romea - logo
18. března 2019 (pondělí)
svátek má Eduard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústí nad Labem a Trmice chtějí zavést bezdoplatkovou zónu na celém území

8.1.2019 10:47
Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města - Ústí nad Labem, 14. 6. 2018 (FOTO: Monika Mihaličková, Romea.cz)
Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města - Ústí nad Labem, 14. 6. 2018 (FOTO: Monika Mihaličková, Romea.cz)

Takzvaná „bezdoplatková zóna“ by mohla být zhruba od poloviny ledna v celém Ústí nad Labem a sousedních Trmicích. Zákaz vyplácení doplatků na bydlení - „jen“ nově přistěhovaným lidem a pouze ve vybraných částech - tam platí od konce února 2018. Vedení obou měst tím údajně chtějí narušit obchod s chudobou. Podle dosavadních zkušeností se to ale tímto způsobem nedaří. Informuje o tom server Sever.rozhlas.cz

Doplatek na bydlení je snadný výdělek pro spekulanty, kteří chudé lidi ubytovávají na ubytovnách a v bytech či domech ve špatném stavu. Vedení města chce také celoplošným opatřením podle mluvčí města Romany Macové zamezit přílivu dalších sociálně slabých obyvatel. Omezení výplat doplatků nově příchozím podporovala dříve i starostka obvodu Neštěmice Yveta Tomková. K celoplošnému opatření je ale skeptická.

„To rozhodně žádné spekulanty s byty nezastaví, naopak byty skupují dál. To opatření má negativní dopad například na seniory. Já jsem se až divila, kolik seniorů ten doplatek pobírá, kolik se jich na nás obrací, abychom se rozmysleli, zda to opravdu necháme vyhlásit na celém území města,“ vysvětlila Tomková.

Počet doplatků na bydlení od ledna 2017 do loňského listopadu v celé republice klesl - na Ústecku to bylo o 464 domácností méně. Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové se ale na tomto úbytku nedá prokázat vliv opatření vyhlášených městy. „Hlavním důvodem poklesu počtu vyplácených dávek je intenzivní činnost s klienty, narůstající počet šetření, které úřad práce provádí, a samozřejmě k tomuto trendu přispívá i dobrá ekonomická situace v České republice a vysoká nabídka volných pracovních míst,“ shrnula Beránková pro server Sever.rozhlas.cz.

Zóny, v nichž se novým žadatelům nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se chystá vyhlásit 88 obcí a měst ve 12 krajích. K tomuto kroku nepřistoupily radnice v Jihomoravském a Pardubickém kraji. Uvedl to v listopadu Institut pro sociální inkluzi (IPSI). Podle něj míst bez doplatků přibývá a některé radnice opatření přijaly či začaly zvažovat před komunálními volbami.

Zástupci institutu i dalších organizací na pomoc lidem v nouzi opakovaně uvádějí, že pouhé zpřísnění pravidel vyplácení dávek problémy v Česku nevyřeší a lidi z ubytoven a dalšího nevyhovujícího bydlení do běžných bytů nedostane. Odborníci na sociální problematiku i některá města volají po vytvoření systému sociálního bydlení a zavedení bezdoplatkových zón až po jeho vybudování. Důvodem je i fakt, že někteří z obyvatel těchto zón již nemají možnost jiného bydlení a končí proto na ulici jako bezdomovci.

S bezdoplatkovými zónami nesouhlasí ani Josef Stojka z Ostravy, který v komunálních volbách kandidoval za Romskou demokratickou stranu.

"V těchto zónách člověk ztrácí nárok na příspěvek na bydlení, což je v době, kdy vzkvétá obchod s chudobou, pro některé rodiny téměř likvidační. Navíc třeba v Ostravě je toto opatření obecné povahy vyhlášeno pouze v místech, kde bydlí Romové. Domnívám se, že město tento populistický krok učinilo, jen aby ublížilo Romům a sociálně slabým, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci a mají problémy s bydlením. Jsem přesvědčený, že kdyby města chtěla skutečně bojovat proti obchodu s chudobou, využila by k tomu jiné kroky, než je zrušení příspěvků na bydlení," řekl Josef Stojka serveru Romea.cz.

Přečteno: 484x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, Sociální dávky, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoBUDEME VYSÍLAT ŽIVĚ: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získá slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 se uskuteční již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. V úterý 19. března odpoledne bude v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získá ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz bude udělení ceny přenášet živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo