romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: V Brně se sešlo asi 70 neonacistů, proti nim protestovalo asi 500 lidí, zasahovala policie

Brno, 17.11.2014 13:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 22:20)
Asi 500 lidí protestovalo 17. 11. 2014 v Brně proti pochodu neonacistů (FOTO: ČTK)
Asi 500 lidí protestovalo 17. 11. 2014 v Brně proti pochodu neonacistů (FOTO: ČTK)

Asi 70 neonacistů se sešlo na Malinovského náměstí v Brně, kde pořádala shromáždění a pochod neonacistická Dělnická mládež. Proti neonacistům demonstrovali asi 500 studenti a odpůrců neonacismu. policie zabránila větším incidentům mezi oběma skupinami.

Na Malinovského náměstí vystoupil i vůdce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas.

Ve 14:30 u sochy T. G. Masaryka na Komenského náměstí začala akce hnutí Listopadem to nekončí. Iniciativa se snaží mluvit o tom, že o demokracii je třeba stále pečovat a rozvíjet ji. Po 15:00 se příznivci hnutí přesunuli do Denisových sadů k manifestaci proti neonacistickému pochodu.

VIDEO

On-line z Brna

16:20

Hnutí Listopadem to nekončí slaví svůj úspěch. Odpůrci neonacismu několikanásobně přečíslili příznivce extremismu a neonacismu. "Dámy a pánové, jste úžasní! V počtu několika stovek jsme si připomněli, že o demokracii a svobodu musíme vést každodenní zápasy a v duchu tohoto principu jsme z Brna úspěšně vyprovodili neonacistickou demonstraci. Brno náckům nepatří, listopadem to nekončí! Díky!" uvedli organizátoři protestu proti shromáždění Dělnické mládeže na Facebooku.

16:04

Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat a v Brně už je klid. Policie vytlačila neonacisty k hotelu Grand a studenti šli od nádraží ještě na náměstí Svobody, odkud se postupně rozcházeli. "Neonacisty doprovodila policie na nádraží a další skupinky se rozešli po městě," informuje náš zpravodaj.

15:35

Mezi skupinkou agresivních neonacistů je i Vlastimil Pechanec, který byl odsouzený za rasistickou vraždu svitavského Roma Otty Absolona. Pechanec byl z vězení podmínečně propuštěn letos v červnu. Původně si měl odsedět za vraždu 17 let.


15:29

Situace v Brně se vyhrotila. Neonacisté se po ukončení oficiální části demonstrace dostali do konfliktu s jejich odpůrci. Těch se sešlo asi 500. Policisté je pustili přes křižovatku Nádražní a Husovy až k lázním, kde studenti provolávali antifašistická hesla. "Neonacisté se snažili vystartovat na své odpůrce. Zasahovala policie, viděl jsem jak dva neonacisty zadržela policie," uvedl náš zpravodaj. Zadržen byl i jeden odpůrce neonacismu. "Zadrželi jsme zatím jednoho mladíka z řad studentů a předvedli k výslechu, protože zranil příslušníka dělnické strany. Opatření však zatím trvají, i když se situace uklidňuje," řekla ČTK mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková.

15:05

Pochod dorazil k blízkosti Denisových sadů, kde má proběhnou protest proti jejich pochodu. Chystají se projevy...

14:45

Neonacisté se vydali na pochod Brnem. "Průvod je hodně natažený, ale lidí není mnoho," hlásí náš zpravodaj z místa. Neonacisté skandují hesla jako například "Radikálně, sociálně, nacionálně" nebo "sametový podvod". Další hesla jsou namířena i proti kapitalismu.

14:30

K asi 70 svým příznivcům promluvil vůdce DSSS Tomáš Vandas. Následoval projev Matthew Heimbacha z amerického rasistického hnutí Traditionalist Youth Network. "Projevy jsou zaměřeny proti komunistům a marxistům," hlásí náš zpravodaj z místa.

14:00

"Je tady zatím asi 50 lidí. Okolo chodí lidé a k neonacistům se nepřidávají. Vidím pár vlajek, nevypadá to zatím na velkou akci," uvedl krátce před 14 hodinou, kdy měla demonstrace neonacistické Dělnické mládeže začít náš zpravodaj přímo z místa.

13:55

"Nebudeme neonacisty blokovat, ale chceme dát jasně najevo, že 17. listopad je studentským svátkem a nepřejeme si, aby byl zneužit duševními následovníky těch, co ve stejný den v roce 39 do studentů stříleli,“ uvedla jedna z organizátorek studentské akce Listopadem to nekončí Miriam Kanioková.

FOTOGALERIE

Přečteno: 4780x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, DSSS, Dělnická mládež, Rasismus, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo