Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ústí nad Labem a Trmice chtějí zavést bezdoplatkovou zónu na celém území

08. ledna 2019
Čtení na 2 minuty

Takzvaná „bezdoplatková zóna“ by mohla být zhruba od poloviny ledna v celém Ústí nad Labem a sousedních Trmicích. Zákaz vyplácení doplatků na bydlení – „jen“ nově přistěhovaným lidem a pouze ve vybraných částech – tam platí od konce února 2018. Vedení obou měst tím údajně chtějí narušit obchod s chudobou. Podle dosavadních zkušeností se to ale tímto způsobem nedaří. Informuje o tom server Sever.rozhlas.cz

Doplatek na bydlení je snadný výdělek pro spekulanty, kteří chudé lidi ubytovávají na ubytovnách a v bytech či domech ve špatném stavu. Vedení města chce také celoplošným opatřením podle mluvčí města Romany Macové zamezit přílivu dalších sociálně slabých obyvatel. Omezení výplat doplatků nově příchozím podporovala dříve i starostka obvodu Neštěmice Yveta Tomková. K celoplošnému opatření je ale skeptická.

„To rozhodně žádné spekulanty s byty nezastaví, naopak byty skupují dál. To opatření má negativní dopad například na seniory. Já jsem se až divila, kolik seniorů ten doplatek pobírá, kolik se jich na nás obrací, abychom se rozmysleli, zda to opravdu necháme vyhlásit na celém území města,“ vysvětlila Tomková.

Počet doplatků na bydlení od ledna 2017 do loňského listopadu v celé republice klesl – na Ústecku to bylo o 464 domácností méně. Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové se ale na tomto úbytku nedá prokázat vliv opatření vyhlášených městy. „Hlavním důvodem poklesu počtu vyplácených dávek je intenzivní činnost s klienty, narůstající počet šetření, které úřad práce provádí, a samozřejmě k tomuto trendu přispívá i dobrá ekonomická situace v České republice a vysoká nabídka volných pracovních míst,“ shrnula Beránková pro server Sever.rozhlas.cz.

Zóny, v nichž se novým žadatelům nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se chystá vyhlásit 88 obcí a měst ve 12 krajích. K tomuto kroku nepřistoupily radnice v Jihomoravském a Pardubickém kraji. Uvedl to v listopadu Institut pro sociální inkluzi (IPSI). Podle něj míst bez doplatků přibývá a některé radnice opatření přijaly či začaly zvažovat před komunálními volbami.

Zástupci institutu i dalších organizací na pomoc lidem v nouzi opakovaně uvádějí, že pouhé zpřísnění pravidel vyplácení dávek problémy v Česku nevyřeší a lidi z ubytoven a dalšího nevyhovujícího bydlení do běžných bytů nedostane. Odborníci na sociální problematiku i některá města volají po vytvoření systému sociálního bydlení a zavedení bezdoplatkových zón až po jeho vybudování. Důvodem je i fakt, že někteří z obyvatel těchto zón již nemají možnost jiného bydlení a končí proto na ulici jako bezdomovci.

S bezdoplatkovými zónami nesouhlasí ani Josef Stojka z Ostravy, který v komunálních volbách kandidoval za Romskou demokratickou stranu.

“V těchto zónách člověk ztrácí nárok na příspěvek na bydlení, což je v době, kdy vzkvétá obchod s chudobou, pro některé rodiny téměř likvidační. Navíc třeba v Ostravě je toto opatření obecné povahy vyhlášeno pouze v místech, kde bydlí Romové. Domnívám se, že město tento populistický krok učinilo, jen aby ublížilo Romům a sociálně slabým, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci a mají problémy s bydlením. Jsem přesvědčený, že kdyby města chtěla skutečně bojovat proti obchodu s chudobou, využila by k tomu jiné kroky, než je zrušení příspěvků na bydlení,” řekl Josef Stojka serveru Romea.cz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon