Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Útoky na zdravotníky spustily novou diskusi o integraci Romů

30. ledna 2015
Čtení na 3 minuty

Podle bulharské vlády došlo vloni ke 175 útokům na zdravotníky, za kterými stojí Romové, celkově bylo útoků 227. Záchranáři se bojí vyjíždět do oblastí, kde Romové žijí. A konflikt vyostřil ministr zdravotnictví Petar Moskov, který je přímo vyzval, aby tam nejezdili, pokud se necítí bezpečně. Ministr také prohlásil, že „ten, kdo si vybral, že se bude chovat jako zvíře, si také zaslouží takové zacházení.“

Opozice a některé nevládní organizace požadovali ministrovu rezignaci. Mnoho zdravotníků naopak na sanitky vyvěsili transparenty, které Moskova podpořily. A podle průzkumu veřejného mínění stoupla ministrova popularita z 13 na 27%.

Kromě diskuse o bezpečnosti zdravotníků, četnosti útoků v romských osadách a ghettech nebo osudu ministra zdravotnictví se v Bulharsku otevřelo i nové kolo debaty o romské integraci. A podle agentury Reuters jde o „novou výzvu pro evropské snahy začlenit tuto největší etnickou menšinu do společnosti“.

O deset let kratší život

Reuters uvádí, že „Bulharsko získalo v letech 2007 až 2013 z evropských fondů celkem 6,9 miliardy eur právě na integraci znevýhodněných osob. Tyto peníze šly do široké škály oblastí, týkaly se právě i Romů a finanční pomoci na bydlení či budování vzdělávacího systému. V letech 2014 až 2020 by Bulhaři měli z fondů získat 7,2 miliardy eur.“ Podle kritiků současného stavu bulharské společnosti ale stát neudělal pro integraci Romů prakticky nic.

Útoky na zdravotníky ve vyloučených lokalitách, které jsou samozřejmě vážným problémem a nelze je bagatelizovat ani omlouvat, tak připomínají i druhou stránku problému: Podmínky, v nichž chudí bulharští Romové žijí. To, že podle vládních odhadů 40% z nich nemá zdravotní pojištění, nebo to, že se dožívají v průměru o 10 let méně než je průměr většinové populace. A to, že přes bohaté evropské dotace a politické programy se po léta jejich situace nemění.

Zdraví Romů v Česku

Útoky na zdravotníky jsou problémem i v Česku a záchranáři například opakovaně žádali, aby jim byl zákonem udělen status „veřejného činitele“. Vážných útoků sice nepřibývá, se slovním napadením a urážkami se lékaři záchranky setkávají téměř denně. A to především od pacientů pod vlivem drog a alkoholu. Při výjezdech do rizikových míst žádají o asistenci policie, z otevřených zdrojů nelze vyčíst žádnou zmínku o útoku Romů na zdravotníky, nebo o tom, že by se záchranáři obávali výjezdů například do romských ghett.

Pozoruhodné je nicméně další srovnání se situací v Bulharsku – přestože je Česko výrazně bohatší země a žije tu násobně méně lidí ohrožených chudobou, je nerovnost ve zdraví podobná té bulharské. Ve Zprávě o zdraví obyvatel České republiky se v kapitole Zdraví Romů píše: „Sociálně ekonomické determinanty, podmínky prostředí a horší životní styl a jeho následky, jsou hlavní příčiny nepříznivého zdravotního stavu této populace. Celkově horší zdravotní stav je charakterizovaný výskytem chronických chorob v dřívějším věku, vyšší předčasnou úmrtností, v průměru o 10–15 let, častějším výskytem onemocnění kardiovaskulárního systému, diabetu a onemocnění dýchacího a trávicího traktu. Kojenecká úmrtnost se snižuje, ale stále zůstává dvojnásobná ve srovnání s majoritní
populací.“ (Zprávu je možno stáhnout zde).

O 10-15 let kratší život, dvojnásobná kojenecká úmrtnost… Nabízí se tedy i další srovnání: Jak a kam u nás za posledních pětadvacet let postoupila integrace Romů?

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon