romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně položili 12 kamenů zmizelých obětem světové války

29.5.2017 11:58
Stolpersteine - ilustrační foto (FOTO: Wikipedia.org)
Stolpersteine - ilustrační foto (FOTO: Wikipedia.org)

V Brně položili v neděli 12 kamenů zmizelých. Takzvané stolpersteiny připomínají převážně židovské oběti druhé světové války, které už se nevrátily do svých domovů. Letos se na pokládání podílely například Sokol Brno I či městská část Brno-střed, řekl ČTK místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.

Sokol letos pokládal kameny za padlé odbojáře. "Ať už to byli členové domácí Obrany národa, nebo členové zahraničního odboje," řekl Doležel. Jsou mezi nimi například Richard Körner, který zemřel v Osvětimi a je po něm pojmenována ulice v Zábrdovicích. Ulice je pojmenována i po Josefu Skryjovi či Františku Geislerovi. Další jsou například Oskar a Marta Löfflerovi.

Myšlenku pokládání kamenů inicioval německý umělec Gunter Demnig, v mnoha zemích je jich rozmístěných téměř 60.000. Kámen připomíná zmizelého, je na něm vyryto jméno a základní životopisné údaje. Vsazené jsou do dlažby. V Brně už jich je několik set a s jejich rozmisťováním začala Židovská obec Brno.

Brněnští sokolové začali pokládat kameny za mrtvé členy jednoty před čtyřmi lety a každý rok se snaží umístit alespoň čtyři. "Sokol Brno I má 46 obětí. Až budou mít kameny všichni, budeme připomínat oběti další brněnských jednot, celkem je jich přes 100," řekl Doležel.

Sokolové se snaží každý rok vybírat oběti tematicky. "První rok to byli Židé, pak představitelé města, pak představitelé armády, letos odbojáři," vysvětlil Doležel. Přestože jsou kameny zmizelých stále někomu na očích, vandalismus se jim vyhýbá. Jsou personalizovanou připomínkou miliónů obětí nacistického řádění a teroru.

Přečteno: 968x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, stolpersteine, Holocaust, Židé, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo