřejmě lákavá. Co s tím jiného? Domy jsou zchátralé, některé hrozí tím, že svoje nájemníky pohřbí pod svými zdmi. Takto v jednom zříceném domě před dvěma lety zahynula mladá Romka, matka dvou dětí. Tehdy se také o Předlicích hodně psalo a mluvilo v souvislosti se stěhováním dalších Romů z rozpadajících se domů. Zdálo se ovšem, že bytů pro ně nikde dost není.

Ve vynikající reportáži situaci popisovala Saša Uhlová. Připomínala v ní i kořeny problému Předlic. První Romové se sem začali stěhovat v osmdesátých letech minulého století, když se místní obyvatelé přemísťovali na nová sídliště. Další vlna Romů přišla po roce 1989. A zároveň začala „divoká privatizace“ domů, která vyůstila v dnešní, v podstatě neřešitelnou situaci.

Takto ji v citované reportáži popisuje Jan Černý, který ji pozoroval v roli ředitele ústecké pobočky organizace Člověk v tísni: „Něco koupila en bloc firma z Prahy. Celej ten podíl. Byl to takovej chlapík v červenejch botkách a se šesti telefony. Ten to tam potom prodával na ulici. Lidi mu tam museli dát peníze a on podepisoval smlouvy na kapotě auta. Část si koupili místní a část si koupila taková organizovaná skupina z Dvora Králové. Za ty domy si na falešný padělaný posudky vzali úvěry a celé to přepsali na bílý koně. Takže teď je situace taková, že se s tím technicky nedá nic dělat. Ruiny jsou zastavené u banky a vlastníkem je nějaká osoba, která je buď ztracená, nebo je ve vězení.”

Takže co s tím? Prostě „přilákat investory“, neboli „vyčistit“ a zbourat… Podle Karla Kariky může v Předlicích vzniknout rekreační zóna, kde se budou ubytovávat turisté, jezdící k nedalekému jezeru Milada. Je to reálné při pohledu na současnou podobu ghetta? „Jestli se najde dostatek investorů, kteří tomu budou věřit tak, jako tomu věřím já, pak to reálné je,“ říká Karika. „Má to přece logiku – dnes mohou rozpadlý dům koupit za 30 tisíc a za pár let ho prodají třeba za dva miliony. Je to ideální uložení peněz.“

Ani Boris Rudý není blázen

Karika tvrdí, že součástí ústeckého plánu na proměnu Předlic je i vybudování stovky sociálních bytů. Jestli ty byty budou připravené v době, kdy začnou být pro místní obyvatele Předlice moc drahé, jasné není. Ani to, za jakých podmínek a pro koho budou. Ani kde budou.

Jasné za to podle místarosty je, že i takový Boris Rudý bude raději ubytovávat turisty než lidi z ghetta. Boris Rudý je proslulá postava předlického ghetta – koupil tu tři domy, provedl základní opravy a nabízí je jako dostupné bydlení.

"Dnes jsme rádi i za Borise Rudého, alespoň ty domy nechátrají dál, ale jasně, že sem chceme dostat pořádné investory, kteří domy opraví dobře a moderně,“ dodává Karel Karika. „A myslím, že Boris Rudý není hloupý a časem pochopí situaci, ve které se nachází a nabídne své domy na rekreační účely nebo sezónní byty. Jenom blázen by to neudělal.“

Vize je jasná a těžko proti ní něco namítat: Zchátralé ghetto se promění v příjemnou rekreační zónu. Jen blázen by do toho nešel! Snad jediný problém tedy je, že už ani zdaleka není tak jasné, co bude s obyvateli ghetta.

Ale co – hůř se už stejně mít asi nemohou, ne?

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon