romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem

20.6.2022 13:06
Romské matky a jejich děti prchající před ruskou agresí z Ukrajiny v Brně (FOTO: Facebook festivalu NAIFF)
Romské matky a jejich děti prchající před ruskou agresí z Ukrajiny v Brně (FOTO: Facebook festivalu NAIFF)

Před Magistrátem města Brna se bude v úterý 21. 6. 2022 protestovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím z Ukrajiny. Protest by měl začít už ráno vytvořením uličky hanby pro přicházející zastupitelky a zastupitele na zasedání brněnského zastupitelstva. Odpoledne pak proběhne demonstrace, kterou první romská internetová televize ROMEA TV odvysílá v přímém přenosu. Protest organizuje neformální brněnský feministický kolektiv Sdruženy a iniciativa Food not Bombs.

"Česká vláda se chlubí příkladným přístupem k uprchlicím a uprchlíkům, část z nich za válečné uprchlíky nepovažuje a chová se k nim hůř než ke zločincům. Ukrajinské Romky s dětmi, jejichž partneři, tátové a bratři bojují po boku svých spoluobčanů a spoluobčanek, nejsou v Česku vítány," napsali organizátorky a organizátoři na sociální síti Facebook.

"Když v únoru začala válka ruská agrese na Ukrajině, primátorka Brna Markéta Vaňková na jedné z demonstraci uspořádaných v centru města mluvila o Voldemortovi. Tím Voldemortem měl být Putin. Poté, co do Brna přijeli Romové a Romky prchající z války, o Voldemortovi se už nikdo nebavil," upozorňují na rozporuplné reakce primátorky Brna Markéty Vaňkové organizátoři.

Sdruženy a iniciativa Food not Bombs také připomínají šíření nepravdivých informacích o Romkách a jejich dětech politiky a médii.

"Začalo se mluvit o maďarském občanství většiny Romek, ve skutečnosti měly dvojí občanství pouhá 3 % uprchlic, což znamená asi 150 lidí. Šíří se hoaxy o odmítnuté pomocí ze strany oněch Romů a Romek, o údajné nepřizpůsobivosti. Zdá se, že jsme si schopni vymyslet veškeré výmluvy, jenom abychom si dokázali racionalizovat, že je naše solidarita selektivní," píší iniciativy a prostory, které město připravilo pro Romky a jejich děti nazývají koncentračním táborem.

"Chceme dát najevo, že nám humanitární katastrofa, která vznikla na území bohatého středoevropského města, vadí! Proto uspořádáme protest na podporu romských uprchlic," píše se na sociální síti.

Romské ženy a jejich děti, kteří utíkají před válkou na Ukrajině, přesunul brněnský magistrát na konci minulého týdne od železničního nádraží, kde v posledních týdnech přebývali do parčíku u ulic Benešova a Koliště. Žijí zde v katastrofálních podmínkách, což dlouhodobě kritizují neziskové organizace i nezávislé iniciativy. Prostor u nádraží, kde byli původně, město nechalo oplotit.

PROGRAM

SHROMÁŽDĚNÍ PŘED MAGISTRÁTEM MĚSTA BRNA

  • 07:30 - 08:30: Ulička hanby pro přicházející zastupitelky a zastupitele
  • 08:30 - 09:00: Účast na zasedání zastupitelstva

DEMONSTRACE

  • 16:00 - 17:30: Veřejný protest
Přečteno: 950x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Migrace, Rasismus, Diskriminace, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo