romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Brně má dojít k vystěhování více než stovky rodin. Chystá se protestní pochod

2.12.2016 15:22
Brněnská ulice Cejl, která je součástí oblasti, které se přezdívá brněnský Bronx.  Foto: František Kostlán
Brněnská ulice Cejl, která je součástí oblasti, které se přezdívá brněnský Bronx. Foto: František Kostlán

Více než 110 rodinám s dětmi z brněnského Cejlu hrozí od Nového roku vystěhování. Iniciativa Chceme bydlet! proto na úterý 6. prosince svolává protestní pochod, kterým chtějí jeho účastníci vyjádřit podporu ohroženým rodinám a také upozornit na praktiky spekulantů s bydlením. Začátek akce je od 17:30 ve Vlhké ulici, trasa povede přes Moravské náměstí, kde sídlí firma Dolfin R.E., a skončí u Nové radnice. Na situaci rodin upozornila už začátkem listopadu Jana Ustohalová z jihomoravské MF Dnes.

Rodinám, mezi nimiž většinu tvoří Romové, končí po Novém roce nájemní smlouvy a  město pro ně nemá volné náhradní bydlení.

Sedm domů, v nichž rodiny ohrožené vystěhováním bydlí, vlastnila donedávna firma Dolfin R.E – Zábrdovice 1. Ta s nájemníky ani městem, podle informací serveru iDNES.cz, nekomunikovala. Firmu před několika týdny navíc koupil nový majitel, společnost Fidurock Private Equity Participations B. V, s těžko dohledatelnou vlastnickou strukturou a se sídlem v Amsterodamu.

Podle informací na serveru Deník Referendum se organizátoři demonstrace domnívají, že pro nového vlastníka nebude složité nájemníky vystěhovat. Velká část z nich má uzavřené smlouvy pouze na tři měsíce, někteří ale na dobu neurčitou, obyvatelé nemají o současné situaci dostatek informací, komunikují s nimi pouze správci domu a noví majitelé setkání odmítají. Podle dosavadních informací by část lidí mohla být vystěhována do konce roku, další část do března.

„Situace si žádá silnou občanskou reakci proti jednání, které v zájmu osobního zisku ohrožuje základní jistotu bydlení rodin s dětmi. Potřeby lidí v domech nyní nikdo efektivně nehájí,“ vysvětluje Miriam Kanioková, členka solidární iniciativy.

Kanioková se podle Deníku Referendum obává, že většina lidí nebude mít odpovídající alternativu, kam odejít. Již současné bydlení si totiž sháněli kvůli tomu, že jde především o romské rodiny, velmi těžko a navíc za nevýhodných podmínek. Problém je také v tom, že o bydlení má přijít v jednu chvíli tak velký počet rodin. Krizová situace se dotýká více než sta dětí.

 

Přečteno: 4217x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Bydlení, Diskriminace, Obchod s chudobou, spekulantiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo