romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na zdravotníky spustily novou diskusi o integraci Romů

Sofia, Praha, 30.1.2015 12:24
Ilustrační FOTO: Ivan Ivanov, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Ivan Ivanov, Wikimedia Commons

Podle bulharské vlády došlo vloni ke 175 útokům na zdravotníky, za kterými stojí Romové, celkově bylo útoků 227. Záchranáři se bojí vyjíždět do oblastí, kde Romové žijí. A konflikt vyostřil ministr zdravotnictví Petar Moskov, který je přímo vyzval, aby tam nejezdili, pokud se necítí bezpečně. Ministr také prohlásil, že „ten, kdo si vybral, že se bude chovat jako zvíře, si také zaslouží takové zacházení.“

Opozice a některé nevládní organizace požadovali ministrovu rezignaci. Mnoho zdravotníků naopak na sanitky vyvěsili transparenty, které Moskova podpořily. A podle průzkumu veřejného mínění stoupla ministrova popularita z 13 na 27%.

Kromě diskuse o bezpečnosti zdravotníků, četnosti útoků v romských osadách a ghettech nebo osudu ministra zdravotnictví se v Bulharsku otevřelo i nové kolo debaty o romské integraci. A podle agentury Reuters jde o „novou výzvu pro evropské snahy začlenit tuto největší etnickou menšinu do společnosti“.

O deset let kratší život

Reuters uvádí, že „Bulharsko získalo v letech 2007 až 2013 z evropských fondů celkem 6,9 miliardy eur právě na integraci znevýhodněných osob. Tyto peníze šly do široké škály oblastí, týkaly se právě i Romů a finanční pomoci na bydlení či budování vzdělávacího systému. V letech 2014 až 2020 by Bulhaři měli z fondů získat 7,2 miliardy eur.“ Podle kritiků současného stavu bulharské společnosti ale stát neudělal pro integraci Romů prakticky nic.

Útoky na zdravotníky ve vyloučených lokalitách, které jsou samozřejmě vážným problémem a nelze je bagatelizovat ani omlouvat, tak připomínají i druhou stránku problému: Podmínky, v nichž chudí bulharští Romové žijí. To, že podle vládních odhadů 40% z nich nemá zdravotní pojištění, nebo to, že se dožívají v průměru o 10 let méně než je průměr většinové populace. A to, že přes bohaté evropské dotace a politické programy se po léta jejich situace nemění.

Zdraví Romů v Česku

Útoky na zdravotníky jsou problémem i v Česku a záchranáři například opakovaně žádali, aby jim byl zákonem udělen status „veřejného činitele“. Vážných útoků sice nepřibývá, se slovním napadením a urážkami se lékaři záchranky setkávají téměř denně. A to především od pacientů pod vlivem drog a alkoholu. Při výjezdech do rizikových míst žádají o asistenci policie, z otevřených zdrojů nelze vyčíst žádnou zmínku o útoku Romů na zdravotníky, nebo o tom, že by se záchranáři obávali výjezdů například do romských ghett.

Pozoruhodné je nicméně další srovnání se situací v Bulharsku – přestože je Česko výrazně bohatší země a žije tu násobně méně lidí ohrožených chudobou, je nerovnost ve zdraví podobná té bulharské. Ve Zprávě o zdraví obyvatel České republiky se v kapitole Zdraví Romů píše: „Sociálně ekonomické determinanty, podmínky prostředí a horší životní styl a jeho následky, jsou hlavní příčiny nepříznivého zdravotního stavu této populace. Celkově horší zdravotní stav je charakterizovaný výskytem chronických chorob v dřívějším věku, vyšší předčasnou úmrtností, v průměru o 10–15 let, častějším výskytem onemocnění kardiovaskulárního systému, diabetu a onemocnění dýchacího a trávicího traktu. Kojenecká úmrtnost se snižuje, ale stále zůstává dvojnásobná ve srovnání s majoritní populací.“ (Zprávu je možno stáhnout zde).

O 10-15 let kratší život, dvojnásobná kojenecká úmrtnost... Nabízí se tedy i další srovnání: Jak a kam u nás za posledních pětadvacet let postoupila integrace Romů?

Přečteno: 1439x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Evropa, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo