Ústí nad Labem ke kauze rušených ubytoven: Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí. Obyvatelé jsou agresivní a pod vlivem aktivistů

Podle představitelů města Ústí nad Labem žijí obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, které budou k poslednímu červnu uzavřeny, pod vlivem aktivistů v nereálné představě, že se o ně někdo postará a ubytování jim zařídí. Uvedlo to město v tiskové zprávě s názvem "Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí". Vedení Ústí nad Labem tak zřejmě reaguje na výzvy několika neziskových organizací, které celý minulý týden žádaly po kompetentních orgánech nějakou aktivitu.
O situaci na rušených ubytovnách Klíšská a Modrá jednali podle tiskové zprávy účastníci koordinační schůzky představitelů města, sociálních pracovníků magistrátu a městských obvodů a neziskových organizací.
Jednání vedl statutární náměstek primátorky Jiří Madar, který uvedl, že město se ve spolupráci s ostatními partnery bude snažit pomoci těm, kteří pomoc chtějí.
"Město má k dispozici statistiku počtu osob na ubytovnách a čísla o návštěvách sociálních pracovníků v jednotlivých bytech potvrzují, že v obou ubytovnách probíhá intenzivní sociální práce. Situaci komplikují někteří aktivisté, kteří ubytovaným slibují nesplnitelné," uvádí se v tiskovém prohlášení města.
Podle Madara by obyvatelé ubytoven měli věřit sociálním pracovníkům a ne nezodpovědným křiklounům. "Město byty nemá a nemůže žádné poskytnout. Byty, na které jsou žádosti a pořadníky, jsou ve správě městských obvodů. Základním předpokladem pro získání takového bytu je bezdlužnost vůči městu, což tito zájemci nesplňují. Dluhy nelze prominout vzhledem k povinnosti spravovat finance s péčí řádného hospodáře. Ale nikdo na ulici zůstat nemusí. Nestalo se tak při povodních, po požárech v případě zřícených domů ani ubytoven, které byly zrušeny již dříve. Naším cílem je, aby bylo v příštích týdnech ubytováno co nejvíce lidí,“ uvedl Jiří Madar.
Podle města jsou obyvatelé ubytoven agresivní, sociální pracovnice to odmítá
"Sociální pracovníci se při své práci na ubytovnách dostávají do nelehké situace. Ubytovaní lidé žijí pod vlivem aktivistů v nereálné představě, že se o ně někdo postará a ubytování jim zařídí. Sociální pracovníky urážejí, napadají a nadávají jim," píše se dále v textu prohlášení.
Vedení města tak připomíná konflikt, který měly dvě sociální pracovnice organizace Člověk v tísni s obyvateli ubytovny, když jedné s obyvatelek navrhovaly, aby dvě ze svých pěti dětí umístila do Kolokánku a našla si tak snadněji podnájem.
Agresivitu obyvatel ubytoven však odmítá sociální pracovnice neziskové organizace Romano jasnica a Kleja. "Dnes tam byla sociální pracovnice z organizace Kleja. Není problém s lidmi mluvit a nabízet jim pomoc. Je to naprosto nekonfliktní . Panuje tam obrovská beznaděj, spousta maminek s dětmi tam pláče a lidé jsou zoufalí. Nikdo však nikoho nenapadá je tam naprosto bezpečné prostředí," uvedla již dříve pro server Romea.cz Petra Szaffnerová Bímonová z Romano jasnica.
Neziskové organizace vyzývají Ústí nad Labem, aby jednalo s obyvateli, řešení „o nás bez nás“ je nepřijatelné
Jak již server Romea.cz informoval ze dvou rušených ubytoven se bude muset vystěhovat zhruba 230 lidí, z toho minimálně 80 dětí. Neziskové organizace, aktivisté i jednotlivci, mezi nimiž jsou i známé osobnosti se proto rozhodli již minulý týden yzvat město k aktivnímu řešení vznikající krizové situace.
Již 5. června byl na ústeckou radnici odeslán otevřený dopis, jehož signatáři žádají, aby město převzalo záštitu nad ubytovnami, kterým hrozí vystěhování. Dopis je adresován konkrétněji současné primátorce Věře Nechybové, dále radním a zastupitelům města.
“Žádáme vás a vyzýváme vás jakožto vedení města k tomu, abyste k situaci dospělých, rodin s dětmi, ale i seniorů a matek samoživitelek na uzavíraných ubytovnách na Klíšské 53 a Purkyňově 14, zaujali zodpovědný postoj. Žádáme vás, abyste obyvatele ubytoven zvali k jednání o nich s nimi, a nikoli o nich bez nich, nemají totiž dostatek informací o vlastní situaci. Žádáme vás, abyste nad oběma ubytovnami, do doby, než se po paní Lee Anderlové najde jiný správce, převzali záštitu. Prosíme vás, abyste v nejbližší možné době začali jednat se společností CPI BYTY a domluvili se na prozatimním krizovém řešení pro obyvatele ubytoven,” uvádí se v otevřeném dopise.
Solidaritu s rodinami a dětmi, kterých se vystěhování týká, projevila také mezinárodní síť ERGO (Evropská síť romských místních organizací), která vyjádřila obavy před řešením tzv. „o nás bez nás“.
"Pro nás, jakožto pro zástupce Evropské sítě romských místních organizací, je velice důležité vás upozornit a vyžádat si přístup řešení, který zohlední požadavky samotné cílové skupiny, tj. obyvatel výše zmíněných ubytovacích zařízení. Je velice důležité nepřiklánět se k řešením, které není připraveno společně s lidmi, jejichž životy budou těmito rozhodnutími ovlivněny. Tímto vás žádáme o nastavení dialogu s obyvateli ubytoven," uvedla ředitelka ERGO Gabriela Hrabaňová v dopise předsedkyni sociálně zdravotní komise Lence Jaremovové.
Před hrozící krizovou situací varuje i Amnesty International Česká republika. Organizace požaduje, aby město spolupracovalo na hledání náhradního řešení s těmi, kterých se vystěhování týká, a aby se zaručilo za to, že se v důsledku vystěhování nikdo z dotčených neocitne na ulici jako bezdomovec.
"Úřady musí pomoci rodinám, kterých se vystěhování týká. Sociální poradenství je věc jedna, reálný dopad vystěhování na životy rodin a dětí, pak druhá. Tito lidé se totiž při hledání bydlení v praxi setkávají s odmítáním také kvůli svému romskému původu. Je nyní nadmíru důležité, aby si úřady tato rizika uvědomily a jednaly konstruktivně," uvedl ředitel české pobočky Amnesty Mark Martin.
Vlastní výzvu na internetových stránkách zveřejnily i organizace Člověk v tísni a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva.
"Člověk v tísni, o.p.s. a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, z.s. vyzývají Magistrát města Ústí nad Labem, aby se zodpovědně postavil k řešení krizové situace lidí, kteří momentálně bydlí na uzavíraných ubytovnách v Klíšské a Purkynově ulici. Jejich situace je beznadějná, zodpovědný zásah města je nezbytný. Situace je kritická, reálně hrozí, že po uzavření obou ubytoven skončí celé rodiny na ulici," uvádí organizace.
Obyvatelé obou ústeckých ubytoven, které mají k poslednímu červnu ukončit svůj provoz, budou ve čtvrtek 14. 6. 2018 od 17 hodin demonstrovat v centru Ústí nad Labem. "Přijďte všichni, po nás jste na řadě vy," uvádí na plakátů organizátoři.
Nepřehlédněte:
- Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud
- Kauza uzavřených ubytoven v Ústí končí. Lidé opustili tělocvičnu, magistrát útočí na neziskovky a chudé
- V tělocvičně předlické školy zůstává stále 25 obyvatel zrušených ubytoven. Lze je finančně nebo materiálně podpořit
- Většina obyvatel končících ústeckých ubytoven má zajištěné jiné bydlení. 21, včetně 12 dětí, skončilo v tělocvičně v Předlicích
- VIDEO: Na ulici nepůjdeme! Sousedské setkání na ubytovně Klíšská v Ústí nad Labem
- Radnice Ústí nad Labem: Ze dvou ubytoven zbývá umístit jinam 56 lidí
- Zelení k bytové krizi v Ústí nad Labem: Oproti dvojici Madar – Nechybová je pan Čunek s kontejnery ještě sociálně citlivým člověkem
- Profesní asociace sociálních pracovníků vyzývají Ústí nad Labem, aby nezneužívalo sociální práci k šikaně chudých
- ZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města
- Obyvatelé uzavíraných ubytoven budou ve čtvrtek demonstrovat v centru Ústí nad Labem
- Obyvatelé uzavíraných ubytoven odmítají dát své děti do Klokánku. Pohádali se s pracovnicemi Člověka v tísni, které jim to nabízely
- VIDEO: Jako Romové nemáme šanci si najít normální bydlení, říkají obyvatelé rušených ústeckých ubytoven
Kam dál:
- Exekuce: Chráněný účet má dlužníkům ochránit nezabavitelné minimum finančních prostředků
- Při novoročním požáru ubytovny v Kutné hoře zemřela jedna žena. Mnoho lidí nabídlo pomocnou ruku a vlna solidarity se zvedla také mezi místními Romy
- Agentura pro sociální začleňování rozšiřuje spolupráci s kraji a nabízí jim data o rozsahu sociálního vyloučení
- Karel Karika se vrátil na místo zástupce starosty v městské části Ústí nad Labem-město. Předcházel tomu pád dosavadní koalice na radnici
- Vánoční dárky dětem ze sbírky Krabice od bot putovaly i do Chánova, Předlic nebo Chodova. Rozdávaly je i organizace Konexe nebo Khamoro
- Vláda schválila zvýšení přídavků o 26 pct, má je dostat víc dětí
- Štefan Lukáč: Byznys s chudobou vesele kvete dál
- Věra Jourová: Jednou z cílových skupin, kterým v příštím období mají pomáhat evropské peníze jsou i Romové. Důležitý je sběr dat, nemůžeme pomáhat naslepo
- Zájezdy do sociálně vyloučených lokalit? Nápad ústeckých studentů vyvolává rozpaky. Vytvářet z životních trablů druhých lidí atrakci, není šťastné
- Karel Janeček v reality show Milionář mezi námi daroval statisíce korun potřebným
- Romské rodiny ve Varnsdorfu skončily i přes nouzový stav na ulici. Město jim nabídlo ubytovnu
- Nablízku těm, kdo potřebují pomoc. Proxima Sociale působí v sociálních službách už 27 let
Štítky:
Ústí nad labem, Ubytování, ubytovna, ubytovny, Člověk v tísni, Amnesty International, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydlení, Ukončení provozu ubytoven v Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!
15.1.2021 18:00
Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
15.1.2021 17:35