romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústí nad Labem a Trmice chtějí zavést bezdoplatkovou zónu na celém území

8.1.2019 10:47
Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města - Ústí nad Labem, 14. 6. 2018 (FOTO: Monika Mihaličková, Romea.cz)
Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města - Ústí nad Labem, 14. 6. 2018 (FOTO: Monika Mihaličková, Romea.cz)

Takzvaná „bezdoplatková zóna“ by mohla být zhruba od poloviny ledna v celém Ústí nad Labem a sousedních Trmicích. Zákaz vyplácení doplatků na bydlení - „jen“ nově přistěhovaným lidem a pouze ve vybraných částech - tam platí od konce února 2018. Vedení obou měst tím údajně chtějí narušit obchod s chudobou. Podle dosavadních zkušeností se to ale tímto způsobem nedaří. Informuje o tom server Sever.rozhlas.cz

Doplatek na bydlení je snadný výdělek pro spekulanty, kteří chudé lidi ubytovávají na ubytovnách a v bytech či domech ve špatném stavu. Vedení města chce také celoplošným opatřením podle mluvčí města Romany Macové zamezit přílivu dalších sociálně slabých obyvatel. Omezení výplat doplatků nově příchozím podporovala dříve i starostka obvodu Neštěmice Yveta Tomková. K celoplošnému opatření je ale skeptická.

„To rozhodně žádné spekulanty s byty nezastaví, naopak byty skupují dál. To opatření má negativní dopad například na seniory. Já jsem se až divila, kolik seniorů ten doplatek pobírá, kolik se jich na nás obrací, abychom se rozmysleli, zda to opravdu necháme vyhlásit na celém území města,“ vysvětlila Tomková.

Počet doplatků na bydlení od ledna 2017 do loňského listopadu v celé republice klesl - na Ústecku to bylo o 464 domácností méně. Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové se ale na tomto úbytku nedá prokázat vliv opatření vyhlášených městy. „Hlavním důvodem poklesu počtu vyplácených dávek je intenzivní činnost s klienty, narůstající počet šetření, které úřad práce provádí, a samozřejmě k tomuto trendu přispívá i dobrá ekonomická situace v České republice a vysoká nabídka volných pracovních míst,“ shrnula Beránková pro server Sever.rozhlas.cz.

Zóny, v nichž se novým žadatelům nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se chystá vyhlásit 88 obcí a měst ve 12 krajích. K tomuto kroku nepřistoupily radnice v Jihomoravském a Pardubickém kraji. Uvedl to v listopadu Institut pro sociální inkluzi (IPSI). Podle něj míst bez doplatků přibývá a některé radnice opatření přijaly či začaly zvažovat před komunálními volbami.

Zástupci institutu i dalších organizací na pomoc lidem v nouzi opakovaně uvádějí, že pouhé zpřísnění pravidel vyplácení dávek problémy v Česku nevyřeší a lidi z ubytoven a dalšího nevyhovujícího bydlení do běžných bytů nedostane. Odborníci na sociální problematiku i některá města volají po vytvoření systému sociálního bydlení a zavedení bezdoplatkových zón až po jeho vybudování. Důvodem je i fakt, že někteří z obyvatel těchto zón již nemají možnost jiného bydlení a končí proto na ulici jako bezdomovci.

S bezdoplatkovými zónami nesouhlasí ani Josef Stojka z Ostravy, který v komunálních volbách kandidoval za Romskou demokratickou stranu.

"V těchto zónách člověk ztrácí nárok na příspěvek na bydlení, což je v době, kdy vzkvétá obchod s chudobou, pro některé rodiny téměř likvidační. Navíc třeba v Ostravě je toto opatření obecné povahy vyhlášeno pouze v místech, kde bydlí Romové. Domnívám se, že město tento populistický krok učinilo, jen aby ublížilo Romům a sociálně slabým, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci a mají problémy s bydlením. Jsem přesvědčený, že kdyby města chtěla skutečně bojovat proti obchodu s chudobou, využila by k tomu jiné kroky, než je zrušení příspěvků na bydlení," řekl Josef Stojka serveru Romea.cz.

Přečteno: 508x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, Sociální dávky, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo