romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: V Brně se sešlo asi 70 neonacistů, proti nim protestovalo asi 500 lidí, zasahovala policie

Brno, 17.11.2014 13:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 22:20)
Asi 500 lidí protestovalo 17. 11. 2014 v Brně proti pochodu neonacistů (FOTO: ČTK)
Asi 500 lidí protestovalo 17. 11. 2014 v Brně proti pochodu neonacistů (FOTO: ČTK)

Asi 70 neonacistů se sešlo na Malinovského náměstí v Brně, kde pořádala shromáždění a pochod neonacistická Dělnická mládež. Proti neonacistům demonstrovali asi 500 studenti a odpůrců neonacismu. policie zabránila větším incidentům mezi oběma skupinami.

Na Malinovského náměstí vystoupil i vůdce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas.

Ve 14:30 u sochy T. G. Masaryka na Komenského náměstí začala akce hnutí Listopadem to nekončí. Iniciativa se snaží mluvit o tom, že o demokracii je třeba stále pečovat a rozvíjet ji. Po 15:00 se příznivci hnutí přesunuli do Denisových sadů k manifestaci proti neonacistickému pochodu.

VIDEO

On-line z Brna

16:20

Hnutí Listopadem to nekončí slaví svůj úspěch. Odpůrci neonacismu několikanásobně přečíslili příznivce extremismu a neonacismu. "Dámy a pánové, jste úžasní! V počtu několika stovek jsme si připomněli, že o demokracii a svobodu musíme vést každodenní zápasy a v duchu tohoto principu jsme z Brna úspěšně vyprovodili neonacistickou demonstraci. Brno náckům nepatří, listopadem to nekončí! Díky!" uvedli organizátoři protestu proti shromáždění Dělnické mládeže na Facebooku.

16:04

Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat a v Brně už je klid. Policie vytlačila neonacisty k hotelu Grand a studenti šli od nádraží ještě na náměstí Svobody, odkud se postupně rozcházeli. "Neonacisty doprovodila policie na nádraží a další skupinky se rozešli po městě," informuje náš zpravodaj.

15:35

Mezi skupinkou agresivních neonacistů je i Vlastimil Pechanec, který byl odsouzený za rasistickou vraždu svitavského Roma Otty Absolona. Pechanec byl z vězení podmínečně propuštěn letos v červnu. Původně si měl odsedět za vraždu 17 let.


15:29

Situace v Brně se vyhrotila. Neonacisté se po ukončení oficiální části demonstrace dostali do konfliktu s jejich odpůrci. Těch se sešlo asi 500. Policisté je pustili přes křižovatku Nádražní a Husovy až k lázním, kde studenti provolávali antifašistická hesla. "Neonacisté se snažili vystartovat na své odpůrce. Zasahovala policie, viděl jsem jak dva neonacisty zadržela policie," uvedl náš zpravodaj. Zadržen byl i jeden odpůrce neonacismu. "Zadrželi jsme zatím jednoho mladíka z řad studentů a předvedli k výslechu, protože zranil příslušníka dělnické strany. Opatření však zatím trvají, i když se situace uklidňuje," řekla ČTK mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková.

15:05

Pochod dorazil k blízkosti Denisových sadů, kde má proběhnou protest proti jejich pochodu. Chystají se projevy...

14:45

Neonacisté se vydali na pochod Brnem. "Průvod je hodně natažený, ale lidí není mnoho," hlásí náš zpravodaj z místa. Neonacisté skandují hesla jako například "Radikálně, sociálně, nacionálně" nebo "sametový podvod". Další hesla jsou namířena i proti kapitalismu.

14:30

K asi 70 svým příznivcům promluvil vůdce DSSS Tomáš Vandas. Následoval projev Matthew Heimbacha z amerického rasistického hnutí Traditionalist Youth Network. "Projevy jsou zaměřeny proti komunistům a marxistům," hlásí náš zpravodaj z místa.

14:00

"Je tady zatím asi 50 lidí. Okolo chodí lidé a k neonacistům se nepřidávají. Vidím pár vlajek, nevypadá to zatím na velkou akci," uvedl krátce před 14 hodinou, kdy měla demonstrace neonacistické Dělnické mládeže začít náš zpravodaj přímo z místa.

13:55

"Nebudeme neonacisty blokovat, ale chceme dát jasně najevo, že 17. listopad je studentským svátkem a nepřejeme si, aby byl zneužit duševními následovníky těch, co ve stejný den v roce 39 do studentů stříleli,“ uvedla jedna z organizátorek studentské akce Listopadem to nekončí Miriam Kanioková.

FOTOGALERIE

Přečteno: 4828x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, DSSS, Dělnická mládež, Rasismus, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo