romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně má dojít k vystěhování více než stovky rodin. Chystá se protestní pochod

2.12.2016 15:22
Brněnská ulice Cejl, která je součástí oblasti, které se přezdívá brněnský Bronx.  Foto: František Kostlán
Brněnská ulice Cejl, která je součástí oblasti, které se přezdívá brněnský Bronx. Foto: František Kostlán

Více než 110 rodinám s dětmi z brněnského Cejlu hrozí od Nového roku vystěhování. Iniciativa Chceme bydlet! proto na úterý 6. prosince svolává protestní pochod, kterým chtějí jeho účastníci vyjádřit podporu ohroženým rodinám a také upozornit na praktiky spekulantů s bydlením. Začátek akce je od 17:30 ve Vlhké ulici, trasa povede přes Moravské náměstí, kde sídlí firma Dolfin R.E., a skončí u Nové radnice. Na situaci rodin upozornila už začátkem listopadu Jana Ustohalová z jihomoravské MF Dnes.

Rodinám, mezi nimiž většinu tvoří Romové, končí po Novém roce nájemní smlouvy a  město pro ně nemá volné náhradní bydlení.

Sedm domů, v nichž rodiny ohrožené vystěhováním bydlí, vlastnila donedávna firma Dolfin R.E – Zábrdovice 1. Ta s nájemníky ani městem, podle informací serveru iDNES.cz, nekomunikovala. Firmu před několika týdny navíc koupil nový majitel, společnost Fidurock Private Equity Participations B. V, s těžko dohledatelnou vlastnickou strukturou a se sídlem v Amsterodamu.

Podle informací na serveru Deník Referendum se organizátoři demonstrace domnívají, že pro nového vlastníka nebude složité nájemníky vystěhovat. Velká část z nich má uzavřené smlouvy pouze na tři měsíce, někteří ale na dobu neurčitou, obyvatelé nemají o současné situaci dostatek informací, komunikují s nimi pouze správci domu a noví majitelé setkání odmítají. Podle dosavadních informací by část lidí mohla být vystěhována do konce roku, další část do března.

„Situace si žádá silnou občanskou reakci proti jednání, které v zájmu osobního zisku ohrožuje základní jistotu bydlení rodin s dětmi. Potřeby lidí v domech nyní nikdo efektivně nehájí,“ vysvětluje Miriam Kanioková, členka solidární iniciativy.

Kanioková se podle Deníku Referendum obává, že většina lidí nebude mít odpovídající alternativu, kam odejít. Již současné bydlení si totiž sháněli kvůli tomu, že jde především o romské rodiny, velmi těžko a navíc za nevýhodných podmínek. Problém je také v tom, že o bydlení má přijít v jednu chvíli tak velký počet rodin. Krizová situace se dotýká více než sta dětí.

 

Přečteno: 4277x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Bydlení, Diskriminace, Obchod s chudobou, spekulantiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo