romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústí nad Labem koupí za 6 milionů bývalou ubytovnu v Krásném Březně

Ústí nad Labem, 6.9.2013 11:03, (ROMEA)
Ilustrační foto: Ubytovna v ulici Čelakovského v ústecké čtvrti Krásné Březno.  Foto: Archiv Romea.cz.
Ilustrační foto: Ubytovna v ulici Čelakovského v ústecké čtvrti Krásné Březno. Foto: Archiv Romea.cz.

Ústí nad Labem koupí bývalou ubytovnu v Čelakovského ulici v Krásném Březně. Objekt chce opravit a vybudovat v něm startovací byty pro mladé rodiny s dětmi. Záměr odhlasovali ústečtí zastupitelé. Ubytovnu do konce ledna obývali především Romové a sociálně slabí, kvůli údajnému špatnému technickému stavu ji její vlastník, společnost CPI Byty, nechal vyklidit a uzavřít. Město jí za dům zaplatí šest milionů korun. V ubytovně do té doby žili i lidé, které město vystěhovalo z jednoho předlického domu, o který se vlastník nestaral. Takto dopadlo v Předlicích více domů, které Ústí nad Labem před lety neuváženě privatizovalo.

Ústí nad Labem se s CPI Byty dohodlo, že jí kupní cenu šest milionů zaplatí ve 120 splátkách po 50 000 korunách. Dalších 10,6 milionu by měla stát rekonstrukce a zateplení objektu. Vyplývá to z posudku, který byl součástí písemných materiálů k jednání zastupitelů.

Zastupitel Martin Svoboda (ODS) koupi objektu kritizoval kvůli tomu, že se mu cena bytů, které mají po rekonstrukci vzniknout, zdála příliš vysoká. Z posudku vyplývá, že by tam mělo být 39 bytů o velikosti 1 + 1 s předpokládanými náklady zhruba 252 000 korun na jednu bytovou jednotku.

"Na tuto koupi nelze nahlížet jako na obchodní příležitost," reagoval primátor Vít Mandík (ČSSD). Dodal, že při koupi objektu město zvažovalo především sociální aspekt. Jeho náměstkyně Zuzana Kailová (ČSSD) dodala, že město chce v domě vybudovat v rámci prevence také služebnu městské policie, objekt má být spojen s poskytováním sociálních služeb. Zdůraznila, že plánované byty nebudou prioritně určeny romským rodinám, ale všem, které splní stanovené podmínky.

Společnost CPI Byty vypověděla smlouvu provozovateli ubytovny k letošnímu 31. lednu. Uvedla, že důvodem k tomu byl "především radikálně se zhoršující technický a hygienický stav zařízení, který podle odborných posudků již ohrožoval životy ubytovaných".

Stěhování několika desítek obyvatel , kteří v ubytovně zůstávali přesto, že již byli oficiálně vyhozeni na ulici, mělo původně probíhat za asistence policie a strážníků. Někteří z nich objekt nechtěli opustit. Město je předtím vystěhovalo z Předlic, napřed do tělocvičny, poté do této ubytovny. A jediné, co pro tyto své občany udělalo, bylo, že jim nabídlo bydlení v ubytovnách , většinou mimo Ústí nad Labem. Vystěhované Romy podporovalo několik desítek lidí aktivistů z iniciativy Bydlení pro všechny, kteří jim také pomáhali najít náhradní bydlení. Na podporu obyvatel ubytovny se i protestovalo. Demonstranti v Praze vnikli na ministerstvo práce a sociálních věcí a dožadovali se schůzky s ministryní Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Zasáhla proti nim policie.

Přečteno: 1238x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovna, ubytovny, Bydlení, Romové, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo