V Brně položili 12 kamenů zmizelých obětem světové války

V Brně položili v neděli 12 kamenů zmizelých. Takzvané stolpersteiny připomínají převážně židovské oběti druhé světové války, které už se nevrátily do svých domovů. Letos se na pokládání podílely například Sokol Brno I či městská část Brno-střed, řekl ČTK místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.
Sokol letos pokládal kameny za padlé odbojáře. "Ať už to byli členové domácí Obrany národa, nebo členové zahraničního odboje," řekl Doležel. Jsou mezi nimi například Richard Körner, který zemřel v Osvětimi a je po něm pojmenována ulice v Zábrdovicích. Ulice je pojmenována i po Josefu Skryjovi či Františku Geislerovi. Další jsou například Oskar a Marta Löfflerovi.
Myšlenku pokládání kamenů inicioval německý umělec Gunter Demnig, v mnoha zemích je jich rozmístěných téměř 60.000. Kámen připomíná zmizelého, je na něm vyryto jméno a základní životopisné údaje. Vsazené jsou do dlažby. V Brně už jich je několik set a s jejich rozmisťováním začala Židovská obec Brno.
Brněnští sokolové začali pokládat kameny za mrtvé členy jednoty před čtyřmi lety a každý rok se snaží umístit alespoň čtyři. "Sokol Brno I má 46 obětí. Až budou mít kameny všichni, budeme připomínat oběti další brněnských jednot, celkem je jich přes 100," řekl Doležel.
Sokolové se snaží každý rok vybírat oběti tematicky. "První rok to byli Židé, pak představitelé města, pak představitelé armády, letos odbojáři," vysvětlil Doležel. Přestože jsou kameny zmizelých stále někomu na očích, vandalismus se jim vyhýbá. Jsou personalizovanou připomínkou miliónů obětí nacistického řádění a teroru.
Nepřehlédněte:
- Ghettofest 2017: scénická čtení v káznici, hudební stage Amaro Records i koutek Anny Frankové
- Další kameny zmizelých připomínají v Chodově oběti holokaustu
- Kameny připomenou oběti holokaustu na 18 místech v Liberci
- V Olomouci přibudou další kameny připomínající osudy Židů
- V ČR přibylo dalších sedmdesát kamenů zmizelých, které mají uctít památku obětí holocaustu
Kam dál:
- Komerční šíření nacismu a podobných hnutí bude nesjpíš trestné. Poslanci novelu odhlasovali, teď půjde do Senátu
- Odmítl rozvážet košer jídlo. Byla to diskriminace a muž jde na čtyři měsíce do vězení
- Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
- Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru
- Poslanec Volný zveřejnil nechutnou koláž: Očkování přirovnal k holokaustu, místo "Arbeit macht frei" je na bráně koncentráku v Osvětimi nápis "Vakcínou ke svobodě"
- Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na hlavním nádraží v Praze má opět poničené brýle
- Žena, která si připnula židovskou hvězdu na demonstraci proti koronaviru, byla ombudsmanka liberecké organizace. Ve své funkci skončila, zneuctila oběti holokaustu
- Federace židovských obcí v ČR: Použití žlutých hvězd na demonstraci v Praze je exemplární zneužití a relativizace symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí
- Památník ticha bude novou organizací ministerstva kultury. Bude vzdělávat a bojovat proti xenofobii, antisemitismu a dalším extremistickým projevům
- Renata Berkyová: Romové své romství po válce tajili
- Německo zakázalo nacistickou skupinu Wolfsbrigade 44. Policisté provedli razii a zatýkali
- Před 100 lety se narodil Richard Glazar. Uprchl z Treblinky a napsal o hrůzách, které se tam odehrály
Štítky:
Brno, stolpersteine, Holocaust, Židé, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?
18.1.2021 22:10
Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů
18.1.2021 15:03