romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na zdravotníky spustily novou diskusi o integraci Romů

Sofia, Praha, 30.1.2015 12:24
Ilustrační FOTO: Ivan Ivanov, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Ivan Ivanov, Wikimedia Commons

Podle bulharské vlády došlo vloni ke 175 útokům na zdravotníky, za kterými stojí Romové, celkově bylo útoků 227. Záchranáři se bojí vyjíždět do oblastí, kde Romové žijí. A konflikt vyostřil ministr zdravotnictví Petar Moskov, který je přímo vyzval, aby tam nejezdili, pokud se necítí bezpečně. Ministr také prohlásil, že „ten, kdo si vybral, že se bude chovat jako zvíře, si také zaslouží takové zacházení.“

Opozice a některé nevládní organizace požadovali ministrovu rezignaci. Mnoho zdravotníků naopak na sanitky vyvěsili transparenty, které Moskova podpořily. A podle průzkumu veřejného mínění stoupla ministrova popularita z 13 na 27%.

Kromě diskuse o bezpečnosti zdravotníků, četnosti útoků v romských osadách a ghettech nebo osudu ministra zdravotnictví se v Bulharsku otevřelo i nové kolo debaty o romské integraci. A podle agentury Reuters jde o „novou výzvu pro evropské snahy začlenit tuto největší etnickou menšinu do společnosti“.

O deset let kratší život

Reuters uvádí, že „Bulharsko získalo v letech 2007 až 2013 z evropských fondů celkem 6,9 miliardy eur právě na integraci znevýhodněných osob. Tyto peníze šly do široké škály oblastí, týkaly se právě i Romů a finanční pomoci na bydlení či budování vzdělávacího systému. V letech 2014 až 2020 by Bulhaři měli z fondů získat 7,2 miliardy eur.“ Podle kritiků současného stavu bulharské společnosti ale stát neudělal pro integraci Romů prakticky nic.

Útoky na zdravotníky ve vyloučených lokalitách, které jsou samozřejmě vážným problémem a nelze je bagatelizovat ani omlouvat, tak připomínají i druhou stránku problému: Podmínky, v nichž chudí bulharští Romové žijí. To, že podle vládních odhadů 40% z nich nemá zdravotní pojištění, nebo to, že se dožívají v průměru o 10 let méně než je průměr většinové populace. A to, že přes bohaté evropské dotace a politické programy se po léta jejich situace nemění.

Zdraví Romů v Česku

Útoky na zdravotníky jsou problémem i v Česku a záchranáři například opakovaně žádali, aby jim byl zákonem udělen status „veřejného činitele“. Vážných útoků sice nepřibývá, se slovním napadením a urážkami se lékaři záchranky setkávají téměř denně. A to především od pacientů pod vlivem drog a alkoholu. Při výjezdech do rizikových míst žádají o asistenci policie, z otevřených zdrojů nelze vyčíst žádnou zmínku o útoku Romů na zdravotníky, nebo o tom, že by se záchranáři obávali výjezdů například do romských ghett.

Pozoruhodné je nicméně další srovnání se situací v Bulharsku – přestože je Česko výrazně bohatší země a žije tu násobně méně lidí ohrožených chudobou, je nerovnost ve zdraví podobná té bulharské. Ve Zprávě o zdraví obyvatel České republiky se v kapitole Zdraví Romů píše: „Sociálně ekonomické determinanty, podmínky prostředí a horší životní styl a jeho následky, jsou hlavní příčiny nepříznivého zdravotního stavu této populace. Celkově horší zdravotní stav je charakterizovaný výskytem chronických chorob v dřívějším věku, vyšší předčasnou úmrtností, v průměru o 10–15 let, častějším výskytem onemocnění kardiovaskulárního systému, diabetu a onemocnění dýchacího a trávicího traktu. Kojenecká úmrtnost se snižuje, ale stále zůstává dvojnásobná ve srovnání s majoritní populací.“ (Zprávu je možno stáhnout zde).

O 10-15 let kratší život, dvojnásobná kojenecká úmrtnost... Nabízí se tedy i další srovnání: Jak a kam u nás za posledních pětadvacet let postoupila integrace Romů?

Přečteno: 1436x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Evropa, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo