V 16 městech České republiky se budou zítra veřejně číst jména obětí holocaustu

Ve čtvrtek 12. dubna se v 16 městech po České republice uskuteční od 14 hodin veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Mezi městy, kde se budou jména předčítat, je již tradičně Praha či Brno.
Každý, kdo přijde, obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Jména pak může dle svého uvážení veřejně přečíst. K akci je možné se připojit kdykoli v jejím průběhu.
Hlavní ideou akce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy, je podle organizátorů šířit povědomí o holocaustu – šoa jako zlomové a zásadní historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti a zároveň ukázala krajní důsledky projevů rasismu a pocitu nadřazenosti člověka nad jiným člověkem, ke kterým vedla nacistická politika netolerance a nenávisti. Zásadním motivem akce je propojovat historické vědomí se současným děním ve společnosti,
upozorňovat na stav dodržování lidských práv a působit formou osvětové veřejné akce preventivně proti šíření a projevům antisemitismu a rasismu zejména mezi mladou generací.
Cílem projektu a připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa je přizvat nejširší veřejnost k uctění památky obětí rasového pronásledování a bezpráví během druhé světové války a motivovat ji k aktivní účasti na čtení jmen jednotlivých obětí holocaustu, které pocházely z jejich místa, regionu, ale i dalších míst České republiky a Evropy, šířit povědomí o historii holocaustu – nacistické perzekuce Židů a Romů – a zařadit tento den vedle Mezinárodního dne památky obětí holocaustu mezi významné dny kulturního kalendáře celé společnosti, prosazovat tematiku lidských práv jako téma diskuse široké veřejnosti, propojovat témata historická se současnými a upozorňovat na signifikantní projevy netolerance vůči odlišnosti a hledat témata, o kterých je žádoucí v současnosti diskutovat, umožnit setkávání příslušníků většinové společnosti a menšin, různých generací – pamětníků holocaustu a mladých lidí, příslušníků různých etnických, náboženských a kulturních skupin apod.
Facebookovou stránku s informacemi o akci naleznete ZDE.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Jana Horváthová: Spolupráce památníku v Letech a pražského centra Romů a Sintů může změnit náhled veřejnosti na zapomenutou genocidu Romů
- FOTOGALERIE: Pietní akt v Letech u Písku 2022
- Renata Berkyová v Letech u Písku: Jak má rozumět současná romská společnost žijící v České republice otevřenému rasismu vůči ukrajinským Romům?
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ZÁZNAM: Na pietním aktu v Letech u Písku vystoupí v neděli předseda Senátu Miloš Vystrčil
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942
- V Terezíně lidé při Dni holokaustu uctili památku obětí čtením jejich jmen
- Do bývalé nacistické továrny na smrt v Osvětimi se vrátil Pochod živých
- V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých