"Už chápu, jak se cítí člověk, který je odlišný," říkaly děti ze ZŠ Havlíčkova po workshopu s Monikou Mihaličkovou

Čtvrteční dopolední setkání žáků ZŠ Havlíčkova s lektorkou Monikou Mihaličkovou se neslo v duchu poznání toho, co obnáší být jiný. Seminář pro žáky páté třídy připravila Oblastní charita Jihlava v rámci projektu Společně a úspěšně v Jihlavě ve spolupráci s organizaci Romea, o. p. s. Navazoval na úspěšnou aktivitu Romský mentor, která představuje žákům Romy v profesích, ve kterých se téměř neočekává, že by mohli Romové uspět.
MONIKA MIHALIČKOVÁ
vystudovala psychologii na Masarykově univerzitě v Brně, poté působila jako místopředsedkyně Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity při Úřadu vlády ČR.Od roku 1998 do roku 2002 zasedala jako jediný zástupce romské menšiny v poslanecké sněmovně, do které byla zvolena za Unii svobody. V dnešní době se věnuje lektorství, koučinku a osobnostnímu rozvoji. Působí také jako fundraiserka v rámci projektu organizace ROMEA, Romská stipendia, který podporuje romské studenty středních a vyšších škol. Pochází z významné romské rodiny, její matka byla učitelkou, otec Gejza Horváth je hudebník, publicista, autor povídek. Bratr Vladimír je kardiochirurg, jeho manželka Jana Horváthová ředitelkou Muzea Romské kultury.
Seminář, který se konal 20. dubna, začal hrou, jejímž cílem bylo dětem přiblížit, jaké to je cítit se sociálně vyloučený. Lektorka nalepila dětem na čela nálepky různých barev. Děti pak dostaly za úkol rozdělit se do skupin podle toho, jakou barvu měly jejich nálepky, a to beze slov, jen s pomocí posunků a spolupráce s ostatními. Vytvořily se tak tři hlavní skupiny, přičemž několik dětí zjistilo, že se nemají kam zařadit. Začleněné i vyloučené děti pak vyjadřovaly své pocity a navrhovaly, jak by samy tuto situaci chtěly změnit. Děti z větších skupinek nabídly osamoceným dětem, že se k nim mohou přidat.
V druhé části se lektorka ptala dětí, zda znají nějaké Romy, mají mezi nimi třeba kamarády a zda někdy byly u romské rodiny na návštěvě. Děti pak vyjadřovaly své představy o tom, jak takový typický Rom podle nich vypadá, jaké má vlastnosti, jak se chová nebo kde pracuje. Na to navázala prezentace, která představila různé slavné Romy a jejich profese. Byli mezi nimi například zpěvačka a tvář reklamní kampaně Monika Bagárová, televizní reportér a moderátor Richard Samko, zpěvák Jan Bendig, nadějný a úspěšný hokejista Dominik Lakatoš, herec, zpěvák a tanečník Jan Cina nebo světoznámý zpěvák skupiny Gogol Bordello. Zmíněny byly i další osobnosti jako například kardiochirurg Vladimír Horváth.
Jde to i bez nálepkování
Lektorka hodnotí spolupráci s dětmi pozitivně. „Na dětech jsem pozorovala, že se s romským tématem již setkaly a že o něm přemýšlejí. Je na nich vidět, že škola se oblasti mezilidských vztahů a soužití věnuje. Děti byly ve svých názorech velmi otevřené, příjemně mě potěšilo, že dokázaly rozlišovat mezi skupinou a jednotlivcem, to znamená, že si jsou vědomi různorodosti lidí, které možná může společnost někdy házet do jednoho pytle,“ vylíčila své dojmy ze setkání s jihlavskými dětmi Monika Mihaličková.
Na závěr účastníci workshopu dostali výtisky časopisu Romano voďori, na jehož náplni se podílely samy děti z několika základních škol, a Romano voďi, který mimo jiné představuje různé romské osobnosti. V rámci shrnutí semináře se lektorka dětí ptala, co si z jejich společného dopoledního odnesou. Nejčastější odpovědí bylo: "Už chápu, jak se cítí člověk, který je odlišný".
Martin Kavúr, terénní pracovník zapojený do projektu Společně a úspěšně v Jihlavě, k semináři řekl: "Potěšilo mě, že děti program bavil a aktivně se zapojovaly do všech jeho součástí. Ukázaly, že jsou schopny mezi sebou spolupracovat a že jsou ochotny pomoci kamarádovi, který během hry zůstal osamocen. Když popisovaly své představy o Romech, neobjevovaly se mezi nimi tradiční předsudky, hodně z nich mělo mezi Romy kamarády a věděly, jaké profese vykonávají jejich rodiče. Děti si také slíbily, že až budou jako dospělí vlastnit například kavárnu, budou v ní obsluhovat všechny slušné zákazníky bez ohledu na barvu pleti. Z toho jsem měl velkou radost."
Nepřehlédněte:
- ROMEA uspořádala v Krkonoších dosud největší setkání romských studentů
- Láska kvete v každém věku, myslí si Jan Bendig. Na první máj zveřejnil nový videoklip k písni „Láska nám zůstává“
- VIDEO: Romská identita na českých školách
- Přehled filmů a dokumentů k Mezinárodnímu dni Romů na České televizi
- Romské a české děti se setkaly v Praze. Předvedly, co vytvořily během ročního projektu organizace ROMEA
- Lukrecius Chang vydává autobiografický videoklip Osud ve tvých rukou
- Uzávěrka přihlášek do programu pro romské žákyně 9. tříd prodloužena
- Projekt Romský mentor: Rap a divadlo na prknech, co znamenají svět
- ROMEA: Podporujeme romské studenty
- Marcela Surmajová: Třetím rokem v projektu Romský mentor
- Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: Uměním k integraci
- Pavel Berky v projektu Romský mentor: něco dokázat a porozumět si navzájem
- V Kralupech nad Vltavou odstartoval druhý ročník integračního projektu Romský mentor
- Kreativitou k rozvoji a integraci – s akademickou malířkou Laďou Gažiovou
- Zpěvačka Pavlína Matiová: Už mi i pár lidí řeklo, že díky mně změnili pozitivním směrem názor na Romy
- TZ: Celoroční práce žáků ZŠ praktické pod vedením Pavlíny Matiové vyústila v muzikál
- Projekt Roma mentor v Kladně: Děti si vytvořily vlastní časopis „Školopis“ a seznamovaly se s romskými umělci
- Odpoledne nabité radostí: Závěrečné vystoupení dětských skupin v projektu romský mentor
- Sdružení ROMEA: Závěrečné vystoupení dětských skupin – odpoledne nabité radostí
- Děti ze ZŠ Letohradská připraví na závěrečné setkání projektu Roma mentor výstavu svých výtvorů
- Módní přehlídka zakončí celoroční spolupráci dětí a studenta VŠUP Pavla Berkyho
- TZ: Vystoupení dětských skupin zakončí první ročník projektu Romský mentor
- Dětský klub Romaňi giľi z Chomutova předvede svou celoroční práci na závěrečném vystoupení v Praze
- Děti ve Valašském Meziříčí v rámci projektu Romský mentor společně natočily vlastní píseň
- Pavel Berky: Můj sen? Autorská přehlídka s profesionálním týmem!
- Výzva k zapojení se do projektu Romský mentor 2012/2013
- Módní návrhářka Erika Varga se snaží romskou módou odbourávat negativní stereotypy
- Děti z Krásné Lípy se věnovaly dramatické výchově
- Děti z Kladna se v rámci projektu Romský mentor věnovaly mediální tvorbě a vytvořily časopis
- Student VŠUP Pavel Berky se stal vítězem prestižní soutěže TOP STYL DESIGNER 2012
- Spisovatel Michal Šamko se snaží v dětech povzbudit zájem o literaturu a divadlo
- Spisovatel Michal Šamko seznamuje děti s literaturou a divadlem
- Talentovaná mladá zpěvačka Pavlína Matiová pracuje s dětmi na vytvoření muzikálového představení
- Romský mentor - úvodní školení
- Vernisáž výstavy Pavla Berkyho Móda a etnikum již tento pátek
- Děti ve Valašském Meziříčí zdokonalují své pěvecké umění
- Akademická malířka Laďa Gažiová v integračním projektu pro děti představuje umění i romskou kulturu
- Dětský klub Romaňi giľi v Chomutově úspěšně dokončil první polovinu projektu Romský mentor
Kam dál:
- V bílinské základní škole na bezpečnost dětí i učitelů dohlíží bezpečnostní agentura. Pomoc nabídla organizace ROMEA
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Pardubicích proběhne Multikulturní týden, součástí bude i romský večer
- Miroslav Klempár: Výměnný pobyt mládeže na Kypru se zaměřil na lidská práva a solidaritu mezi národy
- PREMIÉRA: Největší problém je najít pro prchající Romy v Užhorodu ubytování
- Nová škola: Nový projekt pomůže školám v Krásné Lípě a ve Šluknově v motivaci sociálně znevýhodněných žáků a komunikaci s nimi i jejich rodiči
- Z Ukrajiny přišlo do ČR kvůli válce asi 500 Romů, většinu tvoří ženy a děti. Členové "romské rady" vyzvali nejen Romy k solidaritě se všemi uprchlíky
- V Norsku vyšla první učebnice romštiny (nejen) pro děti
- Deset let od smrti Vlado Oláha. „Básník a velký člověk," vzpomíná na jednoho z nejvýznamnějších romských spisovatelů Jaroslav Balvín
- Charita Česká republika se distancuje od slov Stanislava Křečka o nezaměstnaných. Zdravý, bílý muž si možná práci najde, ale naše společnost je mnohem pestřejší
- Inkluzivní vzdělávání na školách má podpořit krátký loutkový film Sar Upre! Jak na to! How to do it!
- Romistika spustila stránky na podporu romštiny se slovníky a výkladem romského pravopisu