romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústí nad Labem podává na Miroslava Brože trestní oznámení, v předlických havarijních domech prý nežijí lidé

Ústí nad Labem, 6.3.2013 10:30, (ROMEA)
Vystěhovaný dům v Předlicích. Foto: František Kostlán
Vystěhovaný dům v Předlicích. Foto: František Kostlán

Statutární město Ústí nad Labem zveřejnilo seznam nejvážněji poškozených domů v Předlicích a Krásném Březně. Podle zjištění odborných pracovišť magistrátu se v těchto domech fyzicky nenacházejí žádní lidé. To je v rozporu s tvrzením občanského sdružení Konexe, které minulý týden v tiskové zprávě uvedlo, že v domech jsou rodiny s dětmi a že se chystá další vlna vystěhovávání. Město za to na představitele sdružení Miroslava Brože podalo trestní oznámení.

"Podle našich informací existuje seznam pěti předlických domů, obývaných rodinami s dětmi, které se mají vystěhovat v následující vlně. Některé domy v Předlicích jsou v tak špatném stavu, že hrozí okamžitým zřícením a jejich obyvatelé jsou v ohrožení života," uvedlo v pátek v tiskové zprávě občanské sdružení Konexe, jehož je Brož statutárním zástupcem.

Město na tuto tiskovou zprávu reagovalo trestním oznámením. "V souvislosti s nepravdivými tvrzeními Miroslava Brože ze sdružení Konexe o ohrožených domech, v kterých žijí lidé, město podalo na policii trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy," uvedlo město v tiskové zprávě. Podle představitelů města jsou sice v některých domech obyvatelé trvale hlášení, ale nebydlí tam. Byl proto podán návrh ohlašovně na zrušení trvalého bydliště.

DOKUMENT

Sdružení Konexe zveřejnění seznamu zdevastovaných domů uvítalo. "Velmi vítáme, že město konečně zveřejnilo utajovaný seznam. V Předlicích jsou další domy obývané rodinami s dětmi, jestliže na seznamu chybí, ukazuje se, že město nemá znalost situace v Předlicích. Pozornost institucí bychom chtěli přitáhnout především k domu 128/4 v Řeháčkově ulici, který dle našeho laického úsudku hrozí okamžitým zřícením a zavalením svých obyvatel," reagoval na tiskovou zprávu města pro server Romea.cz Miroslav Brož.

rehackova-4.jpg
Dům 128/4 v Řeháčkově ulici (FOTO: Konexe, o. s.)

Soukromí majitelé zdevastovaných objektů s městem většinou nekomunikují, nereagují na výzvy a nepodnikají žádné kroky k nápravě. Řada z nich uvádí adresy na místech mimo Ústí nad Labem. Na všechny soukromé objekty je uvalena exekuce.

Město dále eviduje patnáct domů, které jsou opravitelné, nebo je majitelé již opravují. Na osmi z nich je také exekuce nebo zástavní právo.

"Situace v této oblasti se neustále mění. Některé domy již v rámci exekuce získaly nového majitele, jinde devastace dále pokročila. Město proto dál monitoruje stav ohrožených objektů. Na základě současných údajů se náklady na demolice všech vážně poškozených objektů odhadují na desítky milionů korun, vyklizení odpadů, které jsou v nich nashromážděny, by si vyžádalo dalších několik milionů korun," uvádí město vtiskové zprávě.

Přečteno: 1685x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Bydlení, Ústí nad labem, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo