romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Bílině začala platit vyhláška o zákazu sezení ve veřejném prostoru

27.7.2015 13:10
Část přílohy vyhlášky vydané městem Bílinou
Část přílohy vyhlášky vydané městem Bílinou

V polovině července začala v Bílině platit Obecně závazná vyhláška o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku a zlepšení vzhledu města.  Ve vyhlášce jsou vyjmenovány činnosti, které jsou zakázané, protože by mohly narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku nebo které by mohly narušovat estetický vzhled města. Mezi tyto činnosti patří například umisťování lavic, židlí, křesel, stolů, grilů, udíren, vařičů apod. a jejich používání na veřejných prostranstvích bez písemného souhlasu vlastníka.

Dále vyhláška zakazuje sezení na stavebních částech a zařízeních, která k tomu nejsou určena jako schodiště, betonové zídky, zábradlí, zábrany atd. Sedět lze jen na lavičkách či jiných zařízeních svou povahou určených k sezení a odpočinku, které buď přímo umístil vlastník, nebo k tomu dal písemný souhlas. Jejím cílem je předcházení narušování veřejného pořádku a narušování společného soužití ve městě na jeho veřejných prostranstvích a zlepšení vzhledu města. Vyhláška není platná na celém území města Bíliny, vztahuje se na Žižkovo a Mírové náměstí ve středu města, Mostecké předměstí, sídliště U Nového nádraží (Teplické předměstí),  tzv. Panelové sídliště mezi Bílinskou silnicí a ulicí Teplickou, sídliště SHD a sídliště Za chlumem.

Například v Článku 5 vyhlášky se zakazuje sezení na vytčených místech tak, že se povoluje tato činnost pouze "na lavičkách a jiných zařízeních, která jsou svou povahou určena k sezení a odpočinku, umístěných vlastníkem veřejného prostranství (nebo s jeho písemným souhlasem). Na jiných stavebních částech, předmětech a zařízeních umístěných vlastníkem veřejného prostranství (nebo s jeho písemným souhlasem) je tato činnost povolena jen s písemným souhlasem vlastníka veřejného prostranství."

Podobnou vyhlášku zakazující posedávání na betonových zídkách a palisádách nebo grilování na veřejném prostranství, jež přesně stanovuje, vydal například Duchcov v březnu tohoto roku. "Vyhláška by měla přinést pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě," uvedl tehdy pro ČTK starosta města Zbyněk Šimbera. Vyhláška tehdy začala platit ve velké části města, včetně problémových lokalit. "Nedá se to udělat celoplošně, ale snažili jsme se tam zahrnout co nejvíce ulic," vysvětlil Šimbera. Obdobné vyhlášky platí i v dalších městech. Jako první s ní už v roce 2010 přišel Litvínov, vyhlášku v obdobném znění má i Krupka na Teplicku nebo Rotava na Sokolovsku.

Kritikové vyhlášky míní, že je zaměřena proti Romům. Šimbera však takový názor odmítl s tvrzením: "Vyhláška je zaměřená proti těm, kteří dělají nepořádek, nedá se to ale vnímat tak, že by to byli jen Romové. Konzultovali jsme ji ještě před schválením s ministerstvem vnitra, podle kterého je v pořádku."

Přečteno: 1275x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyhláškaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo