romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočníci, kteří zbili romského mladíka a vyhrožovali mu smrtí, dostali podmínky

22.3.2016 23:06
Nicolas Kurej s kontaktní pracovnicí ROMEA, o.p.s. pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace (foto: bau)
Nicolas Kurej s kontaktní pracovnicí ROMEA, o.p.s. pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace (foto: bau)

Tři podmíněné tresty si dnes od soudu odnesli aktéři útoku na romského mladíka, který se odehrál na konci ledna 2015 a jako první o něm informoval server Romea.cz. Dvěma policistům útok soud neprokázal, byli potrestáni, že jednání třetího pachatele pouze přihlíželi. O verdiktu soudu, který není pravomocný, informoval server iDNES.cz.

Policista Jiří Krátký byl za zneužití pravomoci odsouzen ke čtrnáctiměsíčnímu trestu, odloženému na 18 měsíců, druhý policista Ondřej Kurfürst dostal dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou 15 měsíců. Třetí útočník, Tomáš Kubišta, který se podle soudu dopustil vydírání a výtržnictví, dostal roční trest odložený na dva roky.

Soudkyně Petra Benešová policistům navíc zakázala pracovat pro státní, vojenskou či městskou policii po dobu 18 a 15 měsíců. Proti rozsudku se všichni odvolali, žalobce se k rozsudku nevyjádřil.

Napadený mladík: Byl jsem vyděšený, říkali mi, abych se rozloučil se životem

Incident se odehrál v noci z 29. na 30. ledna na sídlišti Hloubětín a v nedalekém lesíku. Napadený mladík, Nicolas Kurej, byl před tím se svou šestnáctiletou přítelkyní na pokoji, který si na noc zaplatili v jedné z hloubětínských ubytoven. O půlnoci někdo zabušil na dveře pokoje a ohlásil se „Policie, otevřete!“

Nicolas otevřel a na chodbě uviděl tři muže, dva z nich v policejní uniformě, a matku své přítelkyně. Tu odtáhla její matka z ložnice pryč a Nicolas zůstal v pokoji sám s mužem bez uniformy, Tomášem Kubištou. "Předtím mu ještě jeden z policistů řekl, ať hlavně neteče krev,“ vzpomínal minulý rok v rozhovoru pro server Romea.cz na začátek incidentu Nicolas. Kubišta Nicolase chytil za vlasy a hodil na postel. "Chtěl po mě pořád nějaké zlato. Začal jsem křičet o pomoc,“ pokračoval Nicolas. Vzápětí prý do pokoje vstoupili dva uniformovaní muži, pak se objevila i matka se svou ubrečenou a vyděšenou dcerou. Jeden z policistů následně Nicolasovi uštědřil ránu pěstí do břicha.

Státní zástupce Ladislav Stahl v obžalobě popsal, že Kubišta přiložil mladíkovi ke krku nůž a chtěl po něm, aby se přiznal ke krádeži zlata. Tím se podle něj dopustil vydírání.

Po incidentu na ubytovně ale násilí neskončilo. Dívka se venku před ubytovnou sice prý ještě své matce pokoušela vysvětlit, že řetízek, který policista hledal, jí vzala ona, ale policisté naložili Roma do auta, vzali mu občanský průkaz. Nicolasovi se po ranách do břicha dělalo zle a žádal policisty, aby zavolali záchranku.

"Bylo mi špatně a prosil jsem je o pomoc lékaře, ale tomu se jenom vysmáli. Navíc se začali bavit o tom, že jedeme do lesa a abych se rozloučil se životem. To už jsem byl opravdu vyděšený,“ řekl serveru Romea.cz minulý rok Nicolas. Policisté ho však odvezli ho na odlehlé místo do Zálužské ulice.

"Policisté poškozeného dovezli k hloubětínskému hřbitovu, kam dorazil také Kubišta. Kubišta s Krátkým ho vytáhli z vozu a Kubišta ho poté na zemi napadl údery a kopy,“ řekl podle serveru iDNES.cz Stahl.

"Chytnul mě pod krkem za mikinu a vytáhl z policejního auta ven. Křičel jsem, ať mě nechá být, a snažil se držet za opěradlo, ale byl mnohem silnější a najednou jsem ležel na zemi vedle auta,“ pospal své zážitky Nicolas.

Muž ho bil pěstmi obalenými do nějaké látky do hlavy, kopal do něj a dokonce mu prý šlapal do oblasti břicha. Během mlácení nechyběly ani rasistické nadávky. Všemu přihlíželi policisté i matka dívky. Mladík utrpěl zranění pravé části hlavy, tekla mu krev a měl monokl kolem oka. Chlapec se po chvíli posbíral a z posledních sil se rozeběhl lesem směrem k metru Hloubětín, kde na nedaleké tramvajové zastávce uviděl dva strážníky městské policie, kterým vylíčil, co se mu stalo. Ti podle Nicolasovy výpovědi ale nejevili o poskytnutí pomoci zmlácenému chlapci žádný zájem, proto nasedl na noční spoj a odjel domů.

Napadli mě, protože matka přítelkyně nechtěla, aby její dcera chodila s Romem

Nicolas se domnívá, že za brutálním napadením mohla stát matka dnes již jeho bývalé přítelkyně. Ta si totiž nepřála, aby její dcera chodila s romským mladíkem. Když zjistila, že jí její dcera vzala zlatý řetízek a má být s Nicolasem přes noc venku, využila známostí svého přítele, který je podle našich informací bývalým policistou a zalarmoval dva příslušníky policie z Černého Mostu.

Obhájce policistů tvrdil, že nic takového se nestalo. Policisté prý odjeli autem ke hřbitovu si pouze zakouřit. "Nebylo prokázáno, že by se skutek stal tak, jak uvádí poškozený. Poškozeného považuji za osobu nevěrohodnou, která mění výpovědi,“ řekl podle iDNES.cz advokát Michal Korčák.

Korčák tvrdil, že dva strážníci městské policie si na mladíka pamatují a podle jejich tvrzení neměl žádné viditelné zranění a nechtěl pomoci.

"Celou věcí se táhnou lživé výpovědi svědků, a to i od osob takzvaně nezaujatých,“ uvedla podle iDNES.cz v odůvodnění svého rozhodnutí soudkyně Petra Benešová. Poukázala na nesrovnalosti ve výpovědích i na to, že případ byl vyšetřován nepřiměřeně dlouho. "Páni policisté si neuvědomili, jaké jsou jejich povinnosti,“ řekla. Všichni obžalovaní vinu odmítli s tím, že mladík si prý útok vymyslel.

Přečteno: 3750x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Napadení, Policie, Násilí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo