romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: V Brně se sešlo asi 70 neonacistů, proti nim protestovalo asi 500 lidí, zasahovala policie

Brno, 17.11.2014 13:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 22:20)
Asi 500 lidí protestovalo 17. 11. 2014 v Brně proti pochodu neonacistů (FOTO: ČTK)
Asi 500 lidí protestovalo 17. 11. 2014 v Brně proti pochodu neonacistů (FOTO: ČTK)

Asi 70 neonacistů se sešlo na Malinovského náměstí v Brně, kde pořádala shromáždění a pochod neonacistická Dělnická mládež. Proti neonacistům demonstrovali asi 500 studenti a odpůrců neonacismu. policie zabránila větším incidentům mezi oběma skupinami.

Na Malinovského náměstí vystoupil i vůdce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas.

Ve 14:30 u sochy T. G. Masaryka na Komenského náměstí začala akce hnutí Listopadem to nekončí. Iniciativa se snaží mluvit o tom, že o demokracii je třeba stále pečovat a rozvíjet ji. Po 15:00 se příznivci hnutí přesunuli do Denisových sadů k manifestaci proti neonacistickému pochodu.

VIDEO

On-line z Brna

16:20

Hnutí Listopadem to nekončí slaví svůj úspěch. Odpůrci neonacismu několikanásobně přečíslili příznivce extremismu a neonacismu. "Dámy a pánové, jste úžasní! V počtu několika stovek jsme si připomněli, že o demokracii a svobodu musíme vést každodenní zápasy a v duchu tohoto principu jsme z Brna úspěšně vyprovodili neonacistickou demonstraci. Brno náckům nepatří, listopadem to nekončí! Díky!" uvedli organizátoři protestu proti shromáždění Dělnické mládeže na Facebooku.

16:04

Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat a v Brně už je klid. Policie vytlačila neonacisty k hotelu Grand a studenti šli od nádraží ještě na náměstí Svobody, odkud se postupně rozcházeli. "Neonacisty doprovodila policie na nádraží a další skupinky se rozešli po městě," informuje náš zpravodaj.

15:35

Mezi skupinkou agresivních neonacistů je i Vlastimil Pechanec, který byl odsouzený za rasistickou vraždu svitavského Roma Otty Absolona. Pechanec byl z vězení podmínečně propuštěn letos v červnu. Původně si měl odsedět za vraždu 17 let.


15:29

Situace v Brně se vyhrotila. Neonacisté se po ukončení oficiální části demonstrace dostali do konfliktu s jejich odpůrci. Těch se sešlo asi 500. Policisté je pustili přes křižovatku Nádražní a Husovy až k lázním, kde studenti provolávali antifašistická hesla. "Neonacisté se snažili vystartovat na své odpůrce. Zasahovala policie, viděl jsem jak dva neonacisty zadržela policie," uvedl náš zpravodaj. Zadržen byl i jeden odpůrce neonacismu. "Zadrželi jsme zatím jednoho mladíka z řad studentů a předvedli k výslechu, protože zranil příslušníka dělnické strany. Opatření však zatím trvají, i když se situace uklidňuje," řekla ČTK mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková.

15:05

Pochod dorazil k blízkosti Denisových sadů, kde má proběhnou protest proti jejich pochodu. Chystají se projevy...

14:45

Neonacisté se vydali na pochod Brnem. "Průvod je hodně natažený, ale lidí není mnoho," hlásí náš zpravodaj z místa. Neonacisté skandují hesla jako například "Radikálně, sociálně, nacionálně" nebo "sametový podvod". Další hesla jsou namířena i proti kapitalismu.

14:30

K asi 70 svým příznivcům promluvil vůdce DSSS Tomáš Vandas. Následoval projev Matthew Heimbacha z amerického rasistického hnutí Traditionalist Youth Network. "Projevy jsou zaměřeny proti komunistům a marxistům," hlásí náš zpravodaj z místa.

14:00

"Je tady zatím asi 50 lidí. Okolo chodí lidé a k neonacistům se nepřidávají. Vidím pár vlajek, nevypadá to zatím na velkou akci," uvedl krátce před 14 hodinou, kdy měla demonstrace neonacistické Dělnické mládeže začít náš zpravodaj přímo z místa.

13:55

"Nebudeme neonacisty blokovat, ale chceme dát jasně najevo, že 17. listopad je studentským svátkem a nepřejeme si, aby byl zneužit duševními následovníky těch, co ve stejný den v roce 39 do studentů stříleli,“ uvedla jedna z organizátorek studentské akce Listopadem to nekončí Miriam Kanioková.

FOTOGALERIE

Přečteno: 4760x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, DSSS, Dělnická mládež, Rasismus, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo