romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústeckým Neštěmicím se osvědčila dohledová služba s romskými pracovníky. Radnice chce službu rozšířit

30.12.2015 14:59
Ústí nad Labem, záběr z kamery: http://kamera.ulfree.net/
Ústí nad Labem, záběr z kamery: http://kamera.ulfree.net/

Radnice ústecké části Neštěmice rozšíří takzvanou dohledovou službu i do dalších míst. Znovu do ní chce zapojit místní Romy, uvedla to starostka Neštěmic Yveta Tomková (nez.). Pracovníci dohledové služby působí už půl roku na sídlišti Mojžíř, spolupracují s radnicí, městskou policií a nově také tráví volný čas s dětmi.

Dohledová služba řeší pořádek v ulicích, sousedské vztahy nebo chování dětí. "Chceme rozšířit dohledovou službu i do Krásného Března, kde je několik problémových míst, naše představa je osm lidí. Chceme vytipovat takové, kteří budou ochotni s námi spolupracovat a budou mít u místních obyvatel autoritu, ale i důvěru, aby se v případě problémů na ně lidé sami obraceli," řekla ČTK Tomková. Každý z členů dohledové služby bude mít podle Tomkové jasně danou lokalitu, ve které bude působit.

Na sídlišti Mojžíř působí dohledová služba už od poloviny roku. Podle radnice se osvědčila. Začala pracovat i s dětmi z problémových rodin. "S dětmi tráví i volný čas. Jednou týdně se schází v základní škole a učí se s nimi. Dohledová služba spolupracuje i s orgánem sociálně právní ochrany dětí. Nedávno takto odhalili problém v jedné z rodin," doplnila Tomková. Radnice podle ní hledá místo, kde by zřídila klub pro aktivity dětí ve volném čase.

V Mojžíři pracuje u dohledové služby i David Ferko. Na sídlišti žije 14 let. Za výhodu považuje to, že velkou část lidí ze sídliště zná. "Je to o tom, že se známe. Jsou tady i lidi, kteří mluví jenom romsky. To, že mluvíme stejně, odstraňuje bariéru. Je to hlavně o komunikaci," řekl ČTK už dříve Ferko.

Mzdy dohledové služby plně hradí úřad práce. Neštěmická radnice ale jejím pracovníkům přidává i benefity. "Jsou to stravenky, odměny a samozřejmě veškeré vybavení, které potřebují. Jde nám hlavně o to, abychom je k práci motivovali," dodala Tomková.

Vlastní dohledovou službu má i ústecká městská policie. Také ta ji nasazuje do problémových lokalit. Působí například v Předlicích.

Přečteno: 984x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad Labem, vyloučená lokalita, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo